Radioterapie dupa histerectomie: da sau nu?

Secțiunea: Radioterapie
4 comentarii 1
1 diana13
1 diana13 [1c]
12-02-2019, 19:33

Membru din 12-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Acum 4 saptamani am facut o histerectomie totala cu anexectomie bilaterala. Ma simt foarte bine. Am 50 de ani, nu stiu daca asta conteaza.
Problema mea este urmatoarea: medicul care m-a operat (si care a avut mii de cazuri pana acum), mi-a spus ca analizele au iesit bune si ca el nu ar recomanda tratament suplimentar. Medicul radiolog, care presupun ca a facut parte din comisia medicala care a analizat rezultatele, mi-a spus ca analizele sunt bune, dar nu foarte bune si ca sa fac 21 de sedinte de radioterapie si brahiterapie (n-a specificat cate din fiecare).
Intrebarea mea este, daca aveti rabdare sa cititi analizele de mai jos (am scris tot ce apare pe buletin), ar fi cazul sau nu sa fac radioterapie? Ce ati recomanda? Ma adresez in special medicilor oncologi.

Multumesc.

Macro: Piesa de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala.
Uter de 9/6, 5/5 cm, din care colul are lungimea de 2 cm, cu transe vaginale anterioara de 0,5 cm si posterioara de 1 cm.
In cavitatea uterina se identifica o formatiune poliploida de 1,8/0,5 cm
La nivelul fundusului uterin se evidentiaza o formatiune tumorala albicioasa, vegetanta, de 1,1/0,5 cm, care infiltreaza miometrul pe mai putin de 50% din grosimea acestuia.
Anexa dreapta: Ovar de 2/1, 6/1,7 cm, salpinge cu lungimea de 6 cm. Ovarul prezinta o formatiune chistica de 2/1 cm, peretii intern si extern netezi, continut lichidian sero-citrin.
Anexa stanga: ovar de 2,2/1,5/1 cm, salpinge cu lungimea de 6 cm.

Micro: Formatiunea tumorala intracavitara, descrisa macroscopic, corespunde histopatologic unui carcinom endometrial de tip endometrioid, slab diferentiat, grad FIGO III, care infiltreaza miometrul pe o profunzime maxima de 3 mm, grosimea acestuia este de 18 mm la acest nivel.
Intratumoral sunt prezente focare de necroza. Raspunsul inflamator limfocitar peritumoral este moderat.
Sunt prezente imagini de invazie tumorala intralimfatica. Absenta embolilor venosi sau a infiltrarii perineurale pe sectiunile examinate.
Miometrul contine focare de adenomioza.
In cavitatea uterina, adiacent formatiunii tumorale, este prezent un polip endometrial cu aspecte de hiperplazie glandulara fara atipii.
Istmul, baza parametrelor, seroasa uterina si colul uterin sunt libere de invazie tumorala.
Anexa dreapta: ovarul prezinta un chist folicular, focare de endosalpingioza si corpi albicans; salpinge;e cu imagini de staza vasculara.
Anexa stanga: ovarul prezinta foliculi chistici si corpi albicans; salpingele cu imagini de staza vasculara.

Concluzie: Carcinom endometrial de tip endometrioid, slab diferentiat, grad FIGO III, pT1a Nx Mx L1 V0

Receptori hormonali:
ER: 0%
PR: 0%
Martori interni: pozitivi
CK7 pozitiveaza celulele izolate
p53 pozitiv pe aproximativ 5-10% dintre celulele tumorale.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-02-2019, 12:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (diana13, 12-02-2019, 19:33:04):


cred ca radioterapie trebuie SIGUR facuta! mi s-ar parea suficienta strict BRAHITERAPIE, fara radioterapie externa.
3 diana13
3 diana13 [1c]
13-02-2019, 18:15

Membru din 12-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Dar inteleg acum, daca rezultatele sunt bune, ca nu mai am cancer, faza a fost incipienta. De ce ar mai trebui sa fac brahiterapie? Ce anume din rezultatele de mai sus nu e asa bun?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
19-02-2019, 16:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (diana13, 13-02-2019, 18:15:32):


faptul ca tumora a fost "slab diferentiata", ceea ce presupune un risc de recidiva locala mai mare decat daca ar fi fost "bine diferentiata". brahiterapia scade acest risc de recidiva.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp