Cancer ovarian cu recidiva

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
144 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8
141 RaulDuke
141 RaulDuke [7763c]
02-11-2017, 17:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (STEFANESCU MIHAELA, Azi, ora 16:20:32):


nu. se suporta semnificativ mai bine. deci mult succes!
142 STEFANESCU MIHAELA
02-11-2017, 18:51

Membru din 02-11-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Va multumesc mult ! Are inca markerul in limite 29, meta ganglionare de 4 ani, acum in usoara progresie si cu o mica lama de licihd pelvina, 33 mm. Credeti ca mai sunt sanse sa mai traiasca 1 an ? Are 74 ani, nu se pange de nimic,acum a avut evaluare obisnuita la 6 luni, a crescut markerul intr-o luna de la 14 la 29, operata si chimiotratata la Anadolu/ Istanbul.
143 Octa
143 Octa [7c]
19-03-2019, 10:42

Membru din 08-09-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna ziua domnule dr ,

revin cu problema mamei mele:

Mai jos aveti PET CT ul facut in sept 2017, in anul trecut am facut mai multe RMN uri pt a depista exact unde sunt metastazele,
anul asta in ianuarie a fost operata inca o data jos in partea inghinala partea dreapta pentru a I se curata inca o data si acum s-a curatat si la ganglioni /circuitul limfei.

Ea a fost operata in 1980 pt un fibrom gigant, atunci I s-a facut histeroctomie subtotala de uter si s-a scos ovarul drept, iar ovarul stang, cred ca e cel care acum a facut ,metastaze,

problema e ca nici la PET CT si nici la toate rmn urile facute in 2 ani nu s-a vazut vreo problema la ovarul stang.

Va dau mai jos pet ct-ul si apoi markerele cerute de doctor dupa ce iar s-a luat biopsie si i-au aparut metastaze.
Mama are 80 de ani anul asta-cu voia lui Dumnezeu- si nu stiu daca mai rezista inca o operatie de ovar stang si chimioterapie.

Cum considerati dvs, are rost sa se supuna la asa ceva?
Ea ar vrea sa nu mai faca nimic, nici chimio, nici operatie..sa lase sa evolueze tumoarea si atat.
II este frica sa o taie la burta sa ii caute ovarul stang care se presupune ca de acolo pleaca metastazele si daca e inchisa si atat?
Sedintele chimio ar fi un dezastru la varsta ei, are si diabet, tensiune oscilanta…Ce ziceti?
Ce sanse mai sunt, am putea spera la cativa ani de supravietuire sau cum sa ma exprim mai frumos..?
Pentru cancer I s-a dat FEMARA si in rest ia medicamente de tensiune, e insulino dependent cu 4 injectii pe zi de 20 de ani.

Singura chestie e ca din cand in cand o mai doare stomacul, nu stiu daca are legatura cu metastazele sau nu, poate de la atatea medicamente..ca nici cu stomacul nu a aparut nimic in neregula nici la pet CT si nici RMN uri pelvine abdminale. Alte dureri nu are.

PET CT
ABDOMEN SI PELVIS :
Sub rezerva lipsei distensiei lumenale, mucoasa gastrica prezinta usoara crestere de activitate
FDG difuza, la nivel fundic; mai probabil gastrita; se recomanda la nevoie consult.
Adenopatie pericelaicala intre duoden si cap pancreatic cu fixare patologica FDG.
Status post operator la nivel pelvin.
La nivel inghinal drept sunt vizibile multiple structuri adenopatice, cea mai mare de 17/13mm, cu
SUV lbm max de 4.62, patologic.
Fara alte adenopatii lombo-aortice, periiliace cu captare patologica FDG.
Fara alte captari patologice ale trasorului metabolic FDG la nivelul organelor parenchimatoase
abdomino-pelviene.
Fara lichid intraabdominal.
adenopatie la pelvis-SUV lbm max de 4.62
==
acest marker seric CA125 de care vorbeati dvs mai demult nu se afla in lista celor care le-a cerut dr-ul si
acum a venit rezultatul lor:

coloratii IHC:

CK7, CK20, PAX8, CDX2, TTF1, mamaglobina, RE, RP
Rezultat-
Macroscopie:
Doua fragmente unul de 3/2/1.5 cm, un limfoganglion de 1.5/0.7 cm si al doilea de 8.5/5/2.5 cm cu o formatiune chistica cu continut friabil alb-galbui
Microscopie
Sectiunile examinate de la nivelul piesei de limfaadenectomie prezinta un numar de 14 limfoganglioni din care 6 prezointa metastaze de Carcinom cu arhitectura papilara. Unele dintre metastaze prezinta transformare chistica.
Sunt prezente imagini de efractie capsulara.
Completare imunohistochimie:
Coloratiile au evidentiat, CK20, PAX8, CDX2, TTF1, mamaglobina, receptori estrogenici negative
Receptori estrogenici, CK7 pozitive
Concluzie:
Metastaze limfoganglionare cu transformare chistica cu carcinoma cu arhitectura papilara a carei morfologie este sugestiva pt orginea ovariana.

Intrebari:
-de ce receptori estrogenici negative si apoi apare inca o data pozitiv?
- ce inseamna ca sunt prezente imagini de efractie capsulara? Si cat de grav e acest lucru?


Va multumesc,

Octavia
Cu stima, Octavia
144 RaulDuke
144 RaulDuke [7763c]
24-03-2019, 13:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Octa, 19-03-2019, 10:42:12):


din pacate sunt prea putine date, si putin cam discordante, ca sa-mi pot face o idee prea clara despre caz, si deci sa si pot raspunde...
Răspunde la topic
144 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp