interpretare biopsie

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
8 comentarii 1
1 ioana antoanela
1 ioana antoanela [36c]
04-11-2015, 15:21

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Bună ziua, am primit rezultatul unui examen anatomo - patologic făcut prin raclajul unui nev conjunctival, respectiv: "lambouri de epiteliu scuamos, scuame, abundente hematii integre, rare granulocite" şi am fost îndrumată la un medic oncolog pentru aşi exprima părerea dacă ar putea fi o stare precanceroasă, respectiv dacă s-ar impune excizia nevului. Vă rog foarte mult dacă îmi puteţi spune părerea d-voastră şi vă mulţumesc anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
06-11-2015, 13:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ioana antoanela, 04-11-2015, 15:21:31):


nu cred ca situatia aceasta se preteaza la consult oncologic. cine te indruma la oncolog pentru ce ai scris mai sus nu cred ca stie ce face si aglomereaza sistemul absolut degeaba.
3 sabinuca
3 sabinuca [1c]
12-04-2016, 22:24

Membru din 12-04-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna ziua, e vorba de mama mea , in varsta de 68 de ani
In urma investigatiilor facute, rezultatele ex histopatologic, arata asa:

carciom mamar invaziv NST, grad III Nottingham (formare de tubi=3, grad nuclear 3, grad micotic=3, 52 mitoze/10HPF)
ER 5%, int+++, scor Alired=5 (pozivitate redusa)
PR 0%, scor Alired 0 (negativ)
Martori interni ER, PR = absenti
Indicele de proliferare apreciat cu ajutorul lui Ki67 este de 70%
E- Cadherina pozitiva
Scor Her2: 2+

Mentionez ca a fost consultata de trei medici, toti au exclus operatia, doi au recomandat chimioterapia iar al treilea i.a prescris Tamoxifenum, spunand ca chimioterapia e foarte riscanta pentru ea.

As dori, avand in vedere rezultatele mentionate mai sus, sa va cer opinia si , daca puteti, sa.mi spuneti care sunt sansele de supravietuire in cazul in care face chimioterapie.

Va multumesc!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
13-04-2016, 08:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (sabinuca, 12-04-2016, 22:24:44):


din pacate datele sunt prea putine ca sa pot raspunde. unde anume este tratata si ce medici au vazut-o ? evident, daca nu a vazut-o un oncolog, trebuie sa o vada cat mai repede! apoi... inafara de ce ai scris, mai trebuie asa:
- ce alte simptome mai are;
- cat de extinsa e boala (rezultatul unui examen clinic + ecografie mamara + mamografie pentru boala locala si o tomografie computerizata de torace si abdomen si scintigrafie osoasa pentru eventuale metastaze);
- stare generala, ce alte boli are;
- o ecografie cardiaca;
- analizele ei de rutina recente;
- examenul CISH pe proba de biopsie;
- ce intelege despre boala si ce doreste.

revino cu raspunsurile la aceste intrebari si pot sa-mi fac o idee mai buna despre caz si poate chiar niste recomandari! tamoxifen nu mi se pare suficient.
5 Eniko Simpetrean
15-04-2016, 14:16

Membru din 15-04-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Am mare nevoie de un prognostic real in cazul unui adenocarinom solid pulmonar pT3N1 L1V1R0. Care ar fi cel mai indicat tratament dupa operatie si acest rezultat la biopsia postoperatorie?
Eni
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
15-04-2016, 15:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Eniko Simpetrean, Azi, ora 14:16:40):


exista metastaze? daca s-au efectuat investigatiile care nu arata metastaze, atunci se indica sa faca un tratament bazat pe chimioterapie. cel mai probabil ceva ce se numeste vinorelbina si cisplatin.
7 Ioana-Cris
7 Ioana-Cris [1c]
21-04-2016, 22:58

Membru din 21-04-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara! Va rog sa ma ajutați cu un sfat referitor la situația mamei mele.
In urma biopsiei efectuate, rezultatul din data a fost:
Piesa operatorie: 25785 – lichid peritoneal; 35786 – adenopatie baza tumorala mezenter;
Diagnostic:
MACROSCOPIE:
35761 – Fragment de 2,5/1,5/0,9 cm, culoare alb-cenusie, friabil;
35786 – Fragment tisular de 2,2/1,1/1 cm de culoare alba, consistenta crescuta, aspect compact pe sectiune
MICROSCOPIE:
35761: Extemporaneu: Fragmentul examinat prezinta infiltrare tumorala de carcinom cu arhitectura solida;
25763: Idem extemporaneu.
35763 – Fragmentul examinat prezinta infiltrare tumorala cu morfologie similara celei descrise la nr. 35786.
35785 – Sediment redus celularizat, compus din celule mezoteliale dispuse izolat sau in mici grupuri, unele cu aspect reactiv. Fondul sedimentului este reprezentat de de rare limfocite de talie mica.
Sediment de tip reactiv.
35786 – Limfonodul cu infiltrare tumorala cvasitotala cu aspect carcinomatos, reprezentata de cuiburi solide de celule rotund-ovalare, cu pleomorfism cito-nuclear marcat, nuceli veziculosi, cu nucleol proeminent si citoplasma amfofila, fara limite distincte. Coloratia albastru Alcian este slab pozitiva in extrem de rare celule tumorale. Activitatea mitotica este evidenta (2-3 mitoze/ 1 HPF). Stroma tumorii este desmoplazica, redusa. Se constata focare de necroza tumorala si multiple aspecte de embolii vasculo-limfatice in capsula limfonodulului.
IHC (35786)
TTF1: intens pozitiv, difuz, in celulele tumorale.
CKAE1/AE3, CK7 : intens pozitiv, difuz, in celulele tumorale.
CK20: negativ in tumora.
Synaptofizin, cromogranin: negativ in tumora.
CD45: negativ in tumora; pozitiv in populatia limfocitara restanta a limfonodulului.
Ki67: pozitiv in peste 90% dintre celulele tumorale.
Diagnostic AP: Aspectele morfologice si cele IHC corespund unei metastaze ganglionare de adenocarcinom pulmonar cu arhitectura solida si mucosecretie redusa.
De asemenea, intestinul subtire prezinta o parte ingrosata, prezintă metastaze renale si suprarenale.
Dr. oncolog a precizat ca este o boala foarte agresiva, fara sa mentioneze un prognostic.
Mentionez ca este slabita, ultima analiza arata hemoglobina de 9,1.
Momentan, este internata. Mentionez ca initial, banuiala a fost alta: respectiv de cancer la colon, apoi de intestin subtire. Diagnosticul de cancer pulmonar a fostla sosirea rezultatul biopsiei. La o saptamana distanța i s-au administrat citostatice. Dr. Oncolog ne-a spus ca doza a fost una mai mica decat se da uzual si cu toate acestea de atunci a avut probleme de respiratie plus un episod de leșin, dupa care a urmat interdicția de a se ridica din pat. Am facut demersuri pentru obtinerea prin Casa judetean de asigurari a unui aparat de oxigenoterapie (concentrator de oxigen).
As vrea un tratament mai bun pentru mama mea, nu o anumita doza micsorata de chimioterapie, fara a mi se preciza numele medicamentului. In plus, rezultatele citite privind chimioterapia in cazul cancerului pulmonar nu sunt dintre cele mai bune. Radioterapie nu fac decat anumiti pacienti, fiind limitate locurile din cauza aglomeratiei foarte mari. Despre brahiterapie am citit ca ar fi indicată la cancerul pulmonar. Poate fi vorba de o intervenție chirurgicală? As vrea sa o mut la un alt spital dar am nevoie de o recomandare: dr. specializat pe chirurgie toracică sau pe chimioterapie/ radioterapie/ brahiterapie? Tratamentul cu TARCEVA ar fi o soluție?

Va multumesc anticipat!
BIU
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
22-04-2016, 14:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ioana-Cris, 21-04-2016, 22:58:20):


pentru TARCEVA trebuie testata mutatia genei EGFR din tumora, pe o piesa de biopsie. daca exista o "mutatie activatoare" care se descopera la aceasta testare, atunci da, este o optiune foarte buna.
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp