adenocarcinom jonctiune rectosigmoidiana cu leziune de seg 2 hepatic

Secțiunea: Cancerul de ficat (hepatic, hepatocarcinom)
6 comentarii 1
1 bercaru liliana
12-10-2009, 14:06

Membru din 12-10-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns;tatal meu in varsta de 56 de ani a fost diagnosticat cu adenocarcinom jonctiune rectosigmoidiana cu leziune de seg 2 hepatic cu diam de 6 mm de etiologie neprecizata;la apr 15 cm de orificiul anal este o formatiune vegetanta ce ocupa 2/3 din lumen;as vrea sa stiu si eu exact despre ce este vorba ;daca o sa fie nevoie de anus contra naturii,il sperie f tare acest lucru;nu stiu nici daca este vb de metastaze hepatice;sunt f confuza.Va doresc sanatate multa si astept urgent un raspuns.Am uitat sa precizez ca a urmat sedinte de chimioterapie si raze si urmeaza sa fie operat;el se afla in spital si as vrea sa stiu ce o sa urmeze
2 Casa drhouse
2 Casa drhouse [119c]
09-04-2009, 20:06

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Acum urmeaza rezectia tumorii care se va face pana in colon sanatos deasupra si sub tumora .Reparatia, repunerea colonului sanatos de deasupra si de dedesubt cap la cap pentru restabilirea traectului digestiv are in vedere securitatea bolnavului, fara a prevala restabilirea continuitatii digestive.Trebuie sa existe o distanta de minim 10 cm de la anus pana la marginea tumorii pentru a se realiza aceasta continuitate; e nevoie de o zona cat mai mare de colon sanatos jos,spre anus.Intelegi ce iti explic eu? Deci dupa rezectie, daca va fi posibil, se va face anastomoza termino-terminala cu legatura intre colonul sanatos de sus cu colonul sanatos de jos.Hotararea se va lua in timpul operatiei.Daca aceasta pata mica este o metastaza unica, aceasta poate fi extirpata concomitent.Daca tumora se intinde in jos la mai putin de 6 cm de anus, finalitatea interventiei va fi " anusul contra naturii" in partea stanga a abdomenului.Stai linistita caci chirurgul stie ce face.Tatal tau este tanar si va supravietui.Numai bine!
3 bercaru liliana
09-04-2009, 20:18

Membru din 12-10-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Va multumesc mult pentru raspuns si pentru incurajari.Daca stiti ceva si despre citostatice v-as ruga mult sa-mi transmiteti;am inteles ca se va simti rau de la ele si nu stiu daca e bine sa le faca;el acum se afla in spital si astept cu sufletul la gura sa efectueze un nou examen tomografic;sper din toata inima sa nu mai fie nimic la ficat in urma chimioterapiei pe care a facut-o;tin sa precizez faptul ca el se simte destul de bine,are pofta de mancare numai ca il doare jos la anus atunci cand are scaun,in urma razelor pe care le-a facut.De ce ultimele sedinte de raze le-a facut direct la anus?Asta inseamna ca este afectat si anusul?
Sunt f nelamurita pt ca nu am reusit inca sa vb personal cu dr chirurg,acum urmeaza sa merg la spital.

Va multumesc anticipat si astept raspuns de la persoane care au fost in acceasi postura ca si mine
4 Casa drhouse
4 Casa drhouse [119c]
11-04-2009, 07:51

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Se va simti rau de la citostatice, dar este mult mai bine sa le faca decat sa nu le faca; astfel toate celulele canceroase vor fi distruse.Razele s-au facut direct la anus pentru ca tumora este foarte aproape de anus.Sanatate!
5 bercaru liliana
13-04-2009, 18:05

Membru din 12-10-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Astazi am reusit in sfarsit sa vb cu dm doctor si m-am cam intristat deoarece mi-a spus ca este intr-un stadiu cam avansat si chistul de la ficat era de fapt o metastaza,ceea ce nu e prea bine.Organismul lui este slabit in urma chimoiterapiei si nu stiu cum va reactiona la aceasta dubla operatie.Mi-e tare frica .Nu stiu ce sanse are.Daca a mai trecut cineva prin aceasta situatie va rog mult sa ma sfatuiasca ce sa fac.Este vb despre o metastaza de aprox 2cm pe segm 2 al ficatului
6 bercaru liliana
12-10-2009, 14:06

Membru din 12-10-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua,astazi am reusit in sfirsit sa intru din nou pe site dupa atata timp.Vreau sa va spun ca intre timp tata a fost operat , au trecut deja 6 luni de la operatie si multumesc lui Dumnezeu se simte bine pana in prezent.Singura problema este ca in urma operatiei de colon i s-a "pus" anus contra naturii fara a i se extirpa anusul normal si dupa ce i-a fost scoasa ultima drena de la operatie a inceput sa aiba o scurgere pe anus.A mers binenteles la medic unde i s-a spus ca e normal sa o aiba ,a facut tratament cu antibiotic sa nu faca infectie iar intr-un final a facut si RMN si CT si ,medicul a spus ca acolo totul e ok nu este nici o punga de puroi.In schimb scurgerile nu se opresc si nu am primit nici o explicatie concreta de la ce sunt.As dori daca se poate si daca stie cineva sa-mi dea si mie o explicatie.Oare va ajunge din nou la operatie?In rest starea lui e buna si toate analizele sunt bune.Chiar au ramas uimiti doctorii de starea lui.Va multumesc anticipat si astept urgent raspuns de la voi.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp