Interpretare PET CT

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
2 comentarii 1
1 miru81
1 miru81 [0c]
08-09-2020, 12:25

Membru din 28-10-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 0

buna ziua
Mama mea in varsta de 72 ani a fost depistata cu cancer la sanul drept in 2018, a facut chimio, radio si operatie partiala san. Azi am primit rezultatul la pet ct de control un an si la concluzii scrie:
" LIMFADENOPATII HILARE BILATERAL CE PREZINTA MODERATA CAPTARE DE F18-FDG (SUV lbm 3,8 IN STANGA, SUV Lbm 2.6 IN DREAPTA". Va rog cine poate sa imi interpreteze ce inseamna? Multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
09-09-2020, 09:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (miru81, 08-09-2020, 12:25:40):


nu inseamna nimic, PET/CT nu se face "de control". mai mult ca sigur alte investigatii au ridicat suspiciuni si au indicat sa se faca PET. din pacate el nu poate sa clarifice natura acelor ganglioni suspecti. Nu se poate decat sa fie monitorizati in continuare sau produsa o biopsie din ei, daca acest lucru e gasit fezabili de medicii ei. Ce explicatii ati primit de la oncologul care a recomandat acest PET ?
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp