cancer ovarian

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
185 comentarii 1 2 3 4 56 7 8 9 10 INAINTE ›
81 VIOLETA766
81 VIOLETA766 [18c]
21-11-2011, 20:31

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

MAi, am uitat sa va intreb cum stati cu bufeurile? Eu le urasc si ma intreb cat va dura pentru ca m-am saturat! Nu pot lua tratament de substitutie pentru la parafina mi-au iesit receptori de estrogen in tumora. Chiar.. daca au fost receptori de estrogen si estrogenul tinea de ovare si eu nu mai am ovare nu-i asa ca nu o sa mai fac metastaze? Exista vreo legatura intre cancerul ovarian si cancerul de san? Mie mi s-a cerut sa repet mereu si mamografia cel putin o data pe an. Voua ce vi s-a spus?
82 RaulDuke
82 RaulDuke [7763c]
22-11-2011, 00:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ei bine, ma bucur ca am un fan atat de infocat :) sunt flatat. dar nu am dat nici un sfat pe acest thread pt ca nimeni nu m-a mai intrebat nimic. in rest, pe celelalte scriu zilnic.
de la vitamina B6 si supliment de magneziu NU TE INGRASI !
despre parerea lui Oprescu: e mai degraba parere de chirurg, nu neaparat de primar :D nu stiu mare lucru de calitatile lui medicale.
despre necesitatile tale de reasigurare: stii bine ca nu consta nimic pe nimeni, cel putin pe internet, sa-ti spuna "sigur, draga mea, nu o sa faci metastaze! nu o sa mai ai niciodata probleme legate de boala asta sau de alta asemanatoare! totul o sa fie pentru totdeauna!", inclusiv pe mine. ca atare vreau sa te intrebi singura de ce nu-ti spun asta si de ce nu iti spune nimeni asta. gandeste-te la asta in liniste!
despre bufeuri: mergi la medicul tau si spune-i ca cineva pe internet ti-a recomandat (daca nu ai vreo contraindicatie) urmatoarele variante: venlafaxina (daca gasesti asa ceva) sau gabapentin. daca nu, e foarte buna si o varianta numita ACUPUNCTURA, in sensul ca chiar da rezultate. insa pentru a gasi un acupuncturist foarte bun pe la noi prin tara... marturisesc ca poate fi foarte greu.
vorbeste cu medicul tau si vezi ce zice !
83 aleraotilia
83 aleraotilia [15c]
05-12-2011, 10:47

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Carnea de iepure sau de curcan se poate consuma in cancerul de ovar? carnea de iepure e considerata carne rosie? ( asa am auzit )..Nu am cunostiinte de aceea intreb...Stiu ca se poate consuma pestele si puiul.Va multumesc.
84 RaulDuke
84 RaulDuke [7763c]
06-12-2011, 00:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dpdv oncologic se poate consuma orice, fara restrictii deosebite.
85 nlucia73
85 nlucia73 [12c]
20-12-2011, 17:59

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna, sunt Lucia, am 38 ani, si la 01 Dec s-au implinit 8 luni de cand am fost operata. Diagnosticul a fost de neoplasm ovarian bilateral cu hidronefroza dreapta secundara si ascita in cantitate mica. Nu stiu exact stadiul pentru ca nu mi s-a facut biopsie inainte de operatie (dr. oncolog zice ca 2c iar dr chirurg zicea ca si 3c putea fi), a fost pus dupa rez histopatologic, iar operatia a fost facuta dupa 4 cure de chimioterapie (paclitaxel cu carboplatin). Am avut CA125 initial 5866 iar in urma chimioterapiei a scazut: dupa a 2-a la 616, dupa a 3-a la 48, dupa a 4-a la 24 a urmat operatia cu o pauza de aprox 2 luni si inca doua cure. In luna octombrie CA125 a fost 2, 58. Intgrebarea mea este urmatoarea: La ce intervale de timp se recomanda control medical, analiza, RMN? Multumesc!
86 radicus
86 radicus [411c]
21-12-2011, 05:47

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

nlucia73, cazul descris de tine arata foarte bine efectele benefice ale chimioterapiei. Un nivel al CA 125 de peste 5000 este rar. Dupa 4 sedinte sa se ajunga la un nivel normal al markerului inseamna un raspuns cum nu se poate mai bun avand in vedere de unde a inceput sa scada (5866).
Prima vizita se face la 4-6 saptamani dupa finalizarea chimioterapiei. Poate ca deja ai facut aceasta vizita avand in vedere ca au trecut 8 luni de la a 4-a sedinta. Controlul medical obisnuit se face de obicei din 3 in 3 luni. Depinde de medic, dar nu ar trebui sa varieze cu foarte mult. Oncologul hotaraste ce investigatii se fac atunci: ecografii, radiografii, markeri, CT, RMN, etc. Daca nu intervin probleme pe parcurs, peste cativa ani se mareste la 6 luni intervalul intre controlale, mai apoi la 1 an. Discuta cu oncologul si impreuna veti programa urmatoarea vizita.
87 nlucia73
87 nlucia73 [12c]
21-12-2011, 20:00

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Multumesc mult pentru raspuns. Eu cred ca o sa fie ok, asa am invatat sa gandesc in ultimul an, chiar daca au fost momente grele, dureroase, si pentru faptul ca la 3 luni dupa operatia mea a fost operat si tata (62 ani ) de neoplasm de colon (eu in 01 aprilie si tata in 29 iunie), iar cu el acum 3 saptamani am terminat cu chimioterapia... Va doresc multa sanatate si Sarbatori Fericite!
88 RaulDuke
88 RaulDuke [7763c]
21-12-2011, 23:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine si tie ! sper sa ne mai scrii !
89 pirvu steluta
89 pirvu steluta [18c]
24-12-2011, 21:18

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

craciunul este sarbatoarea pe care o iubesc cel mai mult.Nasterea Domnului inseamna totul pentru mine si ne face ca pentru o clipa sa ne lepadam de hainele existentei noastre stramte si sa judecam cu inima.Anul acesta am sa intimpin Craciunul intr-un fel mai deosebit:sper, mai curata si mai buna.UN CRACIUN fericit tuturor!
90 nlucia73
90 nlucia73 [12c]
30-12-2011, 00:31

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Am o intrebare: ce parere aveti despre sucul de noni?
91 RaulDuke
91 RaulDuke [7763c]
30-12-2011, 00:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

e mult mai bun sucul de portocale. macar stii ce sunt portocalele. dar noni-urile, ce sunt ?
92 nlucia73
92 nlucia73 [12c]
30-12-2011, 05:13

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Asta am gasit despre noni, dar nu stiu pe nimeni care a consumat...

Denumirea latina a plantei: Morinda Citrifolia. Planta este originara din Polinesia franceza, Hawaii si Malaezia. Noni este utilizat pentru tratamentul diferitelor afectiuni de peste 2000 de ani. Din 1993, odata cu izolarea substantelor active pe care le contine, este recunoscut si de medicina moderna.
Dupa anul 2000, odata cu atestarea multiplelor calitati farmaceutice si para-farmaceutice ale fructului, s-a deschis calea consumului de preparate naturale pe baza de sirop sau macerat de Noni. Datorita atestarii stiintifice a succeselor reputate in tratarea celor mai diverse afectiuni, s-a infiintat chiar un institut international de cercetare dedicat calitatilor terapeutice unice ale miraculosului fruct. Insitutul se numeste International Noni Cummunication Council, fiind o entitate stiintifica de sine statatoare dedicata exclusiv studiului si marturiilor relative la tratamentele pe baza de Noni
Principalele substante active din Noni:
- 18 aminoacizi;
- Vitamine;
- Minerale (Mg, Na, K, Fe, Mn);
- Xeronina;
- Proxeronina;
- Scopoletina;
- Damnacantalul;
- Antrachinona;
- Proxeronina si xeronina. Proxeronina este produsa de organism in functie de solicitari. Cu ajutorul enzimei proxeronaza, din proxeronina se elibereaza xeronina.
Efectele Morindei Citrifolia, per ansamblu:
- Roborant general;
Proxeronina si xeronina:
- Regenereaza celula (mentine integritatea celulelor prevenind degenerarea acestora)
- Energizeaza celulele (efect roborant)
- Regleaza procesele de secretie celulara
- Mareste producerea de endorfina (efect analgetic)
- Efect antiinflamator si antialergic
Scopoletina:
- Stimuleaza activitatea hipofizei, optimizand:
- nivelul serotoninei;
- nivelul melatoninei;
- Este responsabila de producerea de oxid de azot, astfel incat:
- este un bun antispastic (relaxeaza, scade tensiunea arteriala);
- imbunatateste fluxul sanguin (previne formarea cheagurilor);
- Are efect antioxidant.
Damnacantalul:
- Ajuta diviziunea celulara (previne degenerarea);
- Inhiba diviziunea celulelor modificate genetic;
- Stimuleaza sistemul imunitar prin:
- reglarea activitatii limfocitelor T si B;
- reglarea activitatii macrofagelor si celulelor limfocitare.
- Fortifiant al sistemului imunitar, prin stimularea formarii celulelor T si B, precum si a macrofagelor si celulelor limfocitare, organismul fiind astfel capabil sa reziste imbolnavirilor.
- Prin efectul sau antibacterian ofera protectie impotriva bolilor infectioase (cu atat mai mult in cazul celor gastrice, prin forma lichida a produsului, Noni sirop);
- Scade hipertensiunea;
- Imbunatateste procesele metabolice;
- Regleaza somnul;
- Imbunatateste starea generala psiho-fizica;
- Calmeaza durerile;
- Ajuta la renuntarea la obiceiuri daunatoare, precum consumul de alcool, fumatul, consumul de droguri. In astfel de cazuri este recomandat impreuna cu Smokerade, Evening Primrose Oil, OxyMax. In cazul dependentei de droguri, Noni estompeaza efectele sevrajului.
- Imbunatateste functiile digestive. Este recomandat impreuna cu GreenCare, Acidophilus, Digest Ease, Digestive Enzymes;
- Este o solutie excelenta pentru tratarea disabilitatilor comportamentale (Alzheimer, tulburari maniaco- depresive, tulburari obsesivo-fobice, depresii, etc...). In astfel de cazuri este recomandat in asociere cu Lecitina, Rhodiolin, Zen Thonic (eventual) si Vital A / Vital B / Vital AB / Vital 0 (se va alege produsul Vital in functie de grupa sanguina).
- Este un excelent tratament adjuvant (posibil inlocuitor al tratamentului clasic) pentru cancer/ tumori/ neoplasme, efectul sau fiind potentat prin combinarea cu Shark Aid si eventual Zen Thonic.
93 RaulDuke
93 RaulDuke [7763c]
30-12-2011, 13:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

concluzie: daca e gratis, face toti banii !
raman la convingerea ca o portocala proaspata e mult mai benefica.
94 aleraotilia
94 aleraotilia [15c]
30-12-2011, 23:57

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

nlucia73
Mama mea a consumat noni cam 6 luni.S-a simtit foarte bine dupa ele.Sunt aduse din Ungaria.Noi de acolo faceam comanda.Si in timpul chimioterapiei consuma siropul.Avea imunitatea foarte buna.Acuma nu pot spune cu exactitate ca din cauza lor sau nu.Dar principalul este ca s-a simtit extraordinar de bine.Momentan ia cartilagiu de rechin.Face asa cate o cura de ceva.Noni, cartilagiu, Aloe vera..:)...noi am fost foarte multumite de rezultatul siropului.Multe persoane consuma acest sirop ( dintre pers care le cunosc cu aceasta boala ).Multa sanatate!
95 nlucia73
95 nlucia73 [12c]
17-01-2012, 01:42

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Mi am repetat analizele si acum am vazut rezultatele pe medlife. Credeti ca markerul 72-4 este f mare? Ce parere avetzi? Sunt disperata din nou, , , , Multzumesc!


Ag carcinoembrionar (CEA) 1.5 NEFUMATORI: 3 ng/mL
FUMATORI: 5 ng/mL MEIA
CA 125 0.46 35 U/ml MEIA
CA 15-3 7.1 31.3 U/ml MEIA
CA 19.9 13.04 37 U/ml MEIA
CA 72-4 11.7 8.2 U/ml Electrochemiluminiscenta
CYFRA 21-1 1.4 3.3 ng/ml
HE4 28.1 premenopauza: 70 pmol/l
postmenopauza: 140 pmol/l CMIA
96 Vio sau Vasi
96 Vio sau Vasi [141c]
17-01-2012, 12:07

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@Lucia, eu zic sa stai linistita, acest marker poate creste si-n afectiuni benigne.Sper ca ai un medic oncolog, mergi cu rezultatele la el.Poate intra Raul si-ti va spune mai multe, este medic oncolog, de fapt este persoana care lumineaza mintea celor disperati.
Si sa te mai fac sa uiti putin, hai spune-mi de unde esti???am vazut ca ai facut analize la medlife, sa sti ca si eu am un card de sanatate la ei.
Problemele de sanatate le rezolv in general acolo si sunt multumita.
Astept vesti de la tine si sa sti un lucru, starea psihica contribuie f. mult in tratarea acestei boli, bineinteles sa nu neglijam tratamentul alopat.
Te imbratisez si mult curaj.
97 nlucia73
97 nlucia73 [12c]
17-01-2012, 16:31

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

vasi-viorica iti multumesc pentru incurajare. Sigur ca voi merge si la medicul oncolog, dar merg in 01 febr ptr ca atunci sunt si programata la control, doar ca vroiam sa ma mai consult si cu cei care inteleg cel mai bine situatia de a fi bolnav de aceasta crunta maladie...
Eu sunt din Timisoara, poate ma repet, am 38 de ani sunt casatorita si am o fata de care implineste in aprilie 17ani...si as vrea sa traiesc sa o vad la casa ei.SI ASA VA FI.
Numa bine iti doresc si multa sanatate!!!
98 RaulDuke
98 RaulDuke [7763c]
17-01-2012, 20:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nlucia73, nu imi mai amintesc in detaliu cazul tau, daca ai scris despre el aici, dar strict despre markerii pe care i-ai listat mai sus si valorile lor pot spune ca nu vad vreun motiv cert de ingrijorare. toti, cu o exceptie, sunt in limite normale, iar despre cel care e crescut, este totusi FOARTE PUTIN crescut, deci nu este obligatoriu sa aiba o semnificatie clinica. trebuie corelat si cu alte date pe care le considera importante oncologul tau. totusi vreau sa-ti spun ca personal nu am mare experienta cu acest marker in mod special (CA 72-4), nu il folosesc practic niciodata unde lucrez, pentru ca in primul rand nu este foarte specific. in general valoarea unui marker este mai mare cand e folosit in dinamica, si in nici un caz cand se observa o valoare normala a lui, sau aproape de normal, intr-un moment unitar oarecare. cel mai bine poate sa ti-i interpreteze medicul care te cunoaste si cel care stie evolutia markerilor pe o perioada mai lunga de timp.
oricum, pana in februarie cel putin, stai si tu linistita ! nu lua 3 unitati peste limita normala drept motiv de panica!
99 VIOLETA766
99 VIOLETA766 [18c]
18-01-2012, 10:38

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna dimineata tuturor! Pot sa va spun ca nu am mai intrat pe forum pentru ca, " este un neamt mic si rau care imi ascunde lucrurile si ma face sa uit mereu parola de logare".
Ce mai faceti? Eu am avut acum alte necazuri si nu cu operatia ci cu dintii care sub coroane s-au retezat de la colet. Am fost la mai multe cabinete si unii recomanda implanturi dentare, altii spun ca este prea repede dupa chimioterapie, unii spun ca tot acest tratament a dus la pierderea dintilor, altii ca nu are nicio legatura. La naiba cu toti si toate ca nici nu stiu ce sa fac si incotro sa mai merg. Medicul meu syomatolog a emigrat in ANGLIA si bravo lui.
In rest sunt relativ bine. Azi merg la tomograf abdomen, torace, pelvis si apoi, cand voi avea si interpretarea voi intra pe forum sa va spun ce am facut. La oncolog voi merge probabil saptamana viitoare cand voi duce si analizele la sange.
RAUL, pentru ca analizele la sange le voi face la SINEVO, deci cu plata, te rog daca poti sa imi spui ce markeri sa mai fac pentru adenocarcinomul ovarian. Medicul meu doreste sa monitorizeze numai CA 125, dar sunt tentata sa mai fac cativa dar care sa fie si relevanti.
Va sarut pe toti si va doresc tuturor ca Dumnezeu sa va poarte pe drumul cel bun in viata.
100 nlucia73
100 nlucia73 [12c]
18-01-2012, 13:46

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna VIOLETA766 vreau sa iti spun ca si eu am probleme cu dantura, dar nu stiu exact daca din cauza chimioterapiei sau nu. Referitor la markeri pot sa iti spun ca mie mi-a recomandat ginecologul sa fac si HE4 (marker tumoral) care zice-se ca impreuna cu CA125 determina cel mai bine. Dar sa nu faci ca si mine, ca eu m-am apucat sa fac alanizele mai multor markeri si una mi-a iesit prost (am postat in 17 ian rezultatele) si am intrat in panica, pana m-a linistit RAUL in legatura cu el... Iti doresc multa sanatate si astept sa scrii ca rezultatele ti-au iesit OK. Numai bine!
Răspunde la topic
185 comentarii 1 2 3 4 56 7 8 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp