polip adenomatos coloni - e grav?

Secțiunea: Cancerul de colon
5 comentarii 1
1 fag
1 fag [11c]
19-06-2009, 22:16

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 11

in urma cu 2 ani am fost depistata cu polip adenomatos colonic cu leziuni de displazie moderata si severa.imi poate raspunde si mie un medic?e grav?polipul mi-a fost rezectat endoscopic. mai poate aparea?poate degenera in ceva rau?va multumesc si astept un raspuns.
2 focuslab
2 focuslab [2c]
14-06-2009, 15:32

Membru din 14-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

medicul care v-a rezolvat problema endoscopic trebuia sa va spuna si cand sa veniti la control din nou. aceasta nu este o problema care o data rezolvata a trecut, trebuie sa va urmariti si sa va faceti control asa cum va sfatuieste medicul respectiv. daca nu va controlati exista riscul ca dintr-un astfel de polip sa ajungeti chiar la neoplasm. nu trebuie sa va speriati dar nici sa stati linistita . trebuie sa ascultati medicul si sa va duceti periodic la control.. sanatate multa!
3 fag
3 fag [11c]
17-06-2009, 18:11

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 11

am facut aceste zile o alta colonoscopie si nu mi-a mai fost gasit nimic.medicul meu a spus ca e totul bine,dar anual sa fac controale.exista riscul ca acest control endoscopic sa nu descopere un eventual polip?va multumesc f mult pt raspuns.tare mult inseamna cand cineva te baga in seama.multumiri
4 focuslab
4 focuslab [2c]
18-06-2009, 21:51

Membru din 14-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

atunci este in regula. controlul endoscopic este de ajuns, se vad polipii. si este f bine o data la un an. daca va urmariti asa, nu aveti de ce sa va faceti probleme. asa ca pana anul viitor cand va duceti din nou la control stati linistita. eu am vrut sa va sperii putin in mesajul trecut fiindca f multi pacienti au impresia ca daca au avut un polip rezecat endoscopic, problema a trecut, si nu se mai investigheaza periodic. o data la un an este f bine. unii medici recomanda chiar o data la 3 ani (in cazul in care nu exista antecedente in familie). polipii prin definitia lor sunt o leziune benigna, se rezeca si gata. ideea este ca trebuie sa va urmariti mereu fiindca exista riscul ca un polip din acesta benign in timp sa se transforme si devina malign. dar aceasta se intampla in ani de zile.asa ca daca va investigati periodic este f bine. sanatate multa
5 fag
5 fag [11c]
19-06-2009, 22:16

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 11

va multumesc f mult pt raspuns.e bine cand cineva te baga in seama.mii de multumiri.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp