Metastaza cerebrala la distanta

Secțiunea: Tratament cancer in strainatate
4 comentarii 1
1 Rina
1 Rina [2c]
11-05-2018, 10:23

Membru din 10-05-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 2

Mama mea a fost diagnosticata cu metastaza cerebrala slab diferentiat PROBABIL de tip neuroendocrin. A fost operata la cap, tumora s-a extirpat, recuperare favorabila insa se presupune ca ar fi la distanta aceasta metastaza pentru ca i-au mai gasit la uter o tumora. Acum urmeaza sa i se faca histeroctomie si sa vada ce gaseste acolo.
Inainte de acest diagnostic a facut un papa nicolau si nu i-au gasit nimic, doctorii ar spune ca se afla ceva in uter si nu se vede ca s-ar fi extins si in alta parte. La fel si RMN urile si CT urile arata.

Nu stiu incotro sa ma indrept. Va rog sa ma ajutati cu orice sfat, informatie orice orice sa ma faca sa o iau pe drumul corect pentru recuperarea ei. Asteptam rezultatul imunohistochimic de la biopsia de la cap.
Este grav?

As vrea sa stiu ce opțiuni am in strainatate. Sau mai vazusem in Bucuresti o clinica care face tratament oncologic "ca in Viena" chiar asta era motto-ul lor. Este posibil prin cada de asigurari?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
11-05-2018, 14:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Rina, Azi, ora 10:23:07):


inainte de toate trebuie sa se prezinte cu dosarul pentru o consultatie de specialitate la un medic oncolog cu experienta (cel mai bine dupa operatia de la uter). in Bucuresti, unde lucrez si eu, exista multe clinici, in regim atat privat cat si in contract cu casa. unele servicii sunt gratuite/in contract cu casa, si la clinicile private. depinde de ce vor stabili consulturile ca trebuie facut. ma tem ca aici furnizezi mult prea putine date ca sa-mi pot face o imagine clara despre situatia clinica. Daca a avut o metastaza cerebrala insa, lucrurile nu sunt chiar favorabile, pe termen mediu/lung. Predictii insa nu se pot face.
3 Rina
3 Rina [2c]
11-05-2018, 19:38

Membru din 10-05-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 14:13:41):

Momentan atat stim si noi decat ca la rezulatul histopatologic scrie ca este metastaza cerebrala de carcinom slab disferentiat probabil de tip neuroendocrin, fenotipul celular tumoral inca nu il stim ca nu ai venit rezultatul imunohistochimic. La RMN, CT s-a gasit o tumora uterina fara sa fi cuprins ovarele sau colul. Astazi a facut colonoscopie si colonul este si el curat.
Acum asteptam luni sa o opereze jos, doctorul ne-a spus ca asteptam operatia sa vedem ce gaseste jos si apoi rezulatatul histopatologic sa vada ce tratament va urma. El ne-a spus ca va trebui sa faca radioterapie in zona unde s-a operat si chimio. Medicul care a operat-o la cap a spus ca cele cu plecare de jos de la uter au prognostic bun. Sa fie asa?
Am vazut ca sunteti doctor si ca raspundeti la multe mesaje. Va rog sa ma indrumati si pe mine catre un medic si o clinica oncologica buna

Credeti ca e mare posibilitatea de a recidiva din nou la cap tumora? Am cerut sa facem un PET dar medicul ne-a spus ca nu ar face acum ci peste ceva timp
De ce?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
13-05-2018, 21:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Rina, 11-05-2018, 19:38:57):


din pacate riscul de recidiva la nivelul creierului este semnificativ. acesta este motivul pentru care, foarte probabil, va trebui sa faci radioterapie cerebrala; sau cel putin sa te prezinti la un consult de radioterapie.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp