tumoare pancreatica

Secțiunea: Cancerul de pancreas
4 comentarii 1
1 adnas1974
1 adnas1974 [1c]
23-07-2011, 10:19

Membru din 23-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Mamei mele i s-a facut tomografie computerizata : exista o masa tumorala voluminoasa la niv capului pancreatic de dimensiuni de 43/50mm, masa ce se dezvolta si la nivelul procesului uncinat. Exista infiltrare difuza peripancreatica a grasimii retroperitoneale. Pancreasul este atrofic la niv corporeal si caudal. Ductul Wirsung are un diametru max de 7mm, dilatat. Formatiunea tumorala invadeaza D2si D3 cu distensie a stomacului. Artera mezenterica sup vine in contact cu tesutul tumoral pe mai mult de jumatate din circumferinta ei-aspectul sugereaza invazie tumorala de AMS. Vena mezenterica sup este la randul sau mansonata de tesutul tumoral din apropierea confluentului splino-mezenteric. Concl. Tumora cap pancreas T4N1M0. S-a facut ecoendoscopie : la niv capului pancreatic cu extensie spre istmul pancreasului exista o formatiune hipoecogena, inomogena, imprecis delimitata de peste 4 cm diametru care invadeza AMS, peretele duodenal si determina dilatare retrograda de duct Wirsung . EUS-FNA 2pasaje-blocuri celulare. Multiple adenopatii rotunde, hipoecogene, peripancreatice. Concl.: Tu cap pancreas T4N1Mx. Acum asteptam rezultatul biopsiei. Exista vreo sansa ca aceasta tumora sa nu fie maligna? Se mai poate face ceva tratament (chimioterapie, radioterapie)?
2 m_a3
2 m_a3 [2c]
22-07-2011, 15:38

Membru din 22-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna. Poti sa-mi spui ce s-a mai intamplat cu mama ta? Am un prieten intr-o situatie asemanatoare. I s-a descoperit o tumora cap pancres de aprox 10 cm. A fost operat, insa nu i s-a putut indeparta tumora datorita dimensiunii si faptului ca inglobase vena mezenterica.
3 adnas1974
3 adnas1974 [1c]
22-07-2011, 19:13

Membru din 23-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Din pacate mama a decedat in 12.05.2011.
Dar nu toate tumorile sunt la fel. Multa sanatate.
Pt mai multe inf ma puteti contacta ------------*


(*modificat de admin)
4 m_a3
4 m_a3 [2c]
23-07-2011, 10:19

Membru din 22-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Imi pare rau pentru pierderea suferita. Si multumesc pentru raspuns.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp