Posibil cancer colon ??? Pareri va rog , am 32 ani :(

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
4 comentarii 1
1 IoanaRamo
1 IoanaRamo [0c]
07-01-2021, 14:48

Membru din 05-01-2021

Subiecte: 2

Comentarii: 0

Buna ziua,

In urma unor dureri mari se burta, diaree si stari de greata (de fapt toata zona abdominala, o durere care a tinut 3 zile, se asemana cu o febra musculara foarte intensa, efectiv umblam indoita in doua) am ajuns la un control la medicina interna. De acolo m-a trimis sa fac un CT abdominal. Rezultatul fiind urmatorul :

Lama de lichid la nivel pericardic 9mm

Usoara hepatomegalie . Ficat cu hipertrofie de lob hepatic stang si drept , cu lob hepatic drept de 17,7 cm cranio -caudal , fara procese focalizate , fara dilatatii de cai biliare intra sau extrahepatice

Formatiune cu aspect de angiomiolipom la nivel de cortex renal drept de aprox 11 mm .formatiune cu densitate lipomatoasa nativ ,cu spoturi hiperdense postadministrare iv de sdc in interior

Ingrosare parietala difuza a colonului transvers pe o lungime de aprox 4 cm in 1/2 dreapta cu prezenta si de diverticulii la acest nivel si infiltratie reticulara a grasimii adiacente, posibili diverticuli complicatii sau leziune infiltrativa parietala, de verificat colonoscopic

Lama de lichid la nivel pelvian

Colecist, splina pancreas , glande suprarenale , rinichi stang de asoect CT normal

Uter fara modificari patologice vizibile CT , Anexe nu se vizualizeaza

Fara adenopatii patologice abdomino - pelviene

Mentionez ca acum 3 ani am fost operata pt o suspiciune de cancer ovarian ( anexectomie unilaterala dreapta, si ovarectomie partiala stanga ), rezulatul fiind bening.
Am fost la gastroenterolog si mi-a dat trantament pt diverticulita ( cu toate ca nu se prea potriveste varsta, 32 ani, cu aceasta boala ). Acum durerile sunt usoare si nu apar tot timpul.Sunt programata peste 10 zile la colonoscopie, dar am mai intrebat in stg si dr si am primit si pareri cum ca ar fi posibil ca acele leziuni de la colon sa fie maligne). Am facut doar o hemoleucograma care a iesit bine, mai putin limfocitele sunt mari 52.5% ( val. Referinta 20-44%) si hemoglobina 11.8 ( val referinta 12-15.6 ). Urmeaza sa fac si un set mai complet de analize )

Ce parere aveti ? Ar putea fi cancer de colon?Afectiunile pot avea legatura intre ele ? Va multumesc !
2 Lyada
2 Lyada [1c]
11-01-2021, 19:01

Membru din 09-01-2021

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Ioana,


Vreau doar sa iti trimit incurajari si iti tin pumnii sa iasa bine colonoscopia. Nu stiu sa interpretez rezultatele, nu sunt de specialitate, sunt in perioada in care ma zbat sa inteleg mai mult din diagnosticul mamei mele si tratamentul aferent.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
23-01-2021, 09:15

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Doamnelor eu sunt pacient oncologic din 2008 , printre alte operatii in 2015 am fost operat si de cancer de colon cu extirpare a 10 cm din colon si sunt ok.Nu stau intr-un bol de sticla sa nu ma sparg imi duc viata normal dar cu incetinitorul( avand 5 operatii , un singur rinichi, tumori pe plamani, etc...).
Pt mai multe detalii puteti citi aici postarile mele din aceasta sectiune la ASA ARATA U N PACIENT CU MULTIPLE METASTAZE, sau ma puteti gasi si pe facebook unde sa ma si vedeti in realitate.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 Ciornei
4 Ciornei [2c]
03-03-2021, 23:39

Membru din 03-03-2021

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (MARTON, 23-01-2021, 09:15:19):

Domnu Marton am inteles ca ati avut cancer la colon si a-ti scapat de el prin chimio si dieta?
BIU
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp