Interpretare buletin histopatologie

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
5 comentarii 1
1 LauraM
1 LauraM [0c]
29-06-2021, 19:05

Membru din 29-06-2021

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Bună seara! Am 42 de ani și în urmă cu un an jumătate am început să am sângerări. Menționez că menstruația nu mi-a mai venit din acel moment. Am născut de 2 ori prin cezariană.
În urma consultului ginecologic, am făcut un test PAP care a ieșit bine și mi s-a recomandat să fac o biopsie cu rezultatele de mai jos. Am fost trimisă la secția de Oncologie și urmează să fac un RMN. Aș dori, dacă se poate, o părere referitoare la rezultatul biopsiei și o eventuală soluție, pentru că mă simt foarte neliniștită…
Vă mulțumesc din suflet și multă stimă!


Rezultat buletin histopatologie:

Diagnostic histopatologic: carcinom endometrial endometrioid cu diferențiere mucinoasă
Macroscopie: multiple fragmente tisulare elastice, cenușii, ce însumează un volum de aproximativ 7ml
Microscopie: fragmentele tisulare examinate relevă plaje de carcinom de aspect endometrioid bine diferențiat cu arii de diferențiere mucinoasă(PAS pozitivă)
2 Paul-Oncohelp
2 Paul-Oncohelp [69c]
30-09-2021, 12:45

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Buna ziua, din pacate este vorba de un cancer la nivelul uterului. RMN abdomino-pelvin cu substanta de contrast plus un CT de torace este necesar inainte de orice tratament oncologic.

Multa sanatate!
3 Gentiana
3 Gentiana [3c]
05-04-2022, 18:36

Membru din 12-03-2022

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna seara! Dupa sectorectomie mamara si limfadenectomie axilara am primit urmatorul diagnostic histopatologic:

Redus relicvat tumoral postchmioterapie neoadjuvanta de CARCINOM MAMAR INVAZIV NST, grad III Nottingham, ypT1c No ( 0/16 lgg) Mx Lo Vo Ro
Scor RCB 1,426, clasa II RCB M8500/3

.Ce or fi insemnand ???
4 Paul-Oncohelp
4 Paul-Oncohelp [69c]
05-04-2022, 19:02

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Răspuns pentru (Gentiana, Azi, ora 18:36:17):

A raspuns bine tumora la chimioterapie, dar nu 100%. Trebuie sa faceti radioterapie, recomandarea mea la un centru specializat pe cancere mamare
5 Gentiana
5 Gentiana [3c]
05-04-2022, 20:10

Membru din 12-03-2022

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Multumesc, Paul!
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp