tratament cancer colon...tratament,posibilitati,opinii

Secțiunea: Cancerul de colon
240 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
221 RaulDuke
221 RaulDuke [7763c]
19-04-2014, 01:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da: sunt identice ca eficienta. in schimb "xelox" este mai comod de facut pentru ca prezentarea la medic se face odata la 3 saptamani, nu la 2, ca la FolFox (cum cred ca e celalalt regim de care zici, nu exista FluOx, ci FolFox sau FlOx, pe care eu nu l-as recomanda, e incomod si aiurea); xelox se face in 8 administrari, fiecare la cate 3 saptamani, iar FolFox 12 administrari, fiecare la cate 2 saptamani - deci ca durata, similar. In schimb pentru FolFox e nevoie de camera implantabila subcutan, lucru costisitor si nu usor de administrat, cu risc de complicatii gen infectii, tromboze, etc. XelOx e simplu: in ziua 1 se face o perfuzie de cateva ore, pe vena periferica, cu oxaliplatin, si se incepe concomitent xeloda, in 2 prize pe zi timp de 14 zile; dupa aceea urmeaza o saptamana de pauza, iar apoi ciclul 2. Xeloda e mai bine tolerata hematologic, deci apare mai rar riscul de infectii sau sangerari, dar mai da din cand in cand arsuri la stomac, etc. Daca este vorba de doar o singura saptamana de asteptare, cred ca nu e o problema. In schimb, daca vreti sa faceti in "privat", ii puteti zice medicului ca vreti sa faceti XelOx, iar medicamentele oricum trebuie sa fie gratuite (platiti cel mult administrarea si consultatiile), daca sunteti asigurati.
222 mirelacim
222 mirelacim [2c]
28-04-2014, 13:05

Membru din 18-04-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Va multumesc pentru raspuns.
As dori sa aflu parerea dv. legata de oportunitatea inceperii chimioterapiei atata timp cat testul de control pentru clostridium s-a pozitivat din nou si asta in timp ce tata continua terapia cu vancomicina cu doze in scadere. Mentionez ca starea lui de sanatate e buna, scaunele sunt de consistenta normala, nu are febra, iar analizele sunt normale, fara leucocitoza, neutrofilie sau alte semne ale unui eventual sindrom inflamator.
Medicul oncolog refuza inceperea tratamentului pana la negativarea culturilor si mentinerea lor negativa Fara tratament de intretinere. asta ar mai putea dura inca multe saptamani.
Mi-e teama sa nu prelungim inutil momentul chimioterapiei si sa ne trezim cu ceva metastaze. Au trecut deja 10 saptamani de la operatie.
223 RaulDuke
223 RaulDuke [7763c]
28-04-2014, 18:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ei bine, asta e o chestie de decizie a medicului. la ce iti foloseste sa imi dau eu cu parerea despre un caz pe care nu il cuonsc indeaproape ?
224 dan-caty
224 dan-caty [9c]
03-07-2014, 01:33

Membru din 09-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara, revin si eu cu o noua intrebare la dumneavoastra.Sotul meu a continuat tratamentul cu Avastin pana acum 2 saptamani si astazi am facut un CT, va trimit interpretarea cu rugamintea sa ma lamuriti si pe mine daca sunt alte tumori in afara celor de dinaintea operatiei si daca trecerea pe tranzit normal poate avea loc dupa opinia dumneavoastra mentionez ca sotul meu acum este intr-o stare destul de buna atat fizic cat si psihic, s-a ingrasat 15 kg din decembrie pana in prezent si efectele chimioterapiei nu au fost asa de dure cum sunt la alti pacienti. Va multumesc din tot sufletul si astept cu nerabdare parerea dumneavoastra.
Aceasta este interpretarea CT
Etaj toracic: Nodul pulmonar drept localizat in lobul mediu, cu dimensiuni de
6/9 mm (posibil substrat secundar) - de corelat cu examinarile imagistice
anterioare pentru evaluare in dinamica.
Rari micronoduli pulmoanari de partea dreapta cu aspect CT nespecific ce
necesita monitorizare imagistica la distanta.
Fara adenopatii mediastinale sau hilare pulmonare cu caracter patologic
decelabile CT.
Fara epansamente fluide pleuro-pericardice
Etaj abdomino-pelvin: Status post rezectie recto-sigmoidiana cu colostoma
stanga prezenta. Rezectie hepatica stanga.
Fara semne CT de recidiva tumorala la nivelul bontului rectal.
Leziune nodulara hepatica de 11/18 mm, localizata in segmentul Vll, paracav,
cu densitati native parafluide, necaptanta (nodul tratat prin radiofrecventa? -
de corelat cu protocolul operator si examinarile imagistice anterioare); in rest,
fara leziuni focalizate la nivelul parenchimului hepatic restant. Fara dilatatii de
cai biliare intra sau extrahepatice.
Ax venos portal omogen opacifiat, nedilatat.
Splina, pancreas, ambii rinichi, galnde Suprarenale, vezica urinara, prostata
fara particulafitati notabile CT.
Adenopatii hilare hepatice de maxim 11/18 mm. imagini ganglionare lomboaortice infracentimetrice.

Fara ascita.
Modificari fibrotice la nivel pelvin cu efect retractil asupra anselor ileale.
Fara leziuni focalizate la nivel pelvin cu efect retractil asupra anselor ileale.
Fara leziuni focalizate la nivelul segmentelor osoase scanate sugestive pentru un substrat secundar

Concluzii:
Fara semne CT de recidiva tumorala pelvina.Leziune nodulara hepatica dreapta
cu densitati parafluide in rest fara leziuni focalizate la nivelul
parenchimului hepatic restant.
Adenopatii hilare hepatice.
Nodul pulmonar drept-de corelat cu examinarile imagistice anterioare pentru
evaluare in dinamica.
225 RaulDuke
225 RaulDuke [7763c]
03-07-2014, 18:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu am cum sa raspund la intrebarile tale intrucat nu stiu cum arata CT-ul de dinainte de inceperea tratamentului. despre o operatie de repunere in tranzit in acest moment, iarasi nu pot sa ma exprim intrucat nu stiu exact unde a fost tumora initiala si ce operatie sau alte tratamente locale s-au aplicat, in detaliu. in mod normal aceste lucruri trebuie sa le discuti cu medicii tai. la ametyst de pilda nu ai avut cui sa adresezi aceste intrebari ? desigur, despre orice operatie, nu are rost sa intrebi decat chirurgul. daca doresti sa imi fac o idee completa, trebuie sa imi scrii pe privat spre a-mi trimite niste scanuri dupa buletinele medicale.
226 dan-caty
226 dan-caty [9c]
04-07-2014, 02:54

Membru din 09-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara. Va multumesc din suflet pentru tot si imi cer mii de scuze pentru insistenta mea de a afla atat de multe cu foarte putine detalii dar nu am cum sa scanez documentele de care dumneavoastra aveti nevoie sa va puteti da seama mai bine, dar va dau interpretarea de dinaintea operatiei. Status postbiopsie recenta pentru formatiune vegetanta rectala.Examinarea CTabdominopelvina efectuata nativ si cu substanta de contrast administrata iv evidentiaza.Ficat cu dimensiuni in limite normale, contururi nete, structura neomogena prin prezenta a patru procese inlocuitoare de spatiu ovalare, hipodense, hipocaptante, situate astfel/doua in seg 4 inalt subdiafragmatic(19, 5si22 mm)unul in seg 2 (20mm) si cel de-al patrulea in seg 7periferic, in contact intim cu VCI, fara dilatatiide cai biliare intra sau extrahepatice.Ax venos portal permeabil, omogen opacifiat. Colecist in repletie, continut omogen lichidian, perti de grosime normala.Pancreas cu dimensiuni normale, fara calcificari si fara procese inlocuitoare de spatiu intraparenchimatoase, fara dilatii de Wirsung, fara colectii fluide peripancreatice.Splina, glande suprarenale fara particularitati CTnativ si post contrast.Mica splina accesorie polara inferioara cu diametrul de 10mm.Rinichi cu pozitie, dimensiuni normale, fara imagini de calculi fara dilatatii pielocaliceale.Secretie, excretie si eliminarein timpifiziologici, simetric bilateral.Uretere cu traiect si calibru in limite normale fara calculi radioopaci.VU in repletie, cu pereti subtiri, continut lichidian.Prostata dimensiuni normale contururi nete, aspect omogen nativ si post contrast.Ingrosare circumferentiala parietala la jonctiunea rectosigmoidiana, la aproximativ 10cm de OAI cu aspect neregulat, mai accentuata pe peretele anterior rectal (grosime maxima27mm la acest nivel), fine densificari liniare in grasimea perirectala si multipli noduli tisulari infracentrimetrici, ovalari, netconturati la nivelul lojei rectale, cu diametre de pana la 9, 5mm.Imagini limfoganglionare ovalare, net conturate, infracentimetrice, nespecifice, celiace, in hilul hepatic, retrocefalic pancreatic, intraortocave, lomboaortice si iliac intern bilateral.Fara lichid liber intra si retroperitoneal.Fara procese circumscrise la nivelul segmentelor osoase scanate.Imagini ce surprind bazele pulmonare evidentiaza nodul tisular subpleural in segmentul lateral LMD, cu diametrul de 8, 5mm si fina banda de fibroza pleorodiafragmatica laterobazala stanga, fara epnsamente lchiene intrapleural bilatera.Va multumesc si va doresc multa sanatate.
227 dan-caty
227 dan-caty [9c]
04-07-2014, 03:20

Membru din 09-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

markeri tumorali au fost CEA-64, CA19.9-71
228 RaulDuke
228 RaulDuke [7763c]
05-07-2014, 11:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, boala pare sa raspunda favorabil la tratament. totusi nu cred ca se indica o desfiintare a stomei si refacerea tranzitului. cred ca inainte de toate ar trebui sa faca radioterapie pe tumora initiala, iar mai apoi, cel mai probabil, sa continue tratament chimioterapic.
229 cry_ieee@yahoo.com
229 cry_ieee@yahoo.com [23c]
27-06-2016, 11:14

Membru din 21-02-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 23

Buna,

Pentru a pastra o istorie online a evolutiei bolii tatalui meu (post deschis de catre mine in 2011) postez rezultatul CT-ului din 2016.
Medicul oncolog mi-a precizat ca situatia este sub control si ca nu mai trebuie continuate analize de tip CT pentru viitor.
Singura analiza recomandata anual ramane colonoscopia.

Rugamintea mea este legata de monitorizarea cancerului de colon dupa perioada de 5 ani.
(cu siguranta sunt persoane care au trecut pragul de 5 ani)

Care sunt analizele recomandate si respectiv periodicitatea lor?
Exista o statistica dupa 5 ani a prognosticului de recidiva?

De multe ori cedeaza alte organe in cancer sau apar alte afectiuni grave (de ex. diabet, boli de ficat, etc).
Care sunt investigatiile recomandate pentru efecte adverse?

Va multumesc frumos,
Cristian

------------------------------------ Interpretare CT
- CT abdomen nativ -
Neoplasm de colon transvers operat, chimiotratat, fara prize parietale sugestive pentru o recidiva tumorala vizibila CT.
Ficat intens steatozic, fara determinari secundare.
Colecist cu perete subtire, fara calculi vizibili CT. Fara distensie ale cailor biliare intra si extrahepatice.
Splina, pancreas, GSR in limite normale CT.
Rinichi fara calculi radioopaci, cu excretie normala. Chist cortical renal stang de 1cm.
Aorta, vena cava de aspect CT normale.
Fara adenopatii sau colectii abdominale.
Modificari de spondilodiscartroza lombara, fara determinari secundare vizibile CT.

- CT pelvis nativ -
Vezica urinara de aspect normal CT.
Prostata neomogena, contur net, dimensiuni de 5cm/4.2cm.
Mica hernie inghinala dreapta cu continut epiploon.
Rect de aspect CT normal.
Fara adenopatii sau colectii pelvine.
Fara determinari secundare osoase la nivelul bazinului.

- CT torace nativ si cu substanta de contrast -
Fara determinari secundare pulmonare.
Leziuni sechelare micronodulare descrise anterior stationare.
Fara colectii pericardice sau pleurale.
Fara adenopatii mediastino-hilare sau auxiliare.
Cord, pachet vascular in limite normale CT.
Tiroida fara prize suspecte de SDC.
Modificari de spondiloartroza toracala, fara determinari secundare osoase la nivelul cutiei toracice.

-- Concluzie --
Status postneoplasm colon transvers operat, chimiotratat.
Fara recidiva tumorala vizibila CT.
Fara determinari secundare in segmentele examinate.
230 RaulDuke
230 RaulDuke [7763c]
27-06-2016, 12:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (cry_ieee@yahoo.com, Azi, ora 11:14:35):


ce stadiu initial a fost si ce tratament a facut ?
231 cry_ieee@yahoo.com
231 cry_ieee@yahoo.com [23c]
27-06-2016, 12:53

Membru din 21-02-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 23

Stadializare: pT3 N1 Mx
Schema XELOX (Capecitabine (Xeloda) de 500mg si Oxaliplatin (Eloxatin) intravenos
232 cry_ieee@yahoo.com
232 cry_ieee@yahoo.com [23c]
11-07-2016, 13:19

Membru din 21-02-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 23

Răspuns pentru (cry_ieee@yahoo.com, 27-06-2016, 12:53:35):


Buna,

Sunt interesat de alte recomandari posibile ... ce trebuie sa faca un pacient dupa terminarea celor 5 ani de evidenta medicala?

Care sunt analizele recomandate si respectiv periodicitatea lor?
Exista o statistica dupa 5 ani a prognosticului de recidiva?

De multe ori cedeaza alte organe in cancer sau apar alte afectiuni grave (de ex. diabet, boli de ficat, etc).
Care sunt investigatiile recomandate pentru efecte adverse?

Va multumesc,
Cristian
233 cry_ieee@yahoo.com
233 cry_ieee@yahoo.com [23c]
11-07-2016, 13:20

Membru din 21-02-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 23

Răspuns pentru (RaulDuke, 27-06-2016, 12:44:37):


Stadializare: pT3 N1 Mx
Schema XELOX (Capecitabine (Xeloda) de 500mg si Oxaliplatin (Eloxatin) intravenos
234 RaulDuke
234 RaulDuke [7763c]
11-07-2016, 13:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (cry_ieee@yahoo.com, Azi, ora 13:20:30):


doar consulturi clinice si o colonoscopie la 3-5 ani, dupa cum stabileste gastroenterologul.
235 karmen_vali
235 karmen_vali [10c]
30-08-2016, 16:07

Membru din 23-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna ziua,

Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de colon, operat cu stepler, cu metastaze operate si la ficat.
Rezultatul biopsiei:

Adenocarcinom moderat diferentiat, ulcerat, cu reactive demoplazica, prezenta de micilacuri de mucus simoderat infiltrate inflamator polimorf, invazivla nivelul seroasei. Limita de rezectie superioara nu prezinta invazie neoplazica. S-au examinat 3 mici polipi adenomatosi tubulari cu zone de displazie de grad scazut, fara caractere de malignitate. S-au examinat 10 limfoganglioni dintre care 9 limfoganglioni prezinta metastaza intinsa de adenocarcinoma, pT3 pN2 pM1 G2.

S-a recomandat chimioterapie.

Va rog o interpretare a rezultatului.

Multumesc tare mult.
236 RaulDuke
236 RaulDuke [7763c]
05-09-2016, 13:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (karmen_vali, 30-08-2016, 16:07:17):


cum adica o interpretare ? cine este oncologul lui ?
237 karmen_vali
237 karmen_vali [10c]
04-10-2016, 22:18

Membru din 23-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Răspuns pentru (RaulDuke, 05-09-2016, 13:15:15):


Buna seara,

Am ajuns la oncologie, dar pentru ca a aparut sangerare (fisura anala), am ajuns din nou la control. In urma RMN, e doar o fisura de 5 cm pe 1,3 cm...
Ulterior a aparut infectie urinara, care a fost tratata (dar nu in totalitate).

S-a inceput chimioterapia cu perfuzie (la 21 de zile, in 8 sedinte) urmata de 14 zile de capecitabine. Suntem la prima serie de cito.
As dori parerea Dvs. despre caz.
Mi-ati fost de mare ajutor intr-un alt caz, cu ani in urma.

Multumesc din suflet.
238 RaulDuke
238 RaulDuke [7763c]
06-10-2016, 22:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (karmen_vali, 04-10-2016, 22:18:50):


cazul nu il cunosc suficient de bine ca sa emit o parere. tot ce pot sa spun este ca tratamentul cu capecitabina si oxaliplatin este destul de standard in aceasta boala. va trebui continuat si ulterior facuta o reevaluare, dupa cum stabileste medicul oncolog.
239 karmen
239 karmen [1c]
12-07-2017, 22:05

Membru din 12-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 1

pentru Raul Duke

Buna seara,

Am in familie o perdoana cu cancer de colon, gradul 4, cu metastaze hepatice.
A fost operat anul trecut in august, s-a taiat o portiune din colon, si s-au curatat 2 zone pe ficat.
Dupa operatie a urmat tratament citostatic, 8 sedinte, timp de 6 luni.

Ulterior citostaticelor, pentru ca la CT-ul facut in spital, nu era concludent daca are metastaze pe ficat sau sunt 3 hemangioame pe care le are pe ficat de peste 10 ani, i s-a recomandat PET-CT.

In urma Pet-CT-ului (din 13.05.2017) se constata ca ficatul e curat, apare doar un "focar metabolic activ situat in peretele colonului descendent, fara corespondent CT nativ, cu SUV lbm 3,44". Concluzia Pet-CT-ului: se recomanda colonoscopie.

Am facut colonoscopie, la care a aparut o usoara ulceratie, care urma sa se vindece de la sine.

Tata avea dureri in partea de jos a bazinului, in interior, in zona osului sacral. Daca acum 2 luni erau rare, acum s-au acutizat, daca sta in sezut il doare in partea de jos, daca sta culcat il doare tot abdomenul.

O alta problema este faptul ca jumatate din palme (extremitatile) precum si laba piciorului si o parte din gambe le are amortite, aproape ca nu le simte. Aceste reactii le avea dupa fiecare ciclu de citostatice, dar care dispareau dupa cateva zile. Acum, cu toate ca citostaticele le-a terminat de cateva luni, aceste reactii nu dispar.

Astazi am decis sa repetam colonoscopia, iar in rezultatul de astazi, pe langa aparitia unui nou polip pediculat de 1 cm diametru, fara alte modificari, din care s-a luat biopsie, s-a constatat la 8 cm de orificiul anal, gura de anastomoza TT permeabila, fara semne de recidiva locala, totusi rigida si cu semne inflamatorii.

Vrem in primul rand sa descoperim cauza durerii. Sa fie de la aceasta inflamatie aparuta in zona operata a colonului? La aproape 1 an de la operatie?

Si ce medicamentatie sa ia pentru durere? Sau pentru acesta inflamatie? Nu e uman sa-l tinem in dureri tot timpul.
Sau ce alte investigatii ne recomandati? Un medic gastroenterolog?


Doctorul chirurg ne-a recomandat din nou CT sau RMN. Pet-CT-ul de acum 2 luni nu e relevant?

Va multumesc in avans pentru raspunsul Dvs.

O seara frumoasa,
Carmen
karmen
240 RaulDuke
240 RaulDuke [7763c]
18-07-2017, 16:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (karmen, 12-07-2017, 22:05:49):


examenul RMN de pelvis (in zona in care are dureri) poate aduce informatii suplimentare fata de examenul PET/CT. pana atunci trebuie sa aiba o medicatie antialgica generala si sa fie reevaluat de gastroenterolog, pentru a evalua misterul acestor dureri.
Răspunde la topic
240 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp