poate fi liposarcom?

Secțiunea: Sarcoame
5 comentarii 1
1 kasky
1 kasky [0c]
03-02-2012, 21:08

Membru din 03-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Se cativa ani pe spate, intre omoplati, mi-a aparut o umflatura de aprox 0,5 cm si pana acum nu m-a deranjat si am aflat abia anul trecut, cand mi s-a facut o rahianestezie, ca este vorba desprre un lipom. Pana in decembrie 2006 n-am avut nici o problema cu acest lipom, decat doar crescuse ajungand cam la 1,5 cm diametru. Din decembrie insa a inceput sa ma doara si sa creasca rapid, acum avand aproape 4 cm, este tare si nu se misca sub piele. Ce pot face si despre ce este vorba? Intre timp m-am informat cat am putut despre acest gen de afectiune si ma gandesc: poate fi liposarcom?
Multumesc!
2 Dr. Adina Mester

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Lipomul nu devine o problema decit atunci cind e foarte mare si incepe sa doara din cauza compresiei pe care o exercita asupra diferitalor formatiuni anatomice sau cind se infecteaza. Daca a inceput sa te doara este bine sa te operezi.Interventia este foarte usoara si se face cu anestezie locala.posibilitatea de a fi liposarcom este minima.Dupa interventie se va face oricum un examen anatomopatologic care te va linisti.
3 dragoth
3 dragoth [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

ma si eu unu pe cap,pe partea stanga,si ma intreb daca se merita operatia,ca mi-au zis niste doctori ca e riscant....nervu arnold si restu..
4 gigikkos
4 gigikkos [1c]
03-02-2012, 18:19

Membru din 03-02-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

bunaziua am 41 de ani si de cand ma stiu am un lipom micut cat o boaba de mazare sub urechia dreapta. de aproximativ 2 saptamani a inceput sa ma doara si sa creasca, cat o boaba de cireasa ce este de facut in cazul asta ?
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
03-02-2012, 21:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi nu este vorba despre cancer, asa cum e destinatia acestei sectiuni a forumului. trebuie sa te adresezi medicului de familie, ca si cu orice problema medicala nou aparuta. succes !
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp