Este sau nu este cancer?

Secțiunea: Alte forme de cancer
8 comentarii 1
1 Fresi
1 Fresi [4c]
20-01-2016, 22:42

Membru din 17-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna seara! Este vorba despre tatal meu caruia i s-a descoperit in luna decembrie o tumora de perete toracic. Absolut fara nicio manifestare pentru cat de mare pare a fi tumora. Poate ceva semne (vezi fisa). Diagnosticul a fost pus de CT. Biopsia nu este relevanta, iar cele mai recente analize de laborator n-ar avea rezultate infricosatoare. Cu toate acestea mi se spune ca este in faza terminala. Pentru mai multe detalii, consultati fisa, va rog. Multumesc anticipat pentru raspuns!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
21-01-2016, 17:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Fresi, 20-01-2016, 22:42:57):


din pacate fisa inca nu poate fi vizualizata pe acest site (decat de cel care a creat-o). se lucreaza la asta.
3 Fresi
3 Fresi [4c]
21-01-2016, 22:35

Membru din 17-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 17:12:43):


Cum pot face să vă prezint tot istoricul? Dacă nu este posibil sub nicio formă, o să vă scriu pe scurt. Mulţumesc!
4 Fresi
4 Fresi [4c]
23-01-2016, 14:10

Membru din 17-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Conform CT-ului: voluminoasa formatiune tumorala solida hipercaptanta avand diametrul longitudinal de 14cm, diametrul antero-posterior de 12 cm si diametrul transvers de 7cm, situata la nivelul peretelui toracic stang, Formatiunea invadeaza si distruge aproape in totalitate arcurile laterale ale coastelor VI, VII, VIII. Extensie tumorala la nivelul musculaturii peretelui toracic lateral stang. Examenul cu substanta de contrast nu evidentiaza adenopatii mediastinale si hilare cu semnificatie patologica(...) Rari micronoduli interstitiali pulmonari avand diametrul de 3-4mm. Lama fina de lichid pleurala stanga. Fara revarsat lichidian in sacul pericardic. Formatiune tumorala solida situata la nivelul articulatiei costo-vertebrale a coastei X stangi, avand diametrul de 38mm, cu ruperea corticalei osoase. Alta leziune osteolitica avand diametrul de 22 mm, situata la nivelul arcului lateral stang al vertebrei T4(...)

Rezultatul biopsiei: Examen microscopic: fragmente biopsice de tesutmuscular striat cu hemoragie si infiltrat inflamator cronic limfoplasmocitar.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
24-01-2016, 13:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Fresi, 23-01-2016, 14:10:12):


trebuie repetata biopsia (fie printr-o tehnica chirurgicala) si completat examenul cu CT cerebral si abdominal.
6 Fresi
6 Fresi [4c]
24-01-2016, 19:27

Membru din 17-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 13:29:00):

Rezultatul CT-ului cerebral (facut tot in luna decembrie ca si CT-ul torace): Fara leziuni spontan heterodense infra sau supratentoriale cu caracter acut, sechelar sau secundar. Sistemul ventricular cu dimensiuni normale, simetric, situat pe linia mediana. Relief cortical normal. Sinusuri maxilare cu ingrosari de mucoasa pseudopolipoidale. DLP: 1256/1261 mGy/cm Concluzii: fara leziuni heterodense cerebrale nativ sau post-contrast.

Daca va ajuta cu ceva ecografia abdomino-pelvina: nu pare sa fie nicio problema.

La inceputul acestei luni, ne-am plimbat prin 3 spitale. Ambulanta l-a dus Bagdasar pentru ca asa au considerat. Solicitasem Ambulanta pentru o varsatura in zat de cafea. S-a infirmat diagnosticul de HDS insa mi s-a spus ca este in faza terminala dupa ce i-au fost efectuate 2 radiografii cu raze moi. Au vrut sa-l transfere la Marius Nasta unde au primit un refuz categoric. Apoi, s-a dorit transferul la IOB unde i s-a efectuat biopsia insa IOB nu l-a primit si ne-a trimis la Floreasca. La Floreasca, ni s-a spus acelasi lucru: faza terminala + precizarea: " mai traieste 1-2 zile, max o saptamana. Il luati acasa sub oxigen". Si stam si asteptam. Ce?! Sa se implineasca prezicerea? Totusi am vrea sa stim daca acea tumora este maligna sau nu. Tumora de perete toracic pe care unii medici au confundat-o cu tumora pulmonara si ni s-a spus: "de cancerul pulmonar se curata repede."
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
24-01-2016, 19:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Fresi, Azi, ora 19:27:27):


luati bilet de trimitere de la medicul de familie. trebuie repetata biopsia si facut examen CT abdominal.
8 Fresi
8 Fresi [4c]
25-01-2016, 15:57

Membru din 17-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, 24-01-2016, 19:49:04):


Problema este ca fiind dependent de oxigen nu imi permit sa stau pe holuri si sa astept. Pana acum nu am gasit un medic interesat de caz efectiv. Toti s-au oprit la acea tumora si atat. Nici daca e operabila tumora, nici o biopsie care sa arate ceva... Pe de alta parte, este si imobilizat la pat. Nu ca ar fi paralizat ci pe o discopatie lombara probabil, desi i s-au facut radiografii de coloana vertebrala, nu mai merge. Misca picioarele, dar nu se mai da jos din pat. Acea durere care apare doar daca vrea sa stea in fund mi s-a spus ca ar fi de la neuropatia diabetica. A facut si un simulator la IOB in luna decembrie si nu au aparut metastaze pe coloana vertebrala.
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp