Interpretare RMN

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
6 comentarii 1
1 Gheorghe Constanta
12-09-2018, 15:13

Membru din 12-09-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,

Sunt diagnosticata cu neoplasm limba, in prezent fac chimioterapie de paliatie la Spitalul Coltea si mi-au spus sa fac un RMN sa vada situatia actuala. Mentionez ca este primul RMN facut, pana acum am facut doar CT dar rezultatele nu au fost concludente.
Acum am RMN-ul dar nu am inteles foarte clar care este situatia mea, medicul curant este foarte solicitat si ma poate primi abia peste o luna, in contextul in care am deja o luna de cand am facut investigatia.
Mai jos rezultatul:

RM gat :

-spatii grasoase parafaringiene indemne;
-modificarea formei limbii- rezectie partiala, modificarea semnalului tesutului restant , fiind heterogen, in majoritate hipersemnal T2 si T2 FS in jumatatea stanga ,cu semnal tisular in jumatatea dreapta a limbii si planseului bucal,pe 47mm anteroposterior si 25mm coronal, burjonat posterior catre orofaringe, cu placarde de restrictie de difuzie la acest nivel, cu incarcare heterogena post-contrast;
-teritoriu de necroza inferolateral stanga in planseul bucal, cu continut fluid , cu contur anfractuos, avand axial 23/13mm;
-edem important la nivelul epiglotei si repliurilor ariepiglotice;

Concluzii:

-structura heterogena a limbii si planseului bucal, mai ales in jumatatea dreapta , post-operator si post-iradiere; nu am avut imagini precedente pentru comparatie,nu se poate preciza daca ariile cu restrictie de difuzie din jumatatea dreapta reprezinta rest tumoral sau doar necroza post-iradiere;de corelat cu aspectul clinic.
-edem important post-iradiere , mai ales la nivelul epiglotei si repliurilor ariepiglotice;
-nu se deceleaza adenopatii cu aspect secundar.

Multumesc foarte mult pentru orice posibilitate de ajutor!

Multa sanatate tuturor,

Gheorghe Constanta
Cu multumiri,

Gheorghe Constanta
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-09-2018, 14:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Gheorghe Constanta, 12-09-2018, 15:13:59):


cred ca trebuie facut din nou un consult la medicul ORL, cu o noua biopsie. in rest: care este intrebarea?
3 Gheorghe Constanta
03-10-2018, 09:31

Membru din 12-09-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, 13-09-2018, 14:53:50):

Buna ziua si multumesc pentru raspuns!
De la ORL mi-a spus ca situatia s-a mai imbunatatit fata de inceputul acestui an cand am avut recidiva si episod hemoragic si sa continui chimioterapia (fac chimio de paliatie cu Carboplatin si Fluoruracil).
Intrebarea mea este in ce stadiu sunt, ce sanse de ameliorare mai am - nu pot inghiti nimic pe gura, am SNG si traheostoma. Conform RMN-ului am inteles ca nu e chiar faza finala, dar eu ma simt foarte rau, am dureri mari zona maxilarului/mandibulei, am slabit foarte mult - am 38 kg, am ameteli si stari casexice foarte dese. In contextul in care tumora nu s-a extins, nu am metastaze, nu inteleg la ce sa ma astept si daca mai am vreo sansa - oricare - de ameliorare sau daca mai exista alta posibilitate de tratament in tara sau in afara.

Multumesc mult, sanatate!

Constanta Gheorghe
Cu multumiri,

Gheorghe Constanta
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
03-10-2018, 11:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Gheorghe Constanta, Azi, ora 09:31:16):


lucrurile pe care le descrieti sunt foarte neplacute! cred ca trebuie sa apelati rapid la un consult de nutritie specializat pe acest gen de probleme (nutritie oncologica, nu stiu daca exista in constanta). nu inteleg unde este RADIOTERAPIA... ?!?!?! un tratament facut corect ar putea oferi sansa elimitarii tumorii, cu tratament suportiv concomitent (in special nutritie), dar asta ar inseamna RADIOTERAPIE + CHIMIOETRAPIE in acelasi timp.
5 Gheorghe Constanta
03-10-2018, 17:27

Membru din 12-09-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 11:17:40):

Buna ziua,
Eu sunt din Buzau - aici posibilitatile sunt foarte reduse - si fac chimio la Bucuresti la Coltea. Radioterapia tot la Coltea am facut - 32 de sedinte in 2014 si 7 sedinte in 2017. Nu stiu la ce medic sa apelez pt nutritie oncologica - nu mi s-a recomandat nimic de aici, mi-au spus ca e normal sa doara si sa ajung asa, si ca pot face gastrostoma in urma consultului chirurgical. Eu am crezut ca durerile sunt de la tumora dar in urma acestui RMN nu inteleg unde e tumora, vad mai degraba edem, necroza, spatii grasoase pe limba unde credeam eu ca este tumora. De asemenea, in urma traheotomiei nu pot sa mai vorbesc - inainte puteam, desi am fost operata la limba de 2 ori. Nu stiu la ce specialitate sa merg sa ma ajute cu nutritia si vorbitul, durerile le tin sub control cu morfina (Sevredol si Fentanyl).
Multumesc pentru ajutor,

Gheorghe Constanta
Cu multumiri,

Gheorghe Constanta
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
04-10-2018, 16:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Gheorghe Constanta, 03-10-2018, 17:27:05):


mult succes si pe viitor! iti uram o remisie completa si lipsita de alte probleme! pana atunci, cred ca e bine sa te sfatuiesti cu medicii tai de acolo. ce ti-au propus, pana acum?
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp