Tumora Klatskin si cardiac... cum pot opri evolutia tumorii?

Secțiunea: Chimioterapie
3 comentarii 1
1 Adriea
1 Adriea [4c]
08-04-2011, 13:00

Membru din 30-06-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Ce se poate face impotriva acestei tumori Precizez faptul ca persoana este cardiaca. Cum pot opri evolutia tumorii Va rog ajutati-ma.
2 Mr. Nick
2 Mr. Nick [70c]
07-07-2009, 17:01

Membru din 07-03-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 70

Tumora Klatskin sau Colangiocarcinomul hilului hepatic se poate trata astfel:

"1. rezectia chirurgicala- difera ca tehnica, in functie de zona sa de localizare. Pentru tumorile Klatskin, se practica de obicei rezectia partii de cale biliara afectate+ a vezicii biliare+ a capului de pancreas si partii corespondente de duoden (in termeni medicali se numeste rezectie segmentara asociata cu colecistectomie si duodenopanctomie cefalica, aceasta din urma purtand numele de operatia Whipple).
In mod frecvent, nu se poate rezeca toata tumora, deoarece a fost diagnosticata in stadiul in care s-a extins prea mult, astfel ca se practica diferite tehinici paleative de rezectie (adica se folosesc pentru diminuarea icterului): cea mai uzitata este coledocojejunoanastomoza, care scurtcircuiteaza tumora, creand o cale noua de curgere a bilei din caile biliare in intestin.
2. chimioterapia se foloseste dupa rezectia chirurgicala. Schemele cele mai intrebuintate sunt cele cu Gemcitabina (Gemsar), schema FAM (cu 5Fluorouracil, Adriamicina si Mitomicina) sau schema Mayo (cu 5Fluorouracil si calciu leucovorin).
3. endoscopia terapeutica foloseste introducerea de stenturi (tuburi de plastic sau metalice) prin ERCP in zona de stenoza, pentru deblocarea fluxului biliar sau chiar brahiterapia endoluminala (iradierea zonei canceroase cu iridiu radioactiv plasat tot prin ERCP)." copyright - www.gastromed.ro

Multa sanatate!

P.S. Pt. a beneficia de un ajutor foarte bun, va rog sa o sunati pe dna doctor Tiganisteanu Constanta la 0751.030.553. Este un medic fantastic care va poate ajuta mai mult decat va imaginati!
Aveti incredere in Dumnezeu si totul va fi bine!
3 Adriea
3 Adriea [4c]
08-04-2011, 13:00

Membru din 30-06-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Multumesc pentru raspuns. Rezectia nu poate fi facuta. Da, are un stent, proteza ii zicem noi. Are un drenaj biliar intern - extern facut la Iasi la spitalul Sf Spiridon de D-l dr. Fotea, un doctor excelent si un om remarcabil.
Tatal meu are aproape 2 ani. Am auzit de sucul NONI. Nu stiu care ar fi alimentatia adecvata. Ce pot face ca aceasta tumora sa nu se dezvolte? Am auzit si de tratamentul cu celule stem, de la vita crystal. Nu stiu, sunt disperata. Vreau sa-l ajut si nu stiu cum.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp