Mama mea are cancer ovarian stadiul 4 cu metastaze

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
48 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 radicus
21 radicus [411c]
23-07-2010, 22:57

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

imariaaa, cunosc o persoana care a cumparat acum cativa ani nicolit, culevit, suc noni, cartilaj de rechin, laptisor de matca si multe altele. Nici nu poate fi vorba de efecte de vreme ce a decedat la o luna si jumatate de la diagnosticare.
22 eloise
22 eloise [33c]
25-10-2010, 00:59

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

imariaaa

Nicolitul este bun, exista marturii in acest sens, dar nu pierde din vedere rugaciunile....
Tatal meu ia Nicolit si este supravietuitor cu metastaze; e drept au trecut 5-6 luni si nu stim ce ne rezerva viitorul, dar iti pot spune cu certitudine ca nu i-a facut rau tratamentul acesta si in plus, i-a permis sa traiasca normal, sa manance ce are sau ce isi doreste fara acele restrictii care mai mult te darama decat te ajuta. El a luat acum in greutate asa incat nu il mai incap nici hainele de dinainte de a se imbolnavi; si nu mai are dureri si ceea ce a fost mai curios, i-a cazut o alunita ce o avea pe fatza, lasand locul complet cicatrizat.
Chiar as intreba daca cineva a mai auzit de un astfel de efect al vreunui tratament...

Eu am scris mai multe la alt post, cauta dupa numele meu, te rog, daca vrei sa afli ce au mai intreprins cei din famlia mea pentru vindecarea tatalui meu.
23 altestan77
23 altestan77 [1c]
20-04-2011, 15:49

Membru din 20-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Am observat ca nu mai exista postari in legatura cu acest medicament Nicolit din 2010 si ma intreb de ce. Tocmai acum cand l-am descoperit si eu dintr-o disperare mare.Socrul meu a fost diagnosticat de Tumora Lob Superior Drept, stadializata T2N3M0 cu metastaze osoase, nu stiu daca michael 52 si care are o postare destul de veche avea sau are astfel de metastaze si sunt tare curioasa daca a continuat sa ia acest medicament si daca are efect.Sunt destul de hotarata sa incercam acest Nicolit si sper din suflet sa aiba vreun efect.As vrea sa iau legatura cu michael52 si sper din suflet sa fie bine sanatos el nemaipostand nimic.Va rog din suflet cine are un astfel de cancer si a folosit acest medicament sa-mi trimita un raspuns. Sunt tare speriata si nu stiu daca sa-i dau socrului meu acest medicament sau nu. Ce ma sfatuiti?
24 eloise
24 eloise [33c]
21-04-2011, 18:49

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Buna

Linistea pe acest forum poate fi un semn rau.
Nu si in cazul meu!
Nu am mai postat deoarece nimeni nu mai parea interesat de subiect.
Tatal meu este in a 11 a luna de Nicolit!
Avea metastaze pe coloana. In mai 2010, practic nu mai avea nici o vertebra `intacta`; durerile erau atroce so permanente. Primea medicatie cu opium.
Acum e altceva; in primul rand nu il mai doare, decat usor, ca de la reumatism (are 75 ani), SE
25 eloise
25 eloise [33c]
21-04-2011, 19:10

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

continuare...
Se misca prin casa, mai iese la cate o plimbare, mai isi face de lucru, dar la modul, taie cu ferastraul, schimba garnituri la baterii si tot felul ce chestii, care inainte ni se pareau ireversibil pierdute pentru el.
Bastonul in care se sprijinea inainte acum e de prisos.
Mananca bine, e bine dispus, practic si-a recastigat speranta de a trai.
Sigur ca trebuie sa luam in seama si aspectul duhovnicesc: Nu stiu cat din vindecarea lui este meritul Nicolitului si cat - meritul rugaciunilor facute de preoti /calugari pentru el si inclusiv de el.
Acum tata se spovedeste in posturi, si se impartaseste (ceea ce inainte nu facea), citeste Psalmi si alte carti ortodoxe.
Dar cu siguranta Nicolitul nu este doar un `panaceu` pentru cancer. In cazul tatalui meu, cred ca a avut un rol important in reabilitarea sa.
Mai departe, cum o vrea Dumnezeu. Sper sa fie din ce in ce mai bine dar suntem multumiti sa il pastram si la nivelul acesta de `functionalitate` :) si fara acele dureri insuportabile.
O mentiune trebuie sa mai fac: cancerul tatei a fost initial localizat la laringe, mai precis coarda vocala stanga.
Simptomul alarmnat a fost pierderea mia intai temporara apoi permanenta a vocii in iunie 2008.
Histopatologic: carcinom scuamos diferentiat moderat
In 2009 ORL--istul a refuzat sa il opereze, zicand ca nu are sanse sa supravietuiasca.
Tot in 2009, Oncologul, Dumnezeu sa il aiba in paza, i-a dat 30 sedinte de cobaltoterapie si medicamente chimio (nu stiu care). Dar l-a indus in eroare cu un singur lucru: l-a trimis la Reumatolog pentru durerile de spate si am pierdut mult timp din acest motiv.
In 2010 Neurochirurgul a refuzat sa il opereze, zicand ca nu are sanse sa supravietuiasca si sa zicem merci ca a trait si atat.
(Le multumim pe aceasta cale: refuzul lor, l- a salvat pe tatal meu si pe noi de la multe chinuri si bani cheltuiti inutil).

Daca mai pot sa va fiu de folos cu ceva, lasati -mi un mesaj aici.
Multa sanatate tuturor si sarbatori tihnite!
eloise
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
22-04-2011, 00:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum actioneaza acest medicament minune ? ce formula chimica are ?
27 eloise
27 eloise [33c]
23-04-2011, 22:13

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Din cate am inteles, distruge tumorile deja existente: celulele maligne fiind `lacome` sunt cele care `incorporeaza` o cantitate mai mare de medicament decat celulele normale.
(Din pacate nu stopeaza evolutia bolii...; in plus, nu se inregistreaza succes la 100% dintre cei ce incearca produsul.)
Formula chimica, sper ca va dati seama ca, e patentata si nici nu cred ca mi-ar folosi la ceva sa o stiu. Pare-se ca e pe baza de acid boric...
Dar sigur ca mai multe detalii puteti afla direct de la d-l doctor Niculescu, inventatorul (unul dintre cei doi) inca in viata, in varsta de peste 90 de ani, care locuieste in Bucuresti, in zona Garii de Nord. Domnul sa il aiba in grija.
Paste tihnit tuturor!
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
23-04-2011, 22:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pe scurt: nu stii.
am inteles ca "distruge tumorile deja existente" dar prin ce mecanism celular ? si iti zic io ca ti-ar folosi sa stii formula, pentru ca ai putea sa o deosebesti de apa chioara, de exemplu, sau de praf de stele. patentul oricum nu are nici o valoare, din moment ce a fost "descoperit", chipurile, prin anii 60-70.
poate aflam mai multe de la un "suporter" care stie despre ce e vorba...
29 eloise
29 eloise [33c]
24-04-2011, 15:31

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Este cumva un concurs gen ``cine stie raspunde`? Spuneti-mi, va rog, care este interesul dumneavoastra profesional in acest produs? Poate acela de a-l discredita? Este firesc, presupunand ca sunteti medic de specilaitate, sa fiti `devotat` protocoalelor dupa care se lucreaza in prezent. Nici nu am avea incredere in medici si medicina daca ar fi altfel...
Cand un pacient si rudele acestuia se adreseaza unui medic, ei au de cele mai multe ori convingerea ca acesta va fi tratat `ca la carte` si ca, fiind la curent cu tot ceea ce s-a descopeit in bransa lor, vor sti sa puna si un diagnostic corect si sa gaseasca solutia cea mai potrivita pentru vindecare. Din pacate, se intampla ades ca medicina sa fie neputiincioasa sau ca medicii sa nu isi dea suficient interesul pentru salvarea unui bolnav. Si atunci rudele, in disperarea lor, ce ar trebui sa faca, in opinia dumneavoastra ? Sa isi ia bolnavul acasa, asa cum l-am luat noi pe tata de 2 ori din spital, (dintre care o data din Clinica de Excelenta in Neurochirurgie din Bucuresti-Bagdazar) si sa se pregateasca de inmormantare, pentru ca medicii au pus eticheta `condamnat la moarte in chinuri de neimaginat``
Da, exact asa s-a intamplat cu noi si mie personal mi-a zis d-na doctor ca tata a trait deja prea mult cu acest diagnostic si ca sa ne asteptam ca in scurt timp sa isi piarda controlul sfincterelor si sa paralizeze, avand in vedere ca una din tumori presa pe canalul medular..
Unde doriti sa ajungeti de fapt cu aceste intrebari despre Nicolit?
Tatal meu a supravietuit inca un an (si nadajduim la mai multi, pentru ca isi doreste sa triasca, iar noi avem nevoie de el), iar in tot acest timp de cand ia Nicolit, durerile de dinainte s-au atenuat progresiv pana la disparitie.
Imi pare rau, dar va place sau nu, este stiinta sau nu, raman de acceptat doar 2 supozitii: ori s-a reabilitat cu Nicolit, ori cu Acatiste, pentru ca noi chiar nu i-am mai administrat altceva...
Imi cer scuze pentru tonul meu usor iritat, dar dupa atata durere, devii mai cinic.
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
24-04-2011, 17:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, ei bine, nu are rost sa-mi spui mie despre cinism.
treaba e simpla: acolo unde unii medici se arata total neinteresati sau neputinciosi, solutia este cautarea altor medici, pentru ca "medicina alternativa" nu ofera NIMIC decat injectii cu sperante false. de pilda in cazul tatalui tau, el se afla in rata medie de supravietuire, nu e vreun miracol ce s-a intamplat cu el, e doar ignoranta si cretinatatea medicilor care ti-au dat prognosticele alea absurde. dincolo de asta, sa stii ca chirurgii pur si simplu nu se pricep deca sa taie si sa coasa, in rest cand e vorba de o chestie asa complicata ca un CANCER, ei sunt doar o felie din abordare. sa te rezumi la o discutie DOAR CU EI inseamna sa incerci sa construiesti o casa doar cu un singur material, fie el lemn sau caramida, dar fara altceva gen mortar sau suruburi sau metal sau orice altceva.
pentru asta orice caz de cancer trebuie prezentat unui oncolog, care conduce tratamentul, chiar daca el include chirurgie, citostatice, radiatii, terapie suportiva, etc etc etc.
de asta cand sunt infatisat cu nenorociri gen NICOLIT despre care stiu cu siguranta ca nu e altceva decat o amagire, nu ma pot opri din a cere informatii si argumente stiintifice si rationale, nu "marturii" subiective si "juraminte" ale celor care il promoveaza. iar nicolitul asta e doar unui dintre multele exemple de genul asta.
31 eloise
31 eloise [33c]
24-04-2011, 20:33

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Stimate domn,
Raspund, de dragul adevarului asa cum il vad rudele unui pacient declarat `terminal`.
Sper ca a fost o gluma sa ne trimiteti la alt oncolog (orice caz de cancer trebuie prezentat unui oncolog, care conduce tratamentul).
Am mentionat ca am depasit aceasta `faza` iar Oncologul si-a facut datoria cum a stiut el mai bine, pana la un punct.
Cand tata avea dureri infioratoare de spate care nu mai cedau cu nici un analgezic, era necesar sa stea cu orele la rand la oncologie, ca apoi sa i se dea trimitere pentru o singura analiza de sange pentru care a fost programat cu o luna mai tarziu; iar cu alta ocazie cand a indraznit sa ceara trimitere pentru RMN sau tomografie, oncologul i-a zis ca el nu poate recomanda asa ceva, ca durerea lui e de competenta unui reumatolog, obligandu-ma practic, pe mine, singurul dintre copiii lui care are un salariu mai mare decat cel minim pe economie (cum au fratii mei) sa ii platesc aducerea la Bucuresti, consultatiile pre-operatorii plus un RMN de coloana care a costat 14 milioane lei vechi (fara de care nu ma primea neurochirurgul la consultatie) si toate acestea in conditiile in care tata e pensionar si avea dreptul la toate acestea gratuit (presupun).
Ca mai apoi sa mi se spuna ca nu se mai poate face nimic.
Stiti ce cred, probabil dumneavoastra profesati in alta tara sau pe alta planeta.
Nu imi vorbiti mie de injectii cu sperante false.
Dumneavostra ati vrea ca eu sa neg evidenta faptului ca tata este acum un om activ, dupa ce luni de zile a zacut in pat indopat cu tramadol si cand, pana si respiratia ii provoca dureri crancene.
Mai ziceti ca el se afla in media de supravietuire pentru acest tip de boala.
Indraznesc sa va intreb, care este aceasta medie pentru cancerul de laringe (carcinom scuamos moderat diferentiat) si care este prognosticul unei persoane care in 30 aprilie 2010 avea metastaze pe coloana iar `formatiunea tumorala de la nivelul grupului vertebral T10 prezinta extindere paravertebrala laterala stg.gadonilofila si gadonilofilie interesand meningele la acest nivel`
To make a long story short:
Nu mai am incredere in sistemul medical `de asigurat` iar pentru cel privat, nu am bani.
Pentru Nicolit insa mai pot gasi ceva bani, atat cat sa ii asigur doza zilnica pentru inca un an.
Doar timpul ne va infirma sau confirma sperantele, dar sincer, nu avem nici un regret pentru ca am ales sa il tratez pe tata cu pulbere de stele, decat cu mutrele triste ale medicilor care l-au consultat pana acum.
Va multumesc pentru timpul si rabdarea cu care mi-ati raspuns si va rog, doar atat: dati-mi un prognostic pentru tata ca sa pot sti sa ii rezerv din timp loc la capela din cartier unde asteapta la rand toti acei batranei suferinzi de care medicii s-au saturat.
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
24-04-2011, 23:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca tu vrei sa te lamentezi vis-a-vis de faptul ca tre sa stai la coada si ca tre sa dai bani pentru ce consideri ca ai merita sa ai gratuit, sa stii ca nu impresionezi pe nimeni, cu atat mai putin pe mine care am vazut cazuri cu mult mai dramatice decat ce prezinti tu.
stiu ca poate fi preferabil, ca sa nu te invinovatesti ca nu faci nimic pentru tatal tau, sa arunci niste bani acolo pe un tratament cu creta care nu face nimic, in loc sa continui sa lupti pentru tatal tau care merita macar atata lucru la anii pe care ii are. insa te amagesti singura si, chiar daca asta e dreptul tau, cred ca ar fi bine sa pastrezi ideile astea pentru tine, ca sa nu risti sa contaminezi pe altii de buna credinta, dar care nu vad lucrurile asa cum le vezi tu. iti zic io ca un medicamente care nu spune macar ce face, nu face nimic. daca chiar facea ceva, de cand a fost el propus pana acuma se afla absolut totul despre el. asa s-a aflat si raspunsul e ca n-a facut nimic niciodata.
afla tu ca nimic in viata asta nu e gratis si ca de tatal tau nu va avea nimeni grija mai mult decat pot sau ar trebui sa aiba proprii lui copii. poti sa abandonezi si sa te resemnezi in nepasare mascata cu "tratamente miraculoase", rugaciuni si sperante la mai bine, si nu ma intereseaza sa te judec, caci oameni in negare sau in alte tipuri de refugii am mai vazut, dar, repet, tine parerile astea pentru tine, ca nu faci bine nimanui!
despre prognostic nu-ti pot spune multe pentru ca nu mi-a fost inca prea clar care a fost diagnosticul lui dincolo de cel anatomopatologic, nu am inteles prea clar stadiul TNM si nu am inteles prea clar care si pe unde sunt metastazele lui.
ce am dedus e ca e vorba de un cancer scuamos laringian depasit chirurgical, radio-chimiotratat local, cu continuare de evolutie (din cate am vazut) locala si la distanta cu metastaze osoase, pe coloana vertebrala. in cazul asta intr-adevar nu mai poate fi vorba de vindecare, deci sa-l supui la operatii e mai mult chinuitor decat benefic pentru el, dar nu inseamna ca medicina standard nu-l mai poate ajuta, in materie de control al simptomelor, fie prin iradiere pe zonele dureroase, alte citostatice, medicamente suportive, bifosfonati, etc.etc.etc., dar prescrise de oncolog, nu de chirurg. chirurgul nu stie multe pe lume dincolo de sa taie si sa coasa.
prognosticul in cancer se pune de obicei referitor la rata de supravietuire la 5 ani. in conditiile unui cancer avansat, inoperabil, metastatic chiar, de laringe, rata medie de supravietuire la 5 ani este de aproximativ 41%. adica din 100 de asemenea bolnavi, 41 din ei sunt in viata la 5 ani dupa diagnostic. in conditiile atator necunoscute cu privire la cazul tatalui tau, poate ca multe datorita medicilor care nu te-au ajutat, nici eu nu-ti pot da mai multe detalii decat aceste vagi, dar chiar si daca nu ar fi asa, nimeni nu poate spune cu siguranta ce se va intampla de la caz la caz, daca tatal tau se va incadra fix in mijlocul acestor statistici, daca va mai trai 2 ani din momentul depistarii metastazelor, 3 ani, 5 ani sau numai un an sau cine stie cat.
dupa parerea mea la cum prezinti situatia, el se afla cu usurinta in cadrul acestor statistici, cel putin momentan.
nu stiu daca te ajuta cu ceva ce ti-am scris, dar ma indoiesc ca poate cineva sa-ti spuna mai multe...
mult succes si in viitor!
33 eloise
33 eloise [33c]
25-04-2011, 16:23

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Multumesc!
Promit sa revin cand voi avea noutati despre tata.
Cand gasesc buletinul medical de la histopatologic, va comunic si TNM-ul!
Daca imi permiteti, o singura remarca: medicii care au constiinta interventiei lui Dumnezeu in viata omului, sunt `sprijiniti` in tot ceea ce intreprind; ceea ce va doresc si dumneavoastra!
Este infiorator de grea meseria pe care v-ati ales-o si nu pot decat sa va respect pentru aceasta!
Doamne ajuta!
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
25-04-2011, 17:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

doamne ajuta !
35 d.aura
35 d.aura [1c]
05-05-2011, 15:02

Membru din 05-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua!
Mesaj pentru eloise:
As vrea sa te contactez., dar nu stiu cum sa procedez. Si tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de prostata anul trecut. Anul acesta, la 1 martie, a fost operat de cancer ureteral si ieri am primit diagnosticul biopsiei luata din colon, tot cancer. Trei cancere diferite, asa mi s-a spus, nu au legatura unele cu altele, adica nici unul nu este metastaza altuia.
Dupa ce a fost operat de cancerul ureteral, i-a fost recomandata chimioterapia, am fost la IOB, dar mi s-a spus sa revin dupa ce am rezulatul biopsiei de la colon. Inca nu stiu pe ce cale vom apuca. In acest moment nu se poate spune in ce stadiu este cancerul de colon. Probabil trebuie operat. Nu stiu...

Am gasit informatiile despre nicolit si te-am gasit si pe tine, eloise, care imi poti spune mai multe dat fiind ca tatal tau il foloseste!
te rog, da-mi un semn!
36 aralex
36 aralex [70c]
05-05-2011, 15:32

Membru din 26-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 70

pt eloise:
ati mai facut un rmn de cand se simte mai bine?
37 eloise
37 eloise [33c]
05-05-2011, 22:10

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Nu stiu ce sa zic...fiecare bolnav e unic si la fel este si reactia acestora la medicamente sau terapii neomologate.
Noi chiar nu mai aveam alternative in momentul in care ne-am indreptat atentia catre Nicolit. Nu a fost ca si cand am ignorat tratamentul dat de oncolog si ne-am apucat sa ii dam noi ce ne trece prin cap. De la un moment dat incoace, medicii si-au luat `mana` de pe tata considerand, probabil, ca nu mai e nimic de facut si ca nu mai merita sa se `cheltuie banii pe investigatii facute pentru o cauza pierduta.
Cand auzi cuvantul `metastaze`, stii de fapt ca va veni sfarsitul, dar nu stii nici cand si nici in ce chinuri...
Cand l-am adus la Bucuresti anul trecut si am vazut cum geme de durere chiar intins in pat fiind, am stiut ca trebuie sa incerc orice imi sta in putinta sa il ajut.
Acum cand e mai bine, sigur ca pare firesc sa refacem RMN-ul, si poate si alte investigatii imagistice.
Refuz sa calculez cat m-ar costa acestea, dar ma intreb, chiar ne-ar folosi? Ocologul abia daca a aruncat o privire pe rezultatul (scris) de la RMN, desi i s-au inmanat si CD-ul si filmele de pe toata coloana.
In plus, tata nu e chiar asa de incantat sa auda ca iar il car pe la doctori...El se bucura de fiecare zi asa cum e, mananca aproape orice, face plimbari prin casa (pentru ca se plictiseste sa stea toata ziua in pat) si o data sau de 2 ori pe luna merge cu mama la tara si mai da si el cate o mana de ajutor pe la reparatii diverse...
Poate veti zice ca ne multumim cu putin, dar credeti-ma ca doar cei ce l-au vazut acum un an pot remarca diferenta...
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
06-05-2011, 22:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

te cred! chiar nu cred ca trebuie sa faci mare lucru, daca el se simte bine. insa o vizita la medic din cand in cand nu are cum sa strice, macar pentru a nu te lovi ca de un zid de momentul in care el brusc n-o sa se mai simta bine!
e drept ca daca e un stres atat de mare pentru el sa fie luat si plimbat si dus si examinat si contactul cu spitalul/medicii... etc., da, e greu si e de luat in considerare, fiind dreptul lui. dar eu zic ca poate fi convins si sigur merita incercat. altfel disperarea si presiunea vor fi mari cand vor aparea problemele.
39 eloise
39 eloise [33c]
08-05-2011, 16:17

Membru din 25-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 33

Saptamana trecuta am aflat ca tata nici macar nu mai ia Tramadol. Acesta fiind un narcotic, se zicea ca va da dependenta, deci nu pot decat sa ma bucur ca nu mai ia. Acum mai ia Movalis, ocazional (cu pansament gastric) pentru dureri reumatismale...
Mama trebuie sa mearga luna aceasta la oncologul tatei pentru reinnoirea retetei de Bonefos. Poate ii conving sa mearga amandoi ca sa il mai vada si domn doctor la ochi.
Am citit o marturie a cuiva care sustine ca dupa un neoplasm mamar cu metastaze pe coloana s-a tratat ca si tata (cu un medicament care a abtinut aviz favorabil privind autorizarea doar pentru uz veterinar - pe animale de companie) si care, in urma unei scintografii, a constatat ca metastazele de pe coloana au disparut. Din pacate nefiind lasate date de contact pentru persoana respectiva, exista riscul sa nu fie un caz veridic.
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
08-05-2011, 17:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

faptul ca nu are nevoie de Tramadol este intr-adevar un lucru pozitiv. totusi in cazul in care apar dureri si raspund bine la tramadol, este foarte indicat sa-l folositi, chiar fara teama, pentru ca se intampla un lucru pe care oamenii nu il stiu, si anume: nici un opioid, nici tramadol, nici macar morfina NU DAU DEPENDENTA la cineva cu dureri reale! e interesant si aparent greu de inteles, dar asta e adevarul. am vazut personal bolnavi BINE MERSI pe doze uriase de morfina, care in mod normal ar putea sa omoare un om, dar care se simt bine cu tratament si extrem de rau fara.
Răspunde la topic
48 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp