Tumoră sân drept- - rog interpretarea rezultatelor

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
2 comentarii 1
1 Dindanielle
1 Dindanielle [0c]
31-10-2023, 21:07

Membru din 31-10-2023

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua!
In urma cu 2 săptămâni am făcut o ecografie și mamografie de rutina in urma căreia mi s-a depistat un nodul și o formațiune suspecta.
Am făcut biopsie și rezultatul primit este următorul:

Fragmente biopunctate de parenchim mamar ocupate in proporție de 80% de către o proliferare tumorala cu aspect hidrologic corespunzător unui carcinom mamar lobular invaziv, grad Nottingham G2 (total 6: arhitectural 3, nuclear 2, mitotic 1-4 mitoze/10 HPF la un diametru al câmpului de 0.5 mm).
Celularitatea in patul tumoral este 20%. Asociază componenta de carcinom lobular in situ - 30% din suprafața tumorala este reprezentata de componenta in situ.
Absenta invaziei angiolimfatice. Absenta infiltrării perineurale.
Stroma tumorala este fibroasă. TILs 5%
Tumora infiltrează țesutul adipos. Nu se identifica necroza tumorala.

Studiu imunohistochimic complementar:
Celulele tumorale prezintă următorul profil IHC
E-cadherina negativă atât la nivelul componentei invazive și la nivelul componentei in situ
- ER (clona EP1) pozitivi 90%, intensitate +++, scor Allred 8, pozitivitate crescută
- PR (clona 636) pozitivi 70%, intensitate +++, scor Allred 8, pozitivitate crescută
- indice de proliferare Ki-67 - 30%
- HER2 (clona AO485) scor 1+, negativ - martor extern pozitiv
Martor intern ER, PR prezent
Coloratiile imunohistochimice au fost efectuate pe platforma DAKO AUTOSTAINERLINK48

Diagnostic anatomo-patologic:
Carcinom mamar lobular invaziv, grad Nottingham G2, subtil surogat Luminal B, HER2 negativ
Clasificare anatomopatologica B5b
C50.9 M 8520/3

Ma ajutați va rog cu o părere pana ajung la programarea la medic?
Medicul senolog este in concediu și nu știu cum sa interpretez ce e mai sus pana revine.
Mulțumesc!
Dindaniele
2 Ioana Ion
2 Ioana Ion [1c]
02-11-2023, 07:05

Membru din 31-10-2023

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Răspuns pentru (Dindanielle, 31-10-2023, 21:07:16):

Buna dimineata!
Biopsia arata ca aveti o tumora maligna.
Pentru o stadializare completa, medicul dvs va face un examen clinic complet si va poate indruma catre CT torace, abdomen, pelvis. Decizia terapeutica depinde de dimensiunile tumorii, daca sunt sau nu invadati ganglionii, de rezultatul CT.

Va doresc multa sanatate!
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp