Rezultat biopsie dupa operatie la plamani

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
5 comentarii 1
1 annya74
1 annya74 [2c]
16-10-2011, 18:48

Membru din 16-10-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,
Matusa mea a fost operata la plamani recent de un nodul si i s-a prelevat material pentru biopsie.
Rezultatul biopsiei este urmatorul:
NODUL LOB INFERIOR DREPT: Nodul de culoare alba, bine delimitat de aprox. 9 mm
Fragmente de parenchim pulmonar cu infiltrare neoplazica de adenocarcinom.

NODUL LOB SUPERIOR DREPT: Fragment pulmonar de 2/1.5/1cm, cu aspect consolidat de culoare alba cu marcaj tatuaj antracotic
Fragmente de parenchim pulmonar cu zona de scleroza si antracoza.
Matusa are 61 ani, a descoperit in urma unei tuse care nu mai trecea la nici un antibiotic si a lucrat toata viata in mase plastice pana la pensie.
Despre ce este vorba? Este ceva malign?
Va rog frumos lamuriti-ma.
Multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-10-2011, 17:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, este vorba de cancer pulmonar. prognosticul ei tine de STADIUL TNM care trebuie sa scrie pe undeva prin biletele de externare, daca are un examen CT sau macar radiografii si ecografii abdominale. in functie de stadiu va trebui sau nu sa urmeze citostatice, fie radioterapie fie doar urmarire pe termen lung.
furnizeaza-ne mai multe detalii, ca sa-ti putem si noi spune mai multe.
3 annya74
3 annya74 [2c]
15-10-2011, 01:28

Membru din 16-10-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc frumos pentru raspuns. Nu am citit biletul de externare, dar am inteles de la ea ca i-au spus ca e in 1 stadiu.
Imi cer scuze, ce este TNM?
A facut si CT si radiografii unde i s-au vazut acesti noduli.
Am inteles ca i-au scos o parte din partea inferioara a plamanului.
4 annya74
4 annya74 [2c]
15-10-2011, 01:30

Membru din 16-10-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Scuze ca m-am repertat cu "parte".oboseala
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
16-10-2011, 18:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stadiul TNM este stadiul de la I la IV, I cel mai putin avansat, IV cel mai avansat. se compune din T - dimensiunea tumorii, N - numarul de ganglioni invadati si M - prezenta sau absenta metastazelor. este parte componenta a diagnosticului si prezice si ce trebuie facut ca tratament si prognosticul global.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp