sarcom sau liposarcom

Secțiunea: Sarcom uterin
2 comentarii 1
1 tataia
1 tataia [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Am fost operat ~sarcom inghinal dr.~ nu stiu nici acum dupa un an si ceva cauza proliferarii acestui sarcom .Dupa analiza de laborator a biopsiilor recoltate s-a stabilit de a fi de natura cancerigena fapt pt. care am facut 25 de sedinte de radioterapie si 6 sedinte de citoststice . Mentionez ca la prima CT sa stabilit ca am 5 noduli pe pulmonul sting de marimi diferite 6-27 mm. Dupa un an la ultima radiografie sau mai vazut acesti noduli , unii dintre ei , cei mai mari sczind cu 8-10 mm fara nici un alt tratament inafara de cel cu citoststice.Intrebarea mea este : acesti noduli au aceasi cauza ,sursa,sau cum vreti s-ai spuneti ca a sarcomului de la picior?,si ar fi tot de natura cancerigena. Se poate trata sau opera? Nu obosesc la efort,nu tusesc ,nu simt nicio jena in zona pulmonara . ADEVARUL ESTE CA M-AM LASAT DE CONSUM DE ALCOOL. nu sunt fumator de 17 ani si consum cafea ocazional. nu consum nici un fel de suc ,racoritoare apa plata sau minerala. BEAU apa distilata si suc din fructe si legume proaspete. Nu m-am lasat de consumul de carne ,desi consum carne doar de pasare si bovina insa refuz in totalitate cea mai mare otrava ~MEZELURILE ~de orice fel indiferent cum s-ar numi firma care le fabrica.Va spun un ,adevar iar d-voastra puteti s-ai spuneti minune: am aflat (pe cai ocolite)ca nu mai am mult de trait ,nu m-am inspaimintat,desi piciorul meu drept a luat niste proportii pina cind nu ma mai puteam inbraca si incalta ,cauza tinind de lipsa circulatiei linfe ganglionare.Am facut un lucru simplu dar pertinent si din tot sufletul :AMFACUT LEGAMINT CU DUMNEZEU si dupa citeva zile d3e la botez am avut marea bucurie de a putea umbla ,imbraca incalta , si traiesc ca orice om normal Oare mai am nevoie de tratament specific sau vreo alta interventie madicala.
2 Margot
2 Margot [18c]
06-02-2015, 10:45

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Din pacate, a avea sarcom este un ghinion. Stiu insa foarte multi pacienti - pe care i-am cunoscut prin intermediul listei de la L-M-SARCOMA@LISTSERV.ACOR.ORG - care s-au luptat ca niste adevarati eroi cu aceste boli. Unii au supravietuit 10-15 ani. Cu zeci de operatii si interventii, multe linii de chimioterapie, multa informare de calitate !

Sfatul meu este sa gasiti un medic care isi face bine lectiile, se mentine la zi cu trialurile din domeniu si nu ii este rusine sa recunoasca cand trebuie sa faca research suplimentar pentru a se informa despre un aspect.

Si nu uitati ca doar tratamentele bazate de dovezi pot avea rezultate controlabile! In rest sunt doar perioade de regresie, dar boala poate oricand reveni in forta. Dietele, sportul, schimbarea modului de viata, optimismul, gandirea pozitiva sunt doar modalitati de a ajuta tratamentul medical si organismul supus unor eforturi suplimentare- teoretic ar trebuie sa fie optiuni de viata, nu " tratamente" in sine.
2007 - HT+ AB - Dg initial gresit Fibroleiom
2012 - Excizie tumora pelvina - Dg initial gresit Leiomiom
2014 - Excizie tumora pelvina dr si biopsie tumora pelvina stanga inoperabila - Dg STUMP / LMS low-grade + ER si PR | tratament hormonal Letrozol din iunie 2014
2015- Excizie tumora pelvi...
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp