Metastaze Cancer Prostata - Sfat?

Secțiunea: Cancerul de prostata
4 comentarii 1
1 PETRILEAN1
1 PETRILEAN1 [1c]
26-11-2014, 19:42

Membru din 26-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna Seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi!
-Am 76 de ani si sunt din Arad. Am fost operat de cancer de prostata in aprilie 2007.
-Pana acum 1 an, am folosit diverse tratamente naturiste. Aproximativ un an, D-na Dr. Oncolog mi-a prescris lunar Zoladex®.
-De aproximativ un an, am dureri puternice la nivelul coloanei si bazinului.
- In prezent iau Zoladex® 10.8mg / 3 Luni, si o perfuzie in vena, la 21 de zile,insa din pacate nu stiu cum se numeste.
-Ultimul PSA l-am facut in iulie 2014, si este de 26.
-Am facut Examen IRM de bazin, efectuat in Secventele Ponderate T1, T2M, STIR, Secvente in Incidente Axiale, Coronale, Sagiatale Nativ SIO, Post Administrare IV de Contrast.
-Va transmit concluziile : Determinari secundare osoase, multiple, pluriostice, incluzand aripile iliace bilateral, sacru, corpi vertebrali, ramuri pubiene bilateral, ischion drept, femur drept. Adenopatie Patologica de Fosa Obturatorie Stanga, afectare parietale jonctiune recto-sigmoidiana.
Daca va sunt necesare si orice alte date, va rog sa-mi scrieti.
Astept raspunsul Dumneavoastra, Va multumesc anticipat!!

Cu stima,
PETRILEAN MACOVEI
2 MARTON
2 MARTON [617c]
27-11-2014, 19:05

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

EU sunt pacient si vreau sa te intreb ceva : cum ai folosit naturistele , sa ajuti tratamentul clasic sau lai inlocuit? multi pacienti nu stiu ca atunci cand ai cancer nu ai timp sa astepti si o luna este prea mult, si trebuie atacata boala cu tratamente agresive cu efecte rapide si in paralel il poti ajuta si cu naturiste dar cel mai mult cu psihicul si gandirea pe care o adopti ea inseamna 80 %din vindecare, de ea tine daca are sau nu efect tratamentul.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 PETRILEAN1
3 PETRILEAN1 [1c]
27-11-2014, 21:52

Membru din 26-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

-Dupa operatia de prostata, am folosit tratamente naturiste ( ceaiuri, capsule) ;
-Apoi am inceput si cu tratament medicamentos, simultan...
-In orice caz, cu foarte mult optimism!
-De cand am Metastaza Osoasa, si dureri mari, nu stiu ce sa mai iau pt. durere.
-Rog pe cine stie sa ma ajute cu un sfat, va multumesc mult!!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
28-11-2014, 17:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (PETRILEAN1, 27-11-2014, 21:52:30):


din pacate pentru o idee buna asupra cazului tau as avea nevoie fie sa consult cu ochii mei tot dosarul tau medical cu legatura la aceasta boala (inclusiv tratamentele si in ce ordine, cu tot cu evolutia PSA), ori sa revii tu cu o detaliere cronologica a acestor lucruri. in felul acesta iti voi putea raspunde la o intrebare. in orice caz, pentru METASTAZE OSOASE care dau simptome (adica inclusiv durere), se recomanda sa te consulte un medic RADIOTERAPEUT, pentru ca poate fi nevoie de acest tip de tratament. ti s-a recomandat un asemenea consult ? altfel... revino, te rog,cu detaliile respective!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp