cancer ovarian

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
185 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 9 10 INAINTE ›
101 aleraotilia
101 aleraotilia [15c]
18-01-2012, 14:32

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Doamna Violeta si mamei i s-au mai coborat dintii de sus tot din aceeasi cauza dar stomatologul i-au retezat si i-au pus ceva in spate sa nu mai alunece.Tot de la chimio.
Raul spune-mi te rog daca dupa chmioterapie este posibil sa nu administreze nici un medicament prescris de oncolog.Ca noua ne-a spus sa urmarim doar boala si ne vedem in martie la control. Si a pus ceva kg in plus care se vad.
Multumim ca esti printre noi si ne ajuti cu sfaturi!
102 RaulDuke
102 RaulDuke [7763c]
18-01-2012, 21:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu inteleg foarte bine intrebarea. cine nu administreaza nici un medicament prescris de oncolog ? spune-mi foarte pe scurt diagnosticul si etapele de tratament ale mamei tale, si concluzia ultimei discutii cu medicul, ca sa inteleg mai bine, te rog!
103 aleraotilia
103 aleraotilia [15c]
18-01-2012, 22:30

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

:).adenocarcinom ovarian stadiul 3a.Am facut 6 serii de citostatice cu taxol cu carboplatin din cate retin.Totul a decurs bine inclusiv cu analize.CA 125 este acuma undeva la 8.3 atat a fost ultima data in luna noiembrie iar inaintea operatiei 564..Dar eu sunt nedumerita putin deoarece ni s-a spus ca de acuma incolo urmarim boala ca este totul bine.Si ma intreb dupa terminarea chimioterapiei nu era putin normal sa mai ia ceva tablete prescrie de oncolog? Adica ma gandesc atat trebuie sa facem sa urmarim doar boala? Si cand revenim in martie sa aibe facute ecografiile de san, ginecologic, si vaginal.si markeri normal. Alti makeri sa nu mai facem?
Multumesc din suflet!
104 RaulDuke
104 RaulDuke [7763c]
18-01-2012, 23:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu ai pt ce sa-mi multumesti, caci sincer nu prea inteleg intrebarea. spui ca a facut chimioterapie (banuiesc DUPA ce a fost operata)... a incheiat tratamentul. lucrurile inteleg ca s-au prezentat bine dupa aceea, imagistic si ca markeri. totul e in regula. despre ce tablete vorbesti ?
105 aleraotilia
105 aleraotilia [15c]
19-01-2012, 09:11

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Deci..unii dintre cei bolnavi dupa ce gata chimioterapia mai iau si alte tablete acasa.La asta ma refer.Nu e si cazul mamei mele sau de ce nu i s-a prescris si ei ceva tratament dupa ce a terminat chimioterapia?
106 RaulDuke
106 RaulDuke [7763c]
19-01-2012, 10:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tratamentul nu e la fel la toata lumea. nu iti impartasesc ingrijorarea. tratamentul numit "adjuvant" are un sfarsit previzibil si net delimitat si consta in cateva serii facute dupa o operatie cu scop de eliminare completa a tumorii/tumorilor, in scopul de a minimiza sansele de recidiva. asta e standardul aici, inclusiv urmarirea.
107 pirvu steluta
107 pirvu steluta [18c]
19-01-2012, 21:06

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Aleraotilia si eu trec prin aceasi problema ca si mama ta, am fost operata de chistadenocarcinom ovarian stadiu 1A, am facut 6 sedinte de chimio si gata nu mi sa dat nici un tratament am fost si eu mirata dar am spus ca stiu ei ce fac cei care urmeaza un tratament au ale diagnostice cum a spus si RaulDuke tratamentele nu sunt la fel pt toti.Eu am fost la controlul de la 3 luni de la terminarea chimio unde ma asteptam sa fie mai amplu dar mi s-au facut doar analizele de singe si markerul CEA 125 care mi-a iesit 6, 3 si asta a fost tot.De ingrasat m-am ingrasat si eu, cred ca de la tratament.si de la operatia de histerectomie din aceasta cauza m-am ingrijorat si eu, imi era frica sa nu fi facut ascita, m-am dus si mi-am facut o ecografie abdominala care a iesit bine.Eu zic sa te linistesti sa nu ii transmiti toate temerile mamei tale pt ca oricum nu avem altceva ce face decit sa asteptam cu mult optimism bineinteles, urmatorul control.Multa sanatate tie si mamei tale!
108 RaulDuke
108 RaulDuke [7763c]
19-01-2012, 22:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dar sincer si pentru toata lumea, cum va imaginati ca va decurge tratamentul... si pentru cat timp ? de unde vine nedumerirea ?
109 pirvu steluta
109 pirvu steluta [18c]
21-01-2012, 08:06

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

nedumerirea cred ca vine din lipsa de comunicatie doctor-pacient de aceea cautam unele lamuriri aici pe forum pt care oricum iti multumesc pt prezenta ta promta.Eu am inteles ca tratamentul a constat doar in cele 6 sedinte de chimio dar sincer recunosc ca uneori ma mai intreb daca in cazul unei recidive medicul meu oncolog isi poate da seama doar din analizele de singe(biochimie si marker CEA 125)avind in vedere ca in cazul meu markerul inainte de operatie a fost in parametri normali.oricum celelalte controale (ginecologie, eco abdominal, eco sini etc.) le fac de la mine pt ca asa cred eu ca verific boala nu ca mi-ar fi zis medicul oncolog.Si iti mai pot da un exemplu pe mine m-au durut oasele foarte rau dupa ultima sedinta, i-am spus doctorului la care el mi-a raspuns sec ca tot o sa ma mai doara, deoarece am facut Taxol, atit si nimic altceva.oricum exemple pot continua la nesfirsit.nu te supara ca mai avem si noi unele nelamuriri si multumim pt raspunsurile date.Multa sanatate !
110 aleraotilia
110 aleraotilia [15c]
21-01-2012, 13:04

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Asa e.Eu sunam medicul la clinica si il intrebam ii pot face mamei Tramadol? Piafen, Ketoprofen si altele. Cand mediul primar nu era la clinica si il inlocuia altcineva tot oncolog si l-am intrebat daca adenopatiile mediastinale pot fi considerate metastaze a spus bineneteles...apoi l-am intrebat pe medicul care se ocupa de ea si mi-a raspuns..nuuu nici vorba..cancerul de ovar nu merge cu metastaze mediastinale ci doar peritoneale..si multe multe altele...
111 RaulDuke
111 RaulDuke [7763c]
21-01-2012, 20:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mda... ma tem ca pe langa faptul ca medicina NU este o stiinta exacta, iar medicii NU sunt oameni de stiinta, in mod particular la noi in tara, problemele din healthcare sunt in buna masura legate si chiar complicate de lipsa de resurse, ceea ce pur si simplu face sa NU existe suficient timp pentru discutiile dintre medici si pacienti. desigur ca pacientii nu pot judeca asta, tot ce constata ei e ca "domne, nu m-a bagat in seamna, nu a vorbit destul cu mine, m-a expediat si... totusi timp ar fi fost, bani i-am dat, etc etc etc". in schimb, si mai ales in oncologie, nu numai eu pot sa va spun cam in ce ritm se lucreaza si cam pe la ce ore se pleaca acasa, si cam care este suma pacientilor si problemele de care trebuie sa ne ocupam, fara a mai avea timp sa ne gandim si la "cat de satisfacut" e un pacient. de multe ori eu insumi ma rezum la a face ce este indicat si la a nu-i mai explica APROAPE nimic, pentru ca pur si simplu nu am timp, nu ma ajuta la nimic, nu imi doresc, nu am chef si oricum stiu ca respectivul bolnav/apartinator primeste ce e indicat conform standardului, norma medicala si legala am indeplinit-o, iar daca lui restul nu-i convine, aleg sa nu imi pese pentru ca stiu ca nu are alternative mai bune. ca atare de multe ori m-am "certat" ca sa zic asa (desi nu e deloc potrivit termenul) cu bolnavi pe care i-am indrumat catre alte servicii, zicandu-le ca nu pot conlucra cu ei avand aceasta atitudine (care o fi fost ea, dar ma deranja), plecau injurand si amenintand, si de cele mai ulte ori se intorc cu coada intre picioare si capul plecat, fara sa mai zica nimic niciodata...

imi pare rau pentru cinism, daca asta va inspira spusele mele, dar este purul adevar si dintr-o perspectiva mai "din interior" si din pacate, in sistemul actual, nici nu poate sa fie altfel. consider ca toata lumea trebuie sa stie asta. desigur ca pacientilor mei nu pot sa le spun aceste lucruri pentru ca nu mi se pare important sa-i confrut si cu aceste lucruri, dar voua vi le zic si ca sa va informez cumva, si ca sa va dau de inteles cam care e sursa multor dintre problemele pe care le-ati avut sau vi s-a parut ca le-ati avut, prin spitale. nu va imaginati ca, de exemplu eu insumi, asa "de treaba", comunicativ si cooperant cum par (sau poate chiar sunt) aici pe forum, pot sa fiu la fel si la locul faptic de munca. pur si simplu nu se poate, nu in romania de azi, in sistemul public.

cat despre intrebarile sau nedumeririle voastre, desigur ca nu ma deranjeaza, doar ca uneori nu mi-e prea clar de unde vin si vreau sa clarific asta.
112 VIOLETA766
112 VIOLETA766 [18c]
22-01-2012, 10:21

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna dimineata tuturor.In primul rand doresc sa va spun ca tomografia a iesit foarte bine si pentru asta sunt fericita. Ii multumesc lui DUmnezeu! Rezultatul este :
" Concluzii:
-status post-operator; histerectomie totala cu anexectomie bilaterala.
-adenoame de glande suprarenale;
-fine sechele fibroase pulmonar, bilateral.
-nu se deceleaza determinari secundare "
In al doilea rand, vreau sa va povestesc cava legat de medicul meu oncolog : Am luat trimitere de la medicul de familie pentru tomo si am mers la el. Acesta imi spune ca imi va face si el trimiterea apoi pot merge la analiza. A inceput sa scrie si a scris, a scris, a scris incercand sa imi raspunda la cele cateva intrebari pe care eu nesimtita i le tot puneam. La un moment dat, s-a oprit si trist, mi-a spus : doamna CHIRILA, va rog sa ma scuzati dar pentru o tomografie abdomen, torace, pelvis, trebuie sa fac trei trimiteri separat si trebuie de asemenea sa fiu foarte atent si sa nu gresesc niciun cuvant pentru ca nu am dreptul sa tai, sa corectez si sa pun parafa fiind obligat sa schimb formularul care este foarte valoros si mi se dau numarate. Mentionez ca eram la o clinica privata si nu stiu daca si la stat este la fel. Deci doamnelor, trebuie sa fim mai ingaduitoare si noi tinand cont ca sunt niste oameni care desi par sanatosi stau atat de aproape de moarte. Eu chiar nu ii pot intelege si ma gandesc ca Dumnezeu ne ajuta pe noi dandu-le lor harul, pentru ca altfel nimeni niciodata nu s-ar face medic iar oncolog cu atat mai putin.
Eu asa gandesc desi la Spitalul Militar din capitala, la medicul DANAILA cred, oncologul unde am fost prima data si despre care auzisem ca este exceptional etc si bla, bla, bla, am trait cea mai mare dezamagire din perioada cat am fost bolnava. Cei de la usa lui imi spuneau sa nu mai vorbesc nici in soapta, ca se enerveaza si ne da afara sa asteptam in frig, am intrat la el si in cele 10 minute cat a discutat cu mine nu s-a intors nici o secunda cu fata pentru a ma privi, m-a repezit, mi-a cerut sa aleg eu daca fac sau nu chimio, si asa mai departe. L-am urat si imi venea sa ma cert cu el ca la piata pentru ca nu mai aveam nimic de pierdut. Eram un asigurat care din nefericire pentru el si pentru sistem, in 45 de ani de viata s-a imbolnavit o data si bine. Nu am facut-o si am ales doctorul actual. Cred ca trebuie sa existe o chimie ( la fel ca in dragoste) medic pacient, un ceva care spune si unuia si celorlalt ca vor incerca impreuna. Asa trebuie sa fie.
RAUL, este mai bine sa respingi pacientii, sa le recomanzi alte cabinete daca simti ca asa este cel mai bine.
Va doresc o duminica frumoasa!
113 RaulDuke
113 RaulDuke [7763c]
22-01-2012, 10:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in romania legea nu permite "respingerea" pacientilor. asta e una din reglementarile care creeaza multe probleme in calea actului medical. imagineaza-ti numai cat de dificil poate sa fie sa te intelegi cu un om care se poate purta CUM VREA EL, oricat de necuviincios sau insistent sau staruitor sau recalcitrant, iar tie legea nu-ti permite nicioadata sa-i spui "daca mai faci asta odata, nu mai ai ce cauta pe aici".

altfel, despre danaila si nu numai, exista situatii in care, dar tot asa, lipsa personalului contribuie mult, medicii, dupa ani si zeci de ani de practica, ajung foarte insensibili si unii dintre ei chiar despotici si se pot purta abuziv cu toata lumea, pacienti, apartinatori, personal sau chiar si colegi... uneori chiar si cu familia proprie. asta ca sa intelegeti la ce duce de multe ori meseria asta. de asemenea, medicul in sine nu are nici o metoda protocolara sau legala de a se proteja. tot ce face pentru asta este dupa urechea sa, adaptat la ideile lui si inovat de el. unul rasteste glasul, altul pune un gardian la usa lui, altul se poarta intentionat rau cu pacientii care nu ii convin sau care incep sa devina prea multi, alteori ii sperie cu informatii medicale nenecesare. si toate astea doar pentru ca legea/societatea nu se preocupa ea insasi sa-i confere vreun mijloc de protectie, fizic, financiar sau psihologic. o lege arhaica si neadaptata intr-o societate mult mai complicata decat vremurile pentru care a fost conceputa... din pacate. in schimb amenintari si chiar tentative, din partea pacientilor, dintre care TOT TIMPUL exista nemultumiti... nu cred ca va imaginati cate sunt. exista de asemenea foarte multi pacienti psihotici, iresponsabili, dar asupra carora tot asa, nu ai nici o putere si nici o parghie, desi ei au, evident, comportament aberant.

iata motivatii si chiar raspunsuri pentru multe dintre intrebarile pe care in mod sigur vi le-ati pus, legat de "de ce se poarta/s-a purtat cutare medic asa? de ce mi-a vorbit asa ? de ce NU mi-a vorbit cand eu voiam sa-mi vorbeasca" etc.

altfel, de exemplu, faptul ca danaila te-a pus sa alegi singura daca faci chimio sau nu, este un lucru absolut cinstit si valid, defapt este singura varianta morala si chiar legala. desigur ca intai trebuie sa-ti prezinte optiunile acestea cu avantaje si dezavantaje, pe intelesul tau. insa modul in care face asta nu este si nu prea poate sa fie normat, ramane la pura lui latitudine. pacientul de multe ori nu are nici o sansa daca nu e suficient de inteligent sau macar destul de abil incat sa vada dincolo de aparenta raceala sau dezinteres al unui medic, si sa aleaga in favoarea unui tratament care este STANDARD. poti sa-i spui darwinism social sau intelectual, daca vrei.
114 pirvu steluta
114 pirvu steluta [18c]
23-01-2012, 19:21

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

violeta766 ma bucur pt rezultatul bun de la tomografie esti o fericita.Daca te cunosteam inainte de a incepe si eu chimioterapia poate optiunea ta imi dadea de gindit pe mine acest tratament pot spune ca m-a pus pe butuci ma dor oasele, obosesc etc oricum nu mai sunt ca inainte si in alta ordine de idei eu sincer chiar ii admir pe acesti medici de cind am fost primadata la IOB si am vazut in ce ritm lucreaza si citi pacienti sunt m-am intrebat mereu cum de fac fata la tot(hirtogaraie pt ca in loc sa fie simplu, sistemul complica plus toata coada de pacienti de la usa cabinetului) si chiar am facut comparatie cu medicul meu de familie care vine la 11 si pleaca la 15 si daca ar fi dupa mine la medici(nu la toti)la cei care salveaza vieti le-as face un salariu foarte decent pt ca nu oricine poate practica aceasta meserie, dar cine sunt eu?sunt un simplu contribuabil care din nefericire m-am imbolnavit in zilele de azi, in zilele in care sistemul sanitar este la pamint nu avem nici o vina ca ne-am imbolnavit asa cum nici voi nu aveti vreo vina sa lucrati in astfel de conditii, dar precum spunea Mircea Badea ``traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul``Mult noroc si sanatate !
115 RaulDuke
115 RaulDuke [7763c]
23-01-2012, 23:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, din pacate lumea va fi obligata sa invete sa se foloseasca mult mai bine de medicul de familie, ca aproape singurul medic cu care intra in contact, pe durata lunga de timp. medicul de familie este cel mai important medic din viata unui om si va fi stalpul sistemului sanitar, daca exista speranta ca sistemul se va reforma vreodata si va deveni functional.
sfatul meu pentru toata lumea este sa-si gaseasca un medic de medicina de familie cu care sa se inteleaga cat mai bine si care sa fie un bun profesionist, nu un om dezinteresat care nu consulta niciodata un pacient si care cedeaza la cea mai mica insistenta/presiune/atentie spre a da un bilet de trimitere la dictarea pacientului. asta in viitor nu va mai exista !
116 VIOLETA766
116 VIOLETA766 [18c]
24-01-2012, 20:27

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

STELUTA, te rog sa nu disperi din cauza durerilor de oase. Eu din acst motiv am ajuns pe forumul asta, pentru ca nu mai puteam si nimeni nu ma lamurea. Am vorbit cu RAUL si el mi-a dat oarece explicatii. Nu stiu cat timp a trecut la tine de la ultima sedinta chimio dar eu voi face un an abia prin aprilie sau mai. Pot sa iti spun ca au trecut.. uneori, ma mai trezesc dimineata cand ma dau jos din pat, cu labele picioarelor imobile, dar cu miscare ma lasa, mai ai rabdare. Pe mine acum ma supara dantura.am fost la profesorul ILIESCU din capitala si mi-a spus ca tot din cauza tratamentului au cedat si dintii, alte dureri, alte suferinte si bineinteles alti bani pe care chiar nu stiu de unde sa ii mai scot. Uneori ma intreb pana cand are de gand Dumnezeu sa imi incerce rabdarea. Multi ani cu o anxietate anticipativa...tratamente, spital, depresie, cu tot tacamul. Apoi cancer, cu chimio, cu operatie, cu menopauza, cu bufeuri, cu tot arsenalul de suferinte. Acum dintii care abia i-am facut acum doi ani, Atunci am lucrat toata gura in portelan si erau chiar reusiti. S-au dus si dintii si banii. UFFF!!
Dar vom trece peste toate. Se spune ca atunci cand cazi, sa te ridici si sa mergi in locuri unde oamenii sunt mai suferinzi ca tine, mai chinuiti de saracie, boala sau destin si vei vedea ca nu primeste nimeni mai mult decat poate duce. Va sarut pe toti!
117 RaulDuke
117 RaulDuke [7763c]
24-01-2012, 22:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine, violeta! imi pare rau ca n-am putut sa te lamuresc mai mult, dar exista totusi o limita a ceea ce se poate lamuri/discuta pe internet. o consultatie medicala propriuzisa pur si simplu NU se poate face, din pacate... nu pot decat sa sper ca te simti mai bine!
118 pirvu steluta
118 pirvu steluta [18c]
30-01-2012, 18:23

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

buna violeta766 multumesc pt lamuriri, la mine au trecut doar 5 luni de la ultima sedinta iar cu dantura inca nu am probleme si sper nici sa nu am.Trebuie sa trecem peste toate incercarile cu fruntea sus si mult optimism.pup pe toata lumea si multa sanatate!
119 VIOLETA766
119 VIOLETA766 [18c]
30-01-2012, 20:06

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna seara! Tin sa va anunt ca iar am uitat parola de logare.sunt tare. mereu o scriu pe una din agende apoi nu o mai gasesc.
Am rezultatele la sange foarte bune, mai putin volumul trombocitar VTM : 13, 3 si trebuia 13 iar distributia trombocitara 16, 5 si trebuia 21, 7 max. CA125 este 12, 5. Restul sunt analize de aviator cica. Voi ce faceti? Am fost la stomatolog care mi-a dat veste foarte buna : Implantul...din nou UFFF!
In legatura cu durerile articulare vreau sa va mai spun ca abia acum pot spune ca sunt bine. Nu ma mai dor atat de tare si nici nu mai am mainile si picioarele umflate. Nici dimineata la trezire nu mai sunt atat de umflata. In consecinta trebuie sa aveti multa, multa rabdare. Parul a crescut relativ repede...in ceea ce ma priveste pot sa va spun ca nu am suportat lipsa genelor si a sprancenelor in timpul tratamentului si deci, desi faceam chimio, am luat o decizie pentru care ma felicit si acum. Mi-am tatuat sprancenele si sunt super...acum am sprancene mai bine conturate si mult mai frumoase. Deci doamnelor, la treaba ! Va sarut pe toti si va doresc noapte buna!
120 nlucia73
120 nlucia73 [12c]
22-03-2012, 21:13

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna seara doamnelor si domnilor! Nu am mai scris de mult timp pe forum. A venit primavara, totul este minunat... ma bucur de fiecare zi insorita. Maine voi merge sa imi fac analizele iar in 02 Aprilie la control la dr. oncolog, sper ca va fi totul ok. Timpul trece, si ma apropii cu pasi rapizi de finalul concediului medical, care va fi pe 01 iulie. Nu stiu ce sa fac inca, si nici nu stiu ce drepturi am, poate cineva sa ma lamureasca in acest sens? Locul meu de munca era f stresant, lucram la o banca comerciala consilier, unde tot ceea ce conta era sa faci vanzari, sa iti faci targhetul...sa pleci dimineata de acasa si sa vii seara, intr-un cuvant sa traiesti doar pentru a munci. De aceea imi este groaza si nu stiu ce sa fac, pentru ca sunt sigura ca nu o sa fac fata, iar de bani am mare nevoie ca am si rate... Asa ca sunt intr-o mare dilema. Va doresc multa sanatate si numai bine!
Răspunde la topic
185 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp