ce trebuie sa facem pe plan oncologic prima data radioterapie sau chimioterapie?

Secțiunea: Administrativ, birocratie, acte necesare
71 comentarii 1 2 34 INAINTE ›
41 RaulDuke
41 RaulDuke [7763c]
26-07-2012, 22:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este o posibilitate. totusi in absenta mai multor date nu pot sa am eu si nimeni o parere mai completa. o interventie chirurgicala complexa, intr-adevar, nu se indica per primam, dar daca exista un ganglion suspect si accesibil, respectivul poate fi biopsiat sau scos fara prea mare bataie de cap si studiat la laboratorl de anatomie patologica. acest lucru va da foarte multe informatii si va ajuta punerea unui diagnostic. despre asta ati vorbit cu cineva ?
42 mary koko
42 mary koko [38c]
26-07-2012, 23:20

Membru din 07-07-2010

Subiecte: 4

Comentarii: 38

acum 5 zile am repetat analiza de acum 2 ani adica mi sa-u punctionat doua chiste din sanul drept si unul din cel stang urmeaza sa aflu rezultatul peste 5 zile nu simt ganglioni duri e ceva care se mareste in voum acele celule atipice cred ca ridica problema, nu stiu ce sa spun dar eu stiam ca cancerul are celule neoplazice ceea ce la mine nu au iesit la analize ramane sa vedem acum ce rezultat o sa vina, La gat am facut o ecografie si imi spune asa;adenopatii cugangioni de pana la 2 cm intens vascularizati aspect inflamator acut, tiroida inomogena cu hipervascularizatie ce inseamna toate astea?
mary koko
43 mary koko
43 mary koko [38c]
29-08-2012, 20:13

Membru din 07-07-2010

Subiecte: 4

Comentarii: 38

imi raspundeti la aceasta intrebare va rog mult, mult de tot
mary koko
44 RaulDuke
44 RaulDuke [7763c]
29-08-2012, 22:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

toate acestea nu au o semnificatie oncologica. nu cred ca se impune nicio conduita alta decat supraveghere. ma tem ca nu am niciun alt sfat sa iti dau intrucat, din fericire, nu ai primit diagnosticul de cancer.
45 mary koko
45 mary koko [38c]
30-08-2012, 18:09

Membru din 07-07-2010

Subiecte: 4

Comentarii: 38

ok va multumesc foarte mult
mary koko
46 RaulDuke
46 RaulDuke [7763c]
30-08-2012, 21:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
47 ugur
47 ugur [24c]
05-10-2012, 16:41

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 5

Comentarii: 24

domnule doctor am si eu o rugaminte la dumneavoastra !!!
vreau si eu interpretarea la un CT al soacrei mele operata in martie de cancer la san stadiul 2
la momentul actual in secventele utilizate se vizualizeaza;
-fara sindrom de condesare pulmonara, fara noduli pulmonari suspecti in favoarea unor determinari secundare;
-fara revarsat pleuro-pericardic
-adenopatii mediastinale superioare de 9mm
-loja timica prezenta cu tesut infiltrat lipomatos
-la nivelul glandei mamare stanga tesut cutanat, cu aspect ingrosat respectiv 7mm, cu zona cu tractiunea mamelara heterogena de 2, 2/2, 3
-uter cu diametru crescut omogen de 10, 7/7, 6, medio-lateral stanga
-fara prize de contrast patologice in favoarea unor determinari secundare abdomino-pelviene
-fara fluid, fara adenomegalii
concluzii;
-masa nodulara cu retractia mamelara stanga si ingrosare cutanata la nivelul tesutului mamar stang
-fara semne in favoarea unor determinari secundare pulmonare, hepatice, splenice, pancreatice, renale
-loja timica prezenta, infiltratie lipomatosa
-uter cu diametru crescut, omogen
48 RaulDuke
48 RaulDuke [7763c]
05-10-2012, 18:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

are o TUMORA in sanul stang cu aspect mai mult decat suspect. trebuie sa aiba si o biopsie din aceasta tumora. altfel te-as ruga sa revii cu mai multe detalii, in ordine cronologica, despre caz, ca de exemplu ce zicea biopsia initiala, apoi ce tratamente a facut, inclusiv operatia, si apoi ce zice examenul de la biopsie de DUPA operatie.
49 ugur
49 ugur [24c]
05-10-2012, 19:13

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 5

Comentarii: 24

domnule doctor soacra mea sa operat in martie si a facut operatie conservatoare a avut un stadiu II si a facut dupa 4 sedinte de chimioterapie urmata apoi de 25 de sedinte de cobaltoterapie !!!! inainte de acest CT am facut si o sonoelastografie care arata multipli noduli dar par a fi de natura benigna!!!precizez ca sanul stang este cel operat si acuma pare a avea limfa in el pentru ca sa declansat limfedenul la bratul stang si cred ca este si lichid limfatic in san!!!
stadiu dupa biopsie adica operatie a fost T2N0Mx!
ati reusit sa ma speriati din nou in conditiile in care parea ca totul sa fie ok!!! cel putin asa a zis doctora de la ct!!!!!
50 RaulDuke
50 RaulDuke [7763c]
05-10-2012, 22:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

citez:
"-la nivelul glandei mamare stanga tesut cutanat, cu aspect ingrosat respectiv 7mm, cu zona cu tractiunea mamelara heterogena de 2, 2/2, 3
-masa nodulara cu retractia mamelara stanga si ingrosare cutanata la nivelul tesutului mamar stang "

ca atare te asigur ca scopul si intentia mea nu e sa sperii pe nimeni, doar mi-ai cerut sa interpretez un rezultat scris de tine. aceasta e interpretarea care depinde foarte mult de context. pe acest ultim CT se vede deci o formatiune tumorala care, e drept, poate fi si altceva, dar poate fi si o RECIDIVA LOCALA a cancerului de san care a fost operat deja. de asta te-am intrebat de interpretarea buletinului histopatologic de dupa operatie, si nu doar de diagnosticul de acolo, ci in DETALIU, pentru ca sa vad daca exista factori de risc care ar putea prezice o recidiva. faptul ca a facut o operatie conservatoare in romania e deja un factor de risc, dupa parerea mea, fie el si minor.

daca s-a umflat bratul, asta intr-adevar poate sa fie si ca urmare a iradierii, dar poate foarte bine sa fie si manifestarea recidivei. limfedemul NU da "tractiunea mamelonara". ca atare nu conteaza ce crezi tu, eu sau "doctora" de la CT, ci conteaza doar decizia oncologului vostru in perspectiva eliminarii posibilitatii unei recidive. asta nu se poate face decat cel mai degraba in 2 moduri: primul, cel mai rapid, se face o BIOPSIE din formatiunea care se vede acolo, fie, al doilea, lucrurile de acolo se lasa asa, sub stricta supraveghere, spre a se lua o decizie daca se observa progresia simptomelor.

ca atare: ati vorbit cu oncologul despre asta, sau cand urmeaza sa vorbiti ?
51 ugur
51 ugur [24c]
08-10-2012, 10:42

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 5

Comentarii: 24

buna ziua domnule doctor!!!! azi urmeaza sa vb cu oncologul sa vedem ce decide dansul mai departe!!! oricum dupa operatie noi am facut 4 sedinte de chimio si dupa cele 4 sedinte a urmat cobaltoterapie 25 de sedinte!!! acuma luna lui septembrei am luat pauza o luna recuperare dupa raze ca sa urmeze inca 2 sedinte de chimio pentru ca planul este de 6 sedinte!!! uimitor pt mine este ca inainte cu o luna de CT am efectuat o sonoelastografie pe ambi sani in care nu sa vazut nimic suspect in afara de cativa noduli care nu prezinta potential malign!!!
Acuma sper sa reusesc sa vb cu medicul oncolog si sa vedem ce decide dansul pentru mai departe!!!!
precizez ca limfedemul sa declansat la o luna dupa operatie si nicidecum de la raze!!! mami meu nu prea a stat linistita de de aceia cred pt ca are 16 ganglioni scosi si a facut efort cu mana si nici nu prea a respectat programul de gimnastica!!!
sper si ma rog in continuare ca totul sa fie bine in continuare!
va multumesc pentru raspunsurile promte si la obiect!!!! o zi buna va doresc.
52 ugur
52 ugur [24c]
08-10-2012, 14:47

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 5

Comentarii: 24

domnule doctor am reusit sa iau legatura cu medicul oncolog care a decis sa facem in continuare cele 2 sedinte de citostatic si sa tinem sub urmarire acel nodul care dupa parerea dansului poate fi si o recidiva dar si o reactie la cobaltoterapie pentru ca sa format intr-un timp relativ scurt 1luna de zile!!!
o sa mai tinem legatura cu dumnevoastra in continuare si sa va anunt ce mai apre pe parcursul lunilor urmatoare!!!
va multumesc inca o data!!
53 RaulDuke
53 RaulDuke [7763c]
10-10-2012, 23:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
54 ugur
54 ugur [24c]
27-12-2012, 21:20

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 5

Comentarii: 24

domnule raul in prag de sarbatori doresc sa va adresez traditionalul LA MULTI ANI pt anul care vine, multa sanatate si fericire maxima!!!
va multumim pentru bunatatea si intelegerea de care dati dovada!!!!! pt noi cei care avem nevoie de un sfat de la dumnevoastra!!!!
va urmaresc cu maxim de interes toate postarile si nici nu aveti idee cat de mult va apreciez!!!!!
pe acesta cale tin inca o data sa va multumesc pentru intelegerea si promtitudinea de care dati dovada!!!!!
sunt sigura ca sunteti un medic exceptional!!!!!
sper ca si in 2013 sa fiti alaturi de noi cei care avem nevoie de sfaturile dumnevoastra!!!!!
VA MULTUMIM DOMNULE DOCTOR RAULDUKE
55 georgeta1959
55 georgeta1959 [48c]
27-12-2012, 21:54

Membru din 23-10-2010

Subiecte: 3

Comentarii: 48

La multi ani tuturor celor care intra pe acesta sectiune a site-ului!

Sanatate !Sanatate si numai lucruri bune si frumoase tuturor in anul 2013!
""``"""""`
La multi ani dl. dr. RaulDuke si multumiri pentru rabdarea, intelegerea si calitatea de, , OM" si medic de care dati dovada in fiecare zi!
56 RaulDuke
56 RaulDuke [7763c]
03-01-2013, 23:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

La multi ani si numai bine la toata lumea ! multumesc de asemenea pentru urari !
57 ugur
57 ugur [24c]
29-01-2013, 10:13

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 5

Comentarii: 24

buna ziua domnule doctor RaulDuke am si eu intrebare pentru dumnevoastra foarte importanta pentru mine!!!! soacra mea a terminat tratamentul citostatic a facut si radioterapie iar acuma trebuie sa continuam cu herceptin deoarece imunohitochimia arata ca este 3+ !!!! intrebarea mea este daca stiti ceva de hercetin intramuscular??? deoarece soacra mea a intrat intr-un studiu pentru herceptin intramuscular!!!!!! ce stiti despre acest medicament si daca este folosit la scara larga in alte tari????? va multumesc si multa sanatate!!!!!!
58 RaulDuke
58 RaulDuke [7763c]
29-01-2013, 21:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu este folosit la scara larga; americanii l-au inventat de curand si il folosesc de anul trecut; se afla inca in studii, dar produsul evident ca este acelasi cu perfuzia care se face IV. nu cred ca este vorba de intramuscular, din cate stiu eu (posibil sa ma insel), ci mai degraba subcutan. posibil totusi ca intre timp sa fi aparut si asa ceva... ei bine, este acelasi produs, cu aceleasi indicatii iar studiile arata ca si cu aceeasi eficienta, deci cu avantajul unei folosiri mult mai usoare. este, desigur, un pas inainte in oncologie, dupa parerea mea.
59 ugur
59 ugur [24c]
01-02-2013, 18:04

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 5

Comentarii: 24

va multumesc pentru raspunsul promt al dumnevoastra !!!! o mica rectificare totusi aveti dreptate este subcutanat si se face in picior !!!! asa cred ca si ca este acelas medicament cu aceleasi efecte doar ca este un pas mare in oncologie!!!!
sper din tot sufletul sa se foloseasca pe scara larga cat mai curand!!!!!
inca o data va multumesc pt promtitudinea de care dati dovada!!!!
60 RaulDuke
60 RaulDuke [7763c]
01-02-2013, 18:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
Răspunde la topic
71 comentarii 1 2 34 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp