Cancer ovarian cu recidiva

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
144 comentarii 1 23 4 5 6 7 8 INAINTE ›
21 Ylla
21 Ylla [62c]
25-11-2011, 17:44

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Ma bucur mult pentru tine.Sunt convinsa ca rezultatul la biopsie va fi bun.Multa sanatate.Eu am reusit sa fac si cea de a sasea sedinta de chimioterapie si urmeaza sa merg la tomograf.Nu ma simt prea bine dar ma rog sa fie un rezultat bun ca sa nu mai fie nevoie sa continui tratamentul.
ylla
22 Flory Dinica
22 Flory Dinica [9c]
06-12-2011, 21:37

Membru din 09-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna Ylla! sunt convinsa ca vei fi bine. Esti o femeie puternica si curajoasa. Iti multumesc pentru sfaturile date, m-au ajutat foarte mult.
Sanatate multa si incredere in tine si in D-zeu.
Sarbatori fericite!!!!! P.S. Si pt domnul doctor!
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
07-12-2011, 16:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

La multi ani !
24 Ylla
24 Ylla [62c]
09-12-2011, 14:13

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Multumesc pentru urari si eu va doersc sarbatori frumoase si linistite alaturi de cei dragi.Am reusit si am facut markerii CA125, CEA.AFP si CA19-9 care sunt in limite normale.La CT nu se evidentiaza nimic tumoral, doar cativa ganglioni milimetrici in zona pelvina fara aspect tumoral.Mi-a aparut dupa citostatice si un ganglion supraclavicular dreapta dar fara aspect tumoral.Mi s-a spus ca sunt usor mariti de la tratamentul citostatic.Singura problema care a aparut la Ct este o colectie seroasa de 4.5 pe 1.5 cm in grasimea subcutanata pe linia alba cicatriceala postoperatorie. Multa sanatate si La multi ani!
ylla
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
10-12-2011, 00:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si tie !
26 Ylla
26 Ylla [62c]
01-01-2012, 16:40

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Doresc un sfat.Din timpul tratamentului citostatic mi-a aparut o durere la umarul drept care deja imi limiteaza miscarea mainii.Am luat antiimflamatoare la durere la recomandarea dr.Cu toate acesta au inceput dureri la coloana, coaste.coate, genunchi, glezne.Efectiv ma doare tot corpul cand ma misc.Dimineata imi este mai bine dar dupa pranz durerile se accentueaza si incepe calvarul.Nu mai suport sa iau tablete si am incercat cu unguente dar nu ma ajuta.Mi se pare ca traiesc un cosmar.CT si markerii mi-au iesit bine iar eu nu mai pot de dureri osoase.
ylla
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
01-01-2012, 17:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai ce medic te-a vazut si ce investigatii ai facut ? si care ti s-a spus ca este sursa acestor dureri si de catre cine ? pe internet cu siguranta nu vei afla raspunsul... si nici un sfat mai bun decat trebuie sa primesti de la medicul de familie nu cred ca vei gasi. asta e rostul medicului de familie.
o scintigrafie osoasa ai facut vreodata ?
28 Ylla
28 Ylla [62c]
01-01-2012, 17:31

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

CT l-am facut cu fereastra de os si nu s-au evidentiat modificari osoase.Dr. de familie mi-a recomandat antiinflamatoare la durere.Scintigrafie osoasa nu am facut.In cazul acesta o sa merg iar la oncolog.In decembrie mi-a zis ca analizele si Ct sunt bune iar durerile sunt efectul secundar al tratamentului si ca ceea ce mi-a recomandat dr. de familie este bine.Multumesc pentru raspuns si va doresc un an plin de impliniri profesionale si personale.Un an nou fericit si bogat.
ylla
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
01-01-2012, 18:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, si tie la fel si astea, dar ramane totusi problema cu durerile tale!
ce ANUME citostatice ai facut si cate/pe ce perioada ?
cand ANUME au inceput durerile si cum au evoluat ?
cati ani ai si ce alte boli mai ai ?
cred ca scintigrafia trebuie facuta... daca durerile persista, pentru ca trebuie elucidata cauza, daca nu cel putin exclusa prezenta metastazelor osoase, oricat de improbabile ar fi acestea.
ce medicatie iei MOMENTAN pentru durere si in ce doze ?
30 Ylla
30 Ylla [62c]
01-01-2012, 19:17

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

In 2009 am facut 8 sedinte cu sindaxel si carboplatin pentru adenocarcinom seros ovarian drept cu invazie in tesutul paratubar drept. stadiul llA pTNM:pT2NxMx, am avut si atunci dureri de oase dar acceptabile care dupa tratament s-au mai atenuat dar nu au disparut in totalitate.Anul trecut in aprilie la Ct a rezultat o eventratie si un fragment tisular fara aspect tumoral, marker normal(CA128=8.4).In mai m-am operat si surpriza a fost ca acel fragment tisular a fost metastaze din adenocarcinom ovarian seros.Am reinceput tratamentul cu sindaxel si gemzar(la ultima sedinta din 2009 am facut alergie la carboplatin).Dupa inceperea citostaticelor durerile s-au accentuat in special umarul drept si bazin.Treptat s-au extins la coloana iar acum si la articulati si coaste.M-am cocosat, nu pot sta dreapta cand incepe durerea.In Noiembrie am facut cea de a sasea sedinta dupa care s-a recomandat reevaluare.Markerii(CEA, AFP, CA125, CA19-9) au fost in limita normala.Ct a iesit fara modificari de structura osoasa, fara determinari secundare, prezenti doar ganglioni milimetrici nespecifici retroperitoneali(interaortocavi, periaortici, iliaci comuni).Varsta este 47 ani iar alt problema pe care o am este o boala polichistica hepatica.La ultimul Ct chisturile erau intre 6mm pina la 28mm, prezente in ambii lobi evocand probabil chiste hepatice benigne fara dilatatii de cai biliare intra si extra hepatice.Boala polichistica am descoperit-o in 2005 in urma unui ecograf dupa care au fost confirmate si de CT facut in Bucuresti.Datorita menopauzei au aparut tulburari de ritm cardiac pentru care iau Betalog de 50mg. si preductal( seara si dimineata)Pentru dureri am luat ibuprofen(1 tableta de 400mg de 2 -3ori pe zi), ketonal(cand nu iau ibuprofen) si diclofenac crema.Alte medicamente nu iau
ylla
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
01-01-2012, 23:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in NOIEMBRIE anul 2011 ?
deci: 8 sedinte de sindaxel cu carboplatin in 2009.
reoperatie in mai 2010 pentru recidiva
apoi din iunie 2010 (banuiesc) - iarasi chimioterapie cu sindaxel si gemzar - cate serii ? cand a fost ultima?
in noiembrie- CT (ce regiuni?) si markeri normali. markerii au fost vreodata mari ? cand e urmatoarea programare la oncolog ?
32 Ylla
32 Ylla [62c]
02-01-2012, 11:57

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Recidiva a fost descoperita anul trecut 2011 in luna MAi cand m-am operat pentru eventratie si s-a facut si un control in zona pelvina stanga unde la Ct facut cu o luna in urma(aprilie 2011} se evidentia un fragmant tisular.Ovarul stang a fost scos in anul 2005 pentru un chistadenom seros papilifer.Incepand cu luna iunie 2011 am inceput cea de a doua seria de citostatice cu sindaxel si gemzar.Am facut 6 sedinte pana in noiembrie 2011.Apoi s-a recomndat reevaluare cu markeri si CT.Pe 2 decembrie am facut CT `torace-abdomen si pelvis cu fereastra de os` iar apoi am facut 4 markeri CEA=1.3 / AFP=2.56 / CA125= 8.7 / CA19-9 = 6.7 . Ct a iesit bine singura problema o colectie seroasa pe linia cicatriceala subcutanata in tesutul gras.In postarea anterioara am scris ceea ce s-a scris la concluzii.In decembrie am fost la oncolog cu rezultatele mi s-a spus ca sunt bune, urmatorul control peste 3 luni daca nu apar alte probleme.I-am comunicat situatia cu durerile si m-i s-a spus ca este efectul citostaticelor deoarece imi aparuse si un ganglion supraclavicular inflamat care ulterior a disparut.Markerul CA125 a fost 54 in noiembrie 2008 cand mi-a aparut chist pe ovarul drept si m-am operat in ianuarie 2009.Dupa aceea valoarea a fost intre 4 si 8.Anul trecut in aprilie cand erau deja metastaze valoarea a fost 8.5 iar dupa operatie a fost 7.94.Deci markerul a fost mare o singura data in 2008 in rest a fost normal.Voi merge din nou la oncolog sa vad ce imi recomanda sa fac deoarece cat iau antiinflamatoare se mai atenueaza durerea iar cand nu iau durerile sunt destul de mari.Deja am probleme cu stomacul de la ele si am inceput sa sangerez la anus unde mi-a aparut o umflatura.Va multumesc pentru atentia acordata.
ylla
33 Ylla
33 Ylla [62c]
11-05-2012, 13:18

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Datorita durerilor osoase dr.oncolog mi-a recomandat sa fac scintigrafie osoasa.Am reusit sa o fac iar rezultatul este urmatorul:"Examinarea scintigrafica osoasa segmentara a evidentiat: - captare moderat crescuta a RT la nivelul segmentelor osoase componente ale articulatiei scapulo- humerale bilateral si genunchilor bilateral; - distributie neomogena cu captare moderat crescuta, difuza a RT la nivelul CV dorsolombare; CONCLUZII: Fara leziuni osoase secundare constituite prezent. Poliartropatii inflamator-degenerative.Avand in vedere contextul oncologic, se recomanda control scintigrafic peste 6 luni." Dupa primirea rezultatului d-na doctor care mi-a facut scintigrafia mi-a recomandat sa fac si testul pentru osteoporoza.
ylla
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
11-05-2012, 23:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, pentru ca durerile, conform scintigrafiei, nu par a avea nicio legatura cu boala de ovar si e foarte posibil sa fie date de alte probleme de tipul artrozelor. intr-adevar, markerul nu se coreleaza intotdeauna cu evolutia bolii.
momentan ce tratament faci si ce discutii ai purtat cu oncologul tau, referitor la neoplasmul de ovar ?
35 Ylla
35 Ylla [62c]
12-05-2012, 13:40

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

In prezent nu mai fac tratament, ultima sedinta de citostatice a fost in noiembrie anul trecut.Urmeaza ca in iulie sa fac iar CT(cap, torace, abdomen si pelvis) iar luna aceasta trebuie sa fac markerul(mi s-a recomandat sa il fac din 3 in 3 luni daca pot).Am inteles daca rezultatele vor fi bune nu este nevoie de tratament.Se va urmari boala doar cu markeri si CT.Voi mai face la sfarsitul lunii analiza aceea pentru osteoporoza(DEXA).Pentru durerile de oase si articulatii o sa merg la reumatolog deoarece mi s-a spus ca tratamentul cu citostatice a favorizat declansarea acestui reumatism.
ylla
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
12-05-2012, 14:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

putin probabil.
37 Ylla
37 Ylla [62c]
17-06-2012, 19:02

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Am facut analiza Dexa pentru osteoporoza si spre bucuria mea a iesit testul normal.Dupa ce am terminat anul trecut citostaticele m-au deranjat foarte tare durerile de oase.Cu tratament antiinflamator durerile erau aceleasi.Am facut scintigrafia unde rezultatul nu a fost legat de problema mea oncologica.Asa ca eu cred ca in subconstientul meu s-a produs ceva.Primind niste rezultate bune si gandurile negre disparand din mintea mea, toate acestea cred ca au dus la o schimbare in starea mea de sanatate.Am constatat ca treptat durerile s-au atenuat si pot spune ca de cateva zile au si disparut.Astfel am ajuns la concluzia ca de fapt eu singura imi faceam rau, alimentandu-mi durerea cu gandurile negre.Dar cum am putea gasi putere mereu sa ne detasam de situatia creata de boala.Cred ca daca am avea forta sa ne controlam intotdeauna subconstientul ne-am ajuta singuri in lupta cu boala.O vara frumoasa tuturor si mai ales Dl.RaulDuke
ylla
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
17-06-2012, 19:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine! dar totusi cand simti ceva in neregula, prezinta-te la medic si spune, nu amana gandindu-te ca intai trebuie sa alungi suferinta prin "concentrare", riscand astfel sa pierzi vremea. e drept ca atitudinea si psihicul conteaza mereu foarte mult, dar si supravegherea medicala are ceva rol...
39 Ylla
39 Ylla [62c]
27-07-2012, 21:54

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Revin cu o veste buna am facut marerul CA 125 = 5.1 si CT (cap, torace, abdomen si pelvis) care nu evidentiaza nici un fel de modificari.Totul este normal fara adenopatii.Multa sanatate tuturor si sa primiti numai vesti bune despre sanatatea voastra.Numai bine.
ylla
40 Vio sau Vasi
40 Vio sau Vasi [141c]
27-07-2012, 23:43

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Buna Mihaela...ce veste minunata..nu mai stiam nimic de tine, ma bucur din suflet ca esti ok.
De nenumarate ori am vrut sa te sun, dar efectiv n-am mai indraznit.
Ce face fetita ta ???
Va doresc multa sanatate si mult noroc si tot binele din lume.
Răspunde la topic
144 comentarii 1 23 4 5 6 7 8 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp