Tratament Cancer prostata Stadiul 2

Secțiunea: Cancerul de prostata
1 comentarii 1
1 GARDENIA
1 GARDENIA [0c]
18-03-2019, 20:00

Membru din 18-03-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Pt.Dr.Raul Duke Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in luarea unei decizii f.importante pt.mine.Va descriu istoricul bolii pina acum .PSA(7/2/2017-4,93 15/10/2018-5.91 21/11/2018-8,53 19/1/2019-7,05) .EDR 21/11/218-Prostata4/4cmcu sant median pastrat,consistenta usor crescuta .RMN 18/12/2018(Prostata cu dimensiuni de 27/35/30mm(AP/T/CC) prezinta la nivelul zonei periferice,la apex in dreptul orelor 5-6,o arie imprecis delimitata in hiposemnalT2w,cu restrictie de difuzie si priza de contrast precoce si intensa,aparent fara a depasi capsula.Vezicule seminala cu aspectIRM in limite normale.Vezica urinara examinata in semirepletie,fara formatiuni expansive parietale.Nu se constata adenopatii sau lichid intraperitoneal la nivel pelvin.La nivelul acetabulului dr.arie imprecis delimitate in hiposemnalT1w,inhipersemnal pe secventele cu saturarea grasimii si postcontrast.Concluzii:Leziune suspecta la nivelul zonei periferice prostatice in dreptul orelor 5-6-se recomanda biopsie.Leziune acetabulara suspecta .Biopsia prostata 29/1/2019:Pe fragmentele examinate(12)aspecte compatibile cu diagnosticul de Adenocarcinom prostatic microacinar Gleason7(3+4)Cod morfologic8140/3 .Am 65 ani si nu prezint nici un simptom specific.Medicul urolog care mi a facut biopsia mi a recomandat Prostatectomie.In data11/2/2019am fost la medicul oncolog pt.tratament.mi a dat pt o luna tratament cu ZALODEX si 14 zile niste pastilute(cred ceva baculamida)si sa fac o scintigrafie .Scintigrafia 13/2/2019(Neomogenitate difuza de fixare a coloanei vertebrale,mai accentuata dorsal,cu aspect degenerativ artrozic.Stern si grilajcostal fara fixari suspecte secundar.Discreta asimetrie de fixare la nivelul spinelor iliace anterosuperioare,mai accentuata pe stinga.Contur tesut moale normal,contur renal normal.Concluzii:Nu se evidentiaza hiperfixari tipice suspecte pentru diseminari secundare osteoblastice la momentul examinarii.Asimetria de la nivelul spinelor iliace necesita corelarea cu investigatii complementare .In data 7/3/2019 :PSA-1,2 CA seric total 8,46,Creatinina serica 1,03,Fosfataza alcalina 34.Uree serica 34.Cu aceste rezultate medicul oncolog mi a dat sa continu pt 3 luni cu Zalodex.Pe 18 /3/2019 am mers iar la medicul oncolog si l am rugat sa mi spuna stadiul bolii(a spus ca e Stadiul 2) si sa mi recomande un tratament curativ.A spus ca pot alege intre prostatectomie si radioterapie si m a trimis la medicul urolog pt consult el optind pt aceasta varianta.Medicul urolog a spus ca ma opereaza peste o luna daca vreau si ca el mai mult opteaza pt Prostatectomia clasica dar imi poate face si laparoscopic dar pot opta si pt radioterapie.A spus ca nu trebuia sa incep tratamentul cu Zalodex in schimb medicul oncolog a spus ca e f bine asa.Va rog mult de tot sa mi spuneti ce ar fi mai bine sa urmez ca tratament in situatia mea si dintre cele 2 metode de prostatectomie care sa aleg.Multumesc,
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp