Poate fi melanom?

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
3 comentarii 1
1 ioana antoanela
1 ioana antoanela [36c]
03-05-2014, 09:45

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Bună ziua! În urma unei consultaţii de rutină cu dermatoscopul, fiicei mele i s-a recomandat excizarea a patru( din cinci ) aluniţe situate în zona abdominală. Menţionez că le are de mai mulţi ani, una este destul de mare şi foarte închisă la culoare, una mai mică dar roşiatică pe margini şi celelalte două destul de normale, oricum nici una nu este perfect regulată la contur dar nici nu arată foarte rău, dar toate cu indicaţia că trebuie scoase. Medicul chirurg pe care l-am consultat a spus şi el că trebuie scoase. Întrebarea mea este: melanomul se manifestă doar cu simptomele caracteristice sau poate fi şi latent, adică aluniţele să nu aibă modificări, sângerări etc. dar să fie totuşi melanoame? Vă rog mult să-mi răspundeţi pentru că aş dori să ştiu cât de urgentă este operaţia, medicii nu mi-au spus decât că trebuie făcută. Există riscul ca în acest moment, fără simptome vizibile, să fie vorba despre melanom? Mulţumesc mult!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
03-05-2014, 08:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

teoretic da, motiv pentru care s-a recomandat excizia lor. riscul totusi e relativ mic, nu e motiv de panica si nici de urgenta.
3 ioana antoanela
3 ioana antoanela [36c]
03-05-2014, 09:45

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Mulţumesc foarte mult pentru răspuns!
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp