Este la a cincea chimio cu farmorubicin si ciclofosfamid

Secțiunea: Chimioterapie
48 comentarii 1 2 3
41 sofinel59
41 sofinel59 [14c]
14-08-2014, 09:51

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Pentru DL. RaulDuke,
am revenit pe Forum dupa mai multe luni! Dl Raul va informez ca a-ti avut perfecta dreptate cu sora mea( a se vedea mesajele de la Sofinel59) ,pe scurt, a fost operata la Cluj, in nov.2013 iar la ultimul dv. mesaj mi-ati spus "sa avem mare grija ca s-ar putea sa recidiveze din cauza gr. ridicat pe care l-a avut!
Aceeasi fraza am auzit-o si de la oncologul ei .! Va apreciez ca a-ti reusit sa ne monitorizati la fel de bine ca si dr. care o vedea la controale!
Da ,la 9 luni respectiv iulie 2014 la control i-au gasit un nodul mic pe cusatura,care a si fost operat(malign) dupa care urmeaza sa inceapa chimio din 21 aug.
Va intreb: care sant "pasii mai departe si care sant sansele(nefericite) sa mai apara noduli si dupa cat timp? Ce analize sau rmn-uri trebuie sa mai facem sa descoperim daca e ceva,la timp?

Mii de multumiri ! Sanatate multa, la toti
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
16-08-2014, 12:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (sofinel59, 14-08-2014, 09:51:10):


trebuie sa revii cu istoricul situatiei in ordine cronologica, pentru a-mi putea face o idee mai buna: histopatologia initiala, examenul imunohistochimic, stadiul initial, tratamentele facute, operatia, histologia si stadiul de la operatie, situatia si recomandarile actuale si ce neclaritati ai. daca vrei, poti sa faci uz de facilitatile noului site si sa faci o pagina personalizata exact cu istoricul medical, pe care il pot vedea oricand si reanaliza in 2 timpi si 3 miscari.
43 sofinel59
43 sofinel59 [14c]
01-09-2014, 18:28

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Răspuns pentru (RaulDuke, 16-08-2014, 12:12:08):


Fișă medicală
sofinel59, sex feminin, 55 ani
12-03-2013 Pentru DL. RaulDuke, revin cu toata documentatia din urma , a surorii mele - Buletin histopatologic
Punctie biobsie mamara- 3 fragmente biopunctate cu dimensiuni de 7/2mm,11/2mm si 10/2mm ce contin o proliferare tumorala epiteliata maligna alcatuita din celule poligonale, de talie medie, cu limite celulare focal vizibile,citoplasma eozinofila sau palida;in cantitate moderata,nuclei routnzi sau ovalari,eusromi,rari cu nucleoli,pleomorfismul nuclear este moderat.Sant prezente rare mitoze tipice(3/10HPF).Celule tumorale formeaza formeaza trebecule si cuiburi de diferite dimensiuni care sant dispuse intro stroma conjuctiva hialinizata.
Sant prezente aspecte de carcinom ductal in situ de tip solid si cibriform ,ce ocupa sub 5% din aria tumorala.
Stroma realizeaza retractii artefactuale in jurul unora dintre placardele tumorale,ceea ce face dificila evaluarea cu acuratete a invaziei limfatice.Nu se observa emboli tumorali limfatici(LO) sau venosi(VO) si nici aspecte de infiltrare perineurala in materialul primit.
Reactia desmoplazica este redusa,infiltratul inflamator limfocitar intra-si peritumoral redus iar necroza intratumorala redusa.Aspecte de elastoza. Fara microcalcificari intratumorale.
Receptori hormonali:
RE:+pe 30% din celulele tumorale,martor intern absent
RP:negativ pe celule tumorale, martor intern absent
Scor HER2=0
Indicele de proliferare,evaluat imunohistochimic prin coloratia pentru ki67,este de 40%
Concluzie: corespunde unui CARCINOM DUCTAL INVAZIV gradII Nottingham(formare de tubi=3, pleomorfism nuclear =2 , numar mitoze=1
30-10-2013 Pentru DL. RaluDuke, datele din urma ,pag 2, -Interventie Chirurgicala
Mastectomie cu evidare axilara dr,varf axila,
Macro: piesa de mastectomie de+axila in monobloc de 27,5/19/6 cm cu lambou cutanat de 18/14 cm . In cadranul supero-extern este prezenta o formatiune tumorala de 3,3/5 cm cu extindere in prelungirea axilei, culoare galbui-albicioasa, consistenta ferma.Tumora este situata la 2cm de marginea de rezectie superioara si 1,5 cm de marginea de rezectie profunda.
Micro; San; tumora descrisa la macroscopie corespunde unui IMPORTANT relicvat tumoral al carcinomului mamar INVAZIV post CT cunoscut
si tratat la pacienta. Celularitatea in patul tumoral reprezinta 50% din aria tumorala totala. Este asociata si o componenta de carcinom ductal in situ de tip cribriform si comedo care ocupa 5% din aria tumorala. Nu se identifica calcificari. Sant prezente arii extinse de necroza.Tumora prezinta aspecte infiltrative in tesutul adipos peritumoral.Stroma tumorala este de tip fibrohialin.Emboli intralimfatici prezenti. Absenta embolilor venosi.Absenta infiltrarii perineurale.
Mamelon si parechim mamar la distanta-libere de tumora.
Toate marginile de rezectie trec in tesut sanatos la distanta de tumora cu exceptia marginii de rezectie anterioara care se afla la o distanta minima de 0,5 cm fata de tumora.
AXILA: Prezinta metastazelor in 10 din cei 19 limfoganglioni examinati cu efractie capsulara.
Diametrul celei mai mari metastaze este de 0,7 cm.
scor RCB=4,072
clasa RCB-III
ypT3 N3Mx
IHC; RE= 30% , RP=0% , K:67=40% , HER2 =0
16-07-2014 Pentru DL RaulDuke, datele surorii mele ,pag 3 - RECIDIVA dupa aprox 9 luni,
Carcinom mamar drept std.III B tratat, suspect recidiva locala.
Pacienta a efectuat chimioterapie 4xEC+6xTXT, In 3010/2013 in AG-IOT si se practica Mastectomia radicala modificata dreapta.Rez( l-am descris in pag 1 si 2)
--------------
Avand in vedere factorii de risc pentru recidiva loco-regionala in cadrul....... se decide RTE: adjuvanta urmata de hormonoterapie.
16/10/2013 Debut cu Tamoxifen + Zoladex. A efectuat RTE, adjuvanta
DT = 50 Gy /25 fr/38 zile PT drept
DT = 50 GY /25 fr/ 38 zile ggl supraclaviculari+ nivel III axilar.
Pacienta revine pentru un nodul subcutanatde 8-10 mm diametru la 1 cm inferior de 1/3 externa a cicatricii de mastectomie.
In anestezie locala XILINA 1% se excizeaza nodulul.
Se asteapta rezultatul HP(continuarea Tamoxifen)
23-07-2014 Pentru Dl. RaulDuke , diagnostic pentru sora mea, pag 3,
Macro: Lambou cutanat de 2,4/1,2/0,7 cm , care prezinta o formatiune tumorala de 0,8/0,6 cm.
Micro: Formatiunea tumorala corespunde ,in contextul datelor clinice ,unui carcinom mamar invaziv scos si tratat la aceasta pacienta.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am sperat ca in data de 21 aug sa inceapa chimio dar se amana din cauza ca nu avem inca alte analize de laborator ,cerute de medicul oncolog.
RE,RA,HER2 , "adju..."

Acum va intreb: cat de grav este aparitia acelui nodul(scos dar e riscul sa mai apara si altele?) si ce este de facut mai departe?- santem in asteptare ,deja se apropie septembrie si laboratorul inca nu a trimis ceea ce dl. doctor oncolog asteapta pentru a incepe tratamentul.
p.s am expus cum am putut datele din fisa surorii mele si v-as fi foarte recunoscatoare daca ne monitorizati mai departe asa cum ati facut si pana acum!
O seara buna, Sofia
44 RaulDuke
44 RaulDuke [7763c]
02-09-2014, 18:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (sofinel59, 01-09-2014, 18:28:50):


cred ca am raspuns si pe privat. e buna miscarea de a-ti crea un istoric medical pe pagina special dedicata de pe acest site.
45 sofinel59
45 sofinel59 [14c]
04-03-2017, 20:26

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Ghid-Cancer.ro
Fișă medicală

sofinel59, sex feminin, 58 ani


12-03-2013
Pentru DL. RaulDuke, revin cu toata documentatia din urma , a surorii mele - Buletin histopatologic
Punctie biobsie mamara- 3 fragmente biopunctate cu dimensiuni de 7/2mm,11/2mm si 10/2mm ce contin o proliferare tumorala epiteliata maligna alcatuita din celule poligonale, de talie medie, cu limite celulare focal vizibile,citoplasma eozinofila sau palida;in cantitate moderata,nuclei routnzi sau ovalari,eusromi,rari cu nucleoli,pleomorfismul nuclear este moderat.Sant prezente rare mitoze tipice(3/10HPF).Celule tumorale formeaza formeaza trebecule si cuiburi de diferite dimensiuni care sant dispuse intro stroma conjuctiva hialinizata.
Sant prezente aspecte de carcinom ductal in situ de tip solid si cibriform ,ce ocupa sub 5% din aria tumorala.
Stroma realizeaza retractii artefactuale in jurul unora dintre placardele tumorale,ceea ce face dificila evaluarea cu acuratete a invaziei limfatice.Nu se observa emboli tumorali limfatici(LO) sau venosi(VO) si nici aspecte de infiltrare perineurala in materialul primit.
Reactia desmoplazica este redusa,infiltratul inflamator limfocitar intra-si peritumoral redus iar necroza intratumorala redusa.Aspecte de elastoza. Fara microcalcificari intratumorale.
Receptori hormonali:
RE:+pe 30% din celulele tumorale,martor intern absent
RP:negativ pe celule tumorale, martor intern absent
Scor HER2=0
Indicele de proliferare,evaluat imunohistochimic prin coloratia pentru ki67,este de 40%
Concluzie: corespunde unui CARCINOM DUCTAL INVAZIV gradII Nottingham(formare de tubi=3, pleomorfism nuclear =2 , numar mitoze=1

30-10-2013
Pentru DL. RaluDuke, datele din urma ,pag 2, -Interventie Chirurgicala
Mastectomie cu evidare axilara dr,varf axila,
Macro: piesa de mastectomie de+axila in monobloc de 27,5/19/6 cm cu lambou cutanat de 18/14 cm . In cadranul supero-extern este prezenta o formatiune tumorala de 3,3/5 cm cu extindere in prelungirea axilei, culoare galbui-albicioasa, consistenta ferma.Tumora este situata la 2cm de marginea de rezectie superioara si 1,5 cm de marginea de rezectie profunda.
Micro; San; tumora descrisa la macroscopie corespunde unui IMPORTANT relicvat tumoral al carcinomului mamar INVAZIV post CT cunoscut
si tratat la pacienta. Celularitatea in patul tumoral reprezinta 50% din aria tumorala totala. Este asociata si o componenta de carcinom ductal in situ de tip cribriform si comedo care ocupa 5% din aria tumorala. Nu se identifica calcificari. Sant prezente arii extinse de necroza.Tumora prezinta aspecte infiltrative in tesutul adipos peritumoral.Stroma tumorala este de tip fibrohialin.Emboli intralimfatici prezenti. Absenta embolilor venosi.Absenta infiltrarii perineurale.
Mamelon si parechim mamar la distanta-libere de tumora.
Toate marginile de rezectie trec in tesut sanatos la distanta de tumora cu exceptia marginii de rezectie anterioara care se afla la o distanta minima de 0,5 cm fata de tumora.
AXILA: Prezinta metastazelor in 10 din cei 19 limfoganglioni examinati cu efractie capsulara.
Diametrul celei mai mari metastaze este de 0,7 cm.
scor RCB=4,072
clasa RCB-III
ypT3 N3Mx
IHC; RE= 30% , RP=0% , K:67=40% , HER2 =0

16-07-2014
Pentru DL RaulDuke, datele surorii mele ,pag 3 - RECIDIVA dupa aprox 9 luni,
Carcinom mamar drept std.III B tratat, suspect recidiva locala.
Pacienta a efectuat chimioterapie 4xEC+6xTXT, In 3010/2013 in AG-IOT si se practica Mastectomia radicala modificata dreapta.Rez( l-am descris in pag 1 si 2)
--------------
Avand in vedere factorii de risc pentru recidiva loco-regionala in cadrul....... se decide RTE: adjuvanta urmata de hormonoterapie.
16/10/2013 Debut cu Tamoxifen + Zoladex. A efectuat RTE, adjuvanta
DT = 50 Gy /25 fr/38 zile PT drept
DT = 50 GY /25 fr/ 38 zile ggl supraclaviculari+ nivel III axilar.
Pacienta revine pentru un nodul subcutanatde 8-10 mm diametru la 1 cm inferior de 1/3 externa a cicatricii de mastectomie.
In anestezie locala XILINA 1% se excizeaza nodulul.
Se asteapta rezultatul HP(continuarea Tamoxifen)

23-07-2014
Pentru Dl. RaulDuke , diagnostic pentru sora mea, pag 3,
Macro: Lambou cutanat de 2,4/1,2/0,7 cm , care prezinta o formatiune tumorala de 0,8/0,6 cm.
Micro: Formatiunea tumorala corespunde ,in contextul datelor clinice ,unui carcinom mamar invaziv scos si tratat la aceasta pacienta.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am sperat ca in data de 21 aug sa inceapa chimio dar se amana din cauza ca nu avem inca alte analize de laborator ,cerute de medicul oncolog.
RE,RA,HER2 , "adju..."

Acum va intreb: cat de grav este aparitia acelui nodul(scos dar e riscul sa mai apara si altele?) si ce este de facut mai departe?- santem in asteptare ,deja se apropie septembrie si laboratorul inca nu a trimis ceea ce dl. doctor oncolog asteapta pentru a incepe tratamentul.
p.s am expus cum am putut datele din fisa surorii mele si v-as fi foarte recunoscatoare daca ne monitorizati mai departe asa cum ati facut si pana acum!
O seara buna, Sofia

24-09-2014
Chimioterapie cu taxol si carboplatin- analize proaste dupa trei sedinte
Buna ziua Dl. dr. RaulDuke,

revin cu detalii la fisa surorii mele si anume: din cele scrise pana acum, situatia se prezinta asa - dupa recidiva( nodul extras in iunie 2014,dupa 9 luni de la operatia de mastectomie) i s-a facut CT si nu prezinta metastaze la Organe ,plamani si inima.

Dar biopsia de la nodulul operat:

Macro: Lambou cutanat de 2,4/1,2/0,7 cm , care prezinta o formatiune tumorala de 0,8/0,6 cm.
Micro: Formatiunea tumorala corespunde ,in contextul datelor clinice ,unui carcinom mamar invaziv scos si tratat la aceasta pacienta.

-tumora (componenta invaziva)
E = 0% P = 0%
Martori interni(glanda netumorala)
E -P = absenti
Ki67 =90%
Her2 = 0
Medicii au spus ca este "agresiv si i-au administrat :
3 X Taxol 160 + carboplatin 400 ,o data / saptamana dupa care control- 24 sept. 2014
Prima serie a primit doza toata dar a doua si a treia , la jumatate datorita analizelor proaste! ( leucocite sub 2000)

La control i s-au mai dat 3 X 3 ,adica 9 saptamani ,TAXOL 160.
Acum va intreb: ce putem sa facem sa-si ridice valorile si ce sanse are sa reia sedintele de chimio ,? MENTIONEZ ca de trei saptamani nu-i pot administra Taxolul dat fiind analize scazute! 2900 leucocite!

V-as fi foarte recunascatoare pentru un raspuns! Va doresc numai bine!

20-10-2014
Leucocite si neutrofile scazute
Buna seara dl dr. Raulduke,

am inteles ca sora mea si-a facut azi analizele si iarasi nu a avut valoarea pentru a-i face sedinta de chimio!
Din ecuatie a rezultat 1250 deci Sub 1500.
Injectie nu-i administreaza pentru ca are deja trei saptamani de la ultima sedinta.
Dna dr BUJENITA ( Galati) i-a prescris Prednison!
Tratamentul , radioterapia si cele doua operatii le-a facut in Cluj la Dr. Eniu Alexandru si Eniu Dan.
Totul a fost o.k pana cand a fost nevoita sa ramana la Galati sa faca cele 3X3 sedinte , una /saptamana. Datorita distantei nu mai poate ajunge la Cluj!

Tamoxifere nu i-a, a oprit tratamentul in speranta ca i se administreaza Taxolul!
Deja sant 2 luni de cand este "descoperita"
Va rog sa-mi spuneti- Ce putem sa mai facem sa-si ridice valorile! Dv aveti mereu o optiune pentru fiecare!
0 seara buna!

28-01-2015
12 sedinte cito, urmeaza radioterapia
Buna ziua, DL. RaulDuke,
revin dupa mai mult timp cu o intrebare;

E posibil o a doua serie de radioterapie ; dupa mastectomie radicala, radioterapie , o adoua recidiva cu operatie si iarasi citostatice?? Se poate iarasi face radioterapie, ?? Nu stiu daca procedura prevede sau care e parerea dv!

04-03-2017
Pentru DL. RaulDuke, alergie la anastrazol ?
Buna seara dl.Dr RaulDuke,
sora mea este in tratament,dupa operatie de mastectomie ,cu anastrazol (mentionez ,a fost din 2013 pana in 2015 cu tratament Tamoxifen) ,iar acum in ultimele luni are mereu picioarele foarte umflate si nu cedeaza la nici un fel de ceaiuri sau tratament. De asemenea si urinatul este foarte scazut. Ce parere sau ce sugestie ne dati? E de la acest medicament sau trebuie sa faca alte investigatii? .
Va multumesc,anticipat si astept raspunsul dv.!
O seara buna!
Sofia,Berlin
46 RaulDuke
46 RaulDuke [7763c]
13-03-2017, 09:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (sofinel59, 04-03-2017, 20:26:45):


ati consultat medicul de familie pe aceasta problema? nu exista nicio sansa sa inlocuiti consultatia medicala cu citit pe internet.
47 sofinel59
47 sofinel59 [14c]
04-07-2021, 13:25

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Răspuns pentru (RaulDuke, 13-03-2017, 09:19:17):

Buna ziua, Dl, Dr. RaulDuke, am adaugat ceva recent in fisa si mult as dori sa -mi dati un raspuns scurt! O zi frumoasa si va multumesc anticipat!
S.B
48 Emil73
48 Emil73 [4c]
27-03-2022, 21:49

Membru din 27-03-2022

Subiecte: 0

Comentarii: 4

…din pacate chimioterapia sau radioterapia nu rezolva situatia, fac mult mai mult rau decat boala in sine, aduc organismul la o imunitate aproape de 0 iar despre calitatea vietii nici nu mai poate fi vorba cand ultimele zile / luni le petreci intr-un spital unde nici sa iti faci nevoile nu mai esti in stare singur ci doar ajutat atunci cand asistentele isi aduc aminte de tine, problema este ca medicina de profil nu face altceva decat sa prelungeasca suferinta si agonia, trateaza doar efectele acestei boli dar in nici un caz cauza !!! nici nu se vrea, un tratament de chimioterapie aduce un castig spitalului de zeci de mii de euro, de ce ar fi cineva interesat sa piarda acest castig, este vorba doar de interese materiale si nu interesele pacientului !!!

Nutritionist
Emil Marginean
…din pacate chimioterapia sau radioterapia nu rezolva situatia, fac mult mai mult rau decat boala in sine, aduc organismul la o imunitate aproape de 0 iar despre calitatea vietii nici nu mai poate fi vorba cand ultimele zile / luni le petreci intr-un spital unde nici sa iti faci nevoile nu mai esti in stare singur ci doar ajutat atunci cand asistentele isi aduc aminte de tine, problema este ca medicina de profil nu face altceva decat sa prelungeasca suferinta si agonia, trateaza doar efectele acestei boli dar in nici un caz cauza !!! nici nu se vrea, un tratament de chimioterapie aduce un castig spitalului de zeci de mii de euro, de ce ar fi cineva interesat sa piarda acest castig, este vorba doar de interese materiale si nu interesele pacientului !!!

Nutritionist
Emil Marginean
Răspunde la topic
48 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp