Rezultat CT

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
1 comentarii 1
1 skylane24
1 skylane24 [0c]
03-05-2018, 16:53

Membru din 03-05-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,

Acum cateva saptamani am observat ca testiculul stang este diferit fata de cel drept, nu neaparat ca este mai mare dar are o suprafata destul de tare la atingere, este precum coaja de nuca. M-am decis sa-i fac o vizita urologului si dupa consultatie concluzia a fost ca am o suspiciune de tomora.

M-a pus sa fac analize pentru:

- LDH: = 273
- HCG: 0.342
- FREE BETA HCG: < 0.3
- AFP: = 1.85

Zilele trecute am primit si raportul medical pentru CT pelvis, abdomen si torace cu substanta de contrast, problemele vad ca au fost doar in zona toracica:

- Etaj toracal:
-- Circa 6 micronoduli pulmonari, densif, contur neregulat, m cu iodofilei moderata, prezenti apical LSS(10mm), anterior LSD(9mm), dorsal LSD(6mm), medial LM(15/16mm), Fowler LIS, periscizural (14/11 mm si 17/10mm);
-- Micronodul pulmonar calcificat complet, scehela, localizat periferic in segmentul anterior al LSD;
-- Fara acumulari lichidiene pleurale sau pericardice;
-- Adenopatie hilara stanga necrozata cu diametre axiale de 24/23mm
-- Structuri vasculare mediastinale si ramurilor acestora permeabile, fara modificari de calibru;

Concluzii CT: Priza de contrast difuz neomogena in structura testiculului stang cu diametre maxime de 24/12mm - necesita evaluarea prin examen IRM testicular. Determinari secundare pulmonare.

Diagnostic CIM: Alte examinari speciale specificate - Z01.8

----------------------------

Imi puteti spune, daca se poate deduce, cam cat de grava este situatia va rog?

Multumesc frumos!
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp