Neoplasm cap pancreas sau nu?Rog raspuns avizat!

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
2 comentarii 1
1 mihai_s
1 mihai_s [0c]
27-10-2018, 17:53

Membru din 27-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua!
In perioada iunie-august 2017,tatal meu a prezentat urmatoarele simptome:pierderea apetitului,scaderea in greutate,urmata de mancarimi ale pielii dupa fiecare masa,urina de culoare maronie,scaune gri,apoi ingalbenirea pielii si stare permanta de rau!In urma acestor simptome si a unui contol medical+analizele aferente,unul din chirurgii de unde locuieste i-a pus diagnosticul de neoplasm cap pancreas!A fost trimis de urgenta la Bucuresti la Bagdasar-Arseni unde a fost depistat cu bloaj pe coledon si icter galopant,iar din discutiile avute cu medicul de acolo,si acesta mi-a spus ca la prima vedere a analizelor efectuate in orasul de resedinta,intr-adevar ar fi vorba de acelas diagnostic doar ca inca nu imi poate confirma cu certitudine!In schimb s-a decis operarea de urgenta pentru deblocarea coledonului!Dupa operatie,la intrebarea daca este intr-adevar vorba de un cancer,medicul a evitat un raspuns concret,in schimb mi-a spus ca la pancreas nu a umblat de loc,pentru ca este ceva acolo,si e prea riscant sa umble!Ceea ce m-a intrigat cel mai tare,a fost faptul ca la externare,nu i s-a dat nici un fel de regim,ba din contra i sa sugerat sa consume orice doreste,fara restrictii!Nu ni s-a sugerat sa mergem cu el la un oncolog,nu i s-a impus nici un tratatament,ca si cum nu ar fi avut absolut nimic!A trecut mai bine de un an de atunci,isi revenise destul de bine,castigase in greutate,lucrurile pareau sa mearga bine,doar ca de aproximativ 2-3 spatamani,a inceput din nou sa prezinte din nou probleme,de aceasta data,scadere in greutate,dureri abdominale (prezente si inainte de operatie),steatoree,lipsa apetitului,senzatia de iesire la toaleta dupa fiecare masa si stare permanta de rau,lipsa somnului cat si ameteli frecvente!
Deci pana la urma,ar putea fi cancer sau nu?el refuza cu desavarsire un nou control medical!
Astept cu interes un raspuns din partea dumneavoastra!
Va multumesc anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
29-10-2018, 12:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mihai_s, 27-10-2018, 17:53:48):


din pacate nu se poate spune ca e cancer sau nu si nu se poate pune problema de tratament oncologic pana nu exista o BIOPSIE care atesta diagnosticul. deci trebuie prezentat din nou intr-un serviciu de chirurgie sau gastroenterologie, pentru o biopsie.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp