Neo Col Uterin 3A 4A

Secțiunea: Cancerul de col uterin
2 comentarii 1
1 Tassadaru
1 Tassadaru [0c]
26-02-2013, 20:56

Membru din 26-02-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua. Mama mea a inceput acum ceva timp sa aiba dureri severe abdominale, si recent ne-am permis sa facem analize mai amanuntite, starea mea si a noastra materiala fiind mai precara dupa criza financiara.

Mama a fost depistata cu Neo Col Uterin 3A/4A, `Fragmente exocervicale continand in corionul superficial insule de tipul carcinomului epidermoid keratinizat macrocelular, inflamatie acuta supraadaugata`.

Intrebarea mea este ce anume este toata vorba asta tehnica si la ce sa ma astept?

Mama merge Joia asta la tomograf la Timisoara, si apoi in 4 Martie se interneaza tot la Timisoara pentru raze si chimioterapie.

Va rog sfatuiti-ma si faceti-mi o idee la ce ma pot astepta, atat in legatura cu tratamentul, cat si in legatura cu costurile.

Am pozat rezultatele analizelor, si le-am uploadat pe un site de hosting de imagini, imageshack.

Va rog aruncati o privire si ajutati-ma sa-mi fac o idee daca exista posibilitatea de a mai scapa si cat va costa aproximativ tot tratamentul, chiar aproximativ, sa-mi fac o idee.

Mai mult, va rog ajutati-ma sa traduc toti termenii astia tehnici si sa imi fac o idee despre tot ce trebuie, si cu alte sfaturi daca se poate. Va multumesc.

Bilet de externare din spital fata: http://img825.imageshack.us/img825/1379/1frontcen.jpg
Bilet de externare din spital verso: http://img259.imageshack.us/img259/927/2backnormal.jpg
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
26-02-2013, 20:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu este foarte clara extensia, caci nu ai mentionat daca nu are cumva si vreun CT de torace si abdomen, dar oricum boala este foarte foarte avansata, deci daca prin "a scapa" intelegi sanse de vindecare, acestea ma tem ca sunt foarte mici, aproape de teoretice, si tin de raspunsul ei la chimioterapie si iradiere, care sa induca un raspuns atat de bun si o micsorare atat de semnificativa a bolii canceroase incat dupa aceea sa poat fi operata cu succes si sa se elimine astfel complet boala. din pacate trebuie sa te avertizez ca acest lucru este foarte greu de obtinut si, desi va face un tratament standard, dincolo de asta acest fenomen tine practic numai de sansa. asta nu inseamna ca nu se poate intampla, deci nu-ti pierde speranta si urmati toti pasii care trebuiesc facuti, sub indrumarea oncologului. despre plati... nu stiu ce sa-ti spun, in romania tratamentul pentru cancer este gratuit, prin programul national de sanatate.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp