marker tumoral

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
5 comentarii 1
1 AdrianaS
1 AdrianaS [2c]
18-02-2023, 01:15

Membru din 17-02-2023

Subiecte: 1

Comentarii: 2

soțul meu, a fost diagnosticat cu cancer colon St IV cu multiple metastaze hepatice
marker CEA 284,45, CA 19 -9 86,7 , alfe-fetoproteina 3, 51.. valoarea marker indica gravitatea,? ce șanse are după începerea tratamentului (chimioterapie și radioterapie) ? că sa poată fi operat de colon?
dar pentru afecțiunea hepatica este vreo speranță?
2 Paul-Oncohelp
2 Paul-Oncohelp [69c]
21-02-2023, 11:32

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Răspuns pentru (AdrianaS, 18-02-2023, 01:15:41):

Buna ziua, markerii reprezinta mai mult unelte de a evalua raspunsul bolii la tratament (urmarim daca cresc sau scad); gravitatea bolii este determinata de prezenta metastazelor si situatia la nivelul colonului (daca pacientul mai are tranzit, daca formatiunea tumorala s-a extins si la organele din jurul colonului); in situatia de fata operatia la nivelul colonului este indicata in caz de sangerare activa sau in cazul in care pacientul nu mai are tranzit sau este in pericol sa nu mai aiba tranzit); in stadiul IV de cancer de colon se incepe cu chimioterapie, radioterapia fiind indicata in scop paliativ (durere, hemoragie) sau daca pacientul raspunde bine la tratamentul sistemic si mai raman doar cateva metastaze care pot fi tratate prin radioterapie stereotactica (tintita); pentru metastazele hepatice eu de obicei recomand interventie chirurgicala, daca aceasta nu se poate realiza, atunci chemoembolizare (pentru metastaze sub 3 cm) si doar daca aceste solutii nu dau rezultate sau nu se pot efectua, recomand radioterapie tintita; De precizat ca radioterapia la nivel hepatic trebuie efectuata de echipa medicala cu experienta in acest tip de radioterapie si la ora actuala optiunile in Romania sunt limitate (Cluj, Bucuresti si probabil Iasi)
3 caro
3 caro [38c]
21-02-2023, 14:02

Membru din 14-08-2022

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Răspuns pentru (Paul-Oncohelp, Azi, ora 11:32:51):

multumim mult pentru explicatii !!
yuckgh
4 AdrianaS
4 AdrianaS [2c]
22-02-2023, 13:52

Membru din 17-02-2023

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (Paul-Oncohelp, 21-02-2023 11:32:51):
bună ziua, mulțumesc pt precizări. Suntem din Cluj-Napoca, am consultat medicul oncolog, care ne-a recomandat investigații medicale suplimentare CT toracic, ( mîine îl efectuăm) testare status MSI și all ras. in funcție de rezultate, care le vom avea luni, incepem marți chimioterapia cu FOLFOXIRI + terapie anti VEGF sau anti EGFR in funcție de statusul all ras.
Menționez că tranzitul este ok, iar recomandarea oncologului este prima urgenta metastazele hepatice multiple, din crea una de 97mm. mulțumesc. Doamne Ajută!
5 AdrianaS
5 AdrianaS [2c]
24-02-2023, 18:47

Membru din 17-02-2023

Subiecte: 1

Comentarii: 2

bună seara, am primit rezultatele MSI,poate cineva sa mă ajute cu interpretarea rezultatului?
TESTARE GENETICA MSI - instabilitate microsatelitara
Rezultat:
ACVR2A Nicio mutatie detectata Scor MSI 0
BTBD7 Nicio mutatie detectata Scor MSI 0.02
DIDO1 Nicio mutatie detectata Scor MSI 0.01
MRE11 Nicio mutatie detectata Scor MSI 0.12
RYR3 INVALID
SEC31A Nicio mutatie detectata Scor MSI 0
SULF2 Nicio mutatie detectata Scor MSI 0.07
6 din cei 7 markeri au fost amplificati si testul este considerat VALID.
Concluzie: Nu a fost detectata instabilitate microsatelitara.
este de bine sau fara nici o relevanță?
Mulțumesc
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp