simptome nediagnosticate

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
4 comentarii 1
1 meredithh
1 meredithh [5c]
19-12-2014, 04:50

Membru din 19-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

AS dori sa ma adresez unui medic,unui cadru medical,unui om simplu,oricum numai sa primesc un pic de ajutor.
buna dimineata Raul,
imi permit sa te tutuiesc si imi cer scuze,imi e mai usor asa.ti-am urmarit raspunsurile de-alungul cateorva luni prin coincidenta faptului ca de atata timp caut pe internet ca orice om anormal de pe planeta,raspunsuri la starea mea de sanatate.
nu stiu daca ai rabdare,interes sau mila sa citesti povestea unei femei,dar eu imi incerc norocul pt ca am vazut ca esti om bun si oferi raspunsuri oamenilo disperati,crizati si chiar stupizi.
Asadar,revenind,in luna iunie,m-am trezit intr-o dimineata cu un junghi toracit in spate care ma "tinea" cand respiram profund,aveam o sete de aer ca niciodata si oftam intr-una(fara tuse,fara febra).din momentul acela m-am lasat din tigari :)
in aproximativ o sapt durerea toracica a trecut insa am ramas cu o jena in piept,ca localizare as spune in dreptul timusului(sunt cadru medical in caz ca te intrebi de unde acesti termeni,insa nu am experienta pt ca nu profesez meseria momentan).deasemenea,dispneea era inca prezenta si din ce in ce ma simteam tot mai obosita,nu ma mai concentram suficient la munca,imi tineam mereu mainile la piept si trageam de mine sa imi indeplinesc indatoririle la clinica stomatologica.
am hotarat totusi sa fac o radiografie pulmonara care a iesit bine dpdv al medicilor,adica o opacitate proeminenta dreapta si hilurile usor marite.au zis ca e ca dupa o raceala sa nu imi fac probleme.si nu mi-am facut,insa zilele treceau si eu aveam dureri tot mai pronuntate in piept si la baza gatului,lateral,se simtea ca si cum nu trece bine sangele prin vene.in perioada aceea mi-a aparut un nodul supra clavicular,nu ma durea doar ca se umfla din cand in cand.eram atat de necajita ca medicii imi psuneau ca sunt sanatoasa,iar eu eram in dureri,un om sanatos nu ar trebui sa fie in suferinta fizica fara o cauza....asa imi spuneam,si am decis sa vizitez si psihiatria,unde surpriza evaluarea a iesit bine,la insistentele mele am urmat totusi un tratament cu anxiolitice ca sa imi ies din pareri.
fara niciun rezultat,cu timpul mi-am pierdut locul de munca pt ca nu mai puteam face fata durerilor.am continuat vizitele le medici:endocrinologi care mi-au dozat hormonii ce au rezultat a fi in parametrii normali dar paradoxul e ca am o tiroida difuza totusi,usor inflamata fara a avea o boala autoimuna.
cardilogia mi-a dat betaloc pt tahicardie sinusala cu puls de 100 batai/min in repaus si fara efort fizic si cat atat
am aflat in urma unui tomograf din luna sept ca acea opacitate de la radiografia pulmonara este un nodul pulmonar de 5 mm,ca am timus restant(asta nu stiu exact ce inseamna) ca am o vena aberanta cu traiect retroesofagian,nodul tiroidian si cam atat a vazut,a zis ca simptomele nu au leg cu ce s-a vazut imagistic.
durerea din piept nu e o senzatie,simt ca e ceva acolo care ma supara pana si cand schimb pozitia corpului,nu pot sta intinsa pe spate pt ca simt cum mi se ingreuneaza pieptul.pot dormi doar pe burta si usor intr-o parte.
am luat antiinflamatoare si degeaba,ma gandeam ca poate e o costocondrita sau nevralgie dar nu a fost asa,si oricum stiu caracterul durerii si nu era acela dar am zis sa incerc.
ca si istoric familiar,mama mea a avut 2 tipuri de cancer,primul aparut la varsta la 45 de ani,cancer de col uterit,operat si tratat,si la 60 de ani a facut limfom H. si in 8 luni a decedat in chinuri.si singurele simptime avute au fost ameteala si umflarea unui picior. dupa care a urmat groaza.
te rog din suflet,ai mila de mine si spune-mi unde sa ma mai duc,nu mai am nici asigurare med,nici bani suficienti.vreau sa ma fac bine,vreau sa pot lucra,sa aflu macar ce este.daca e nevoie mai repet analizele dar ajuta-ma cu un sfat,am nevoie de parerea ta!
multumesc mult!Anca
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
19-12-2014, 11:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (meredithh, Azi, ora 04:50:39):


mi se pare ca mi-ai trimis acelasi mesaj pe privat, unde ti-am raspuns. din pacate nu vad cu ce pot contribui...
3 meredithh
3 meredithh [5c]
21-12-2014, 05:52

Membru din 19-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

da e acelasi,am scris si aici crezand ca mai gasesc oameni care sa ma ajute cu un sfat.
in schimb poate ma ajtati cu o interpretare daca se poate
va rog ajutati-ma cu o interpretare de CT :

-glanda tiroida cu pozitie si dim in limite normale cu exceptia unui micronodul hipocaptant de 5mm la niv lobului stang.
-vena jugulara anterioara dreapta proeminenta.
-artera subclavie dreapta aberanta avand emergenta posterior de la nivelulcrosei aortice si traiect retroesofagian.
-nodul pulmonar in segmentul anterior LDS cu diam de 5 mm,net conturat cu microcalcificari de caracter mai probabil benign-de urmarit imagistic
-timus restant la niv spatiului prevascular cu dim de 36/17 mm (ce inseamna asta?)
va rog daca se poate un rasp
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
21-12-2014, 09:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (meredithh, Azi, ora 05:52:34):


din punt de vedere al gasirii vreunui diagnostic pentru ce te supara pe tine, din pacate nu mare lucru. timusul este o glanda care dupa terminarea perioadei de adolescenta, tinde sa se micsoreze si sa dispara la majoritatea oamenilor. la tine exista un rest. nu pare sa aiba totusi vreo semnificatie importanta.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp