Carcinom scuamos necheratinizant

Secțiunea: Cancerul de col uterin
82 comentarii 1 2 3 45 INAINTE ›
61 laurastoenescu
61 laurastoenescu [39c]
03-06-2011, 22:19

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc si ma bucur ca te tratezi acum.NU fi speriata, ca nu o sa fie rau.
Ma gandeam sa intreb si eu lumea cunoscatoare...in caz ca voi avea de ales, pe mana carui medic ONCOGINECOLOG CHIRURG sa ma las? Aveti recomandari serioase? Am timp cateva saptamani sa iau o decizie...am fost consultata de dna dr. Nicolaescu Raluca, de la IOB, si dansa m-a trimis fara discutie la raze...am inteles ca tot dansa este cea care opereaza pe acolo, dar sincer nu mi-a placut cum m-a tratat initial, ca medic-pacient, ma lua putin peste picior..ma gandesc ca o fi profesionista ca medic chirurg, nu stiu ( era o coada la dansa la usa, de am turbat 4 ore )...dar nu mi-a placut tratamentul verbal aplicat. Ce alti medici v-au operat si ati avut rezultate bune?
Scuze daca am postat gresit, am sa mut postul eventual.

Multumesc si astept cateva pareri.

Multa sanatate si succes.
62 maria anton11
62 maria anton11 [43c]
04-06-2011, 17:08

Membru din 04-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 43

Laura
Eu sunt operata de Dna Serban Mariana la spitalul militar central poti incerca sa te duci pana acolo sa intrebi daca te poate opera este un medic foarte bun de fapt toti sunt buni pe sectia de ginecologie Nicodim Ovidiu, Niculescu Nicolae Bogdan Panaite si mai este unul mai glumet nu-l cunosc bine. Daca vrei iti pot da nr de tel al dnei Doctor sau adresa de la cabinet sa te duci acolo sa vorbesti din timp ca sa iti faca programare pentru operatie ca este foarte aglomerata asadar este decizia ta unde te operezi pe cine alegi.Poate mai primesti alte recomandari dar daca ai ajunge la dna Serban ar fi nemaipomenit este un super medic, draguta, comunicativa asa ca vezi ce faci.
63 laurastoenescu
63 laurastoenescu [39c]
05-06-2011, 11:39

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc din suflet, poate am sa incerc la Spitalul Militar, stiu ca acolo a fost operat si tatal meu, la neurochirurgie, si da, am dat de medici comunicativi si exceptionali.acum ramane de vazut, nu sunt decisa legat de operatie. Eu sper ca printr-o minune sa mi se spuna ca nu mai e nevoie de o operatie in adevaratul sens al cuvantului... ci doar de o mica interventie cumva..dar nah, sper si eu. Am sa astept 2 saptamani dupa ziua de marti, de la aplicatie, ca mai am una poimaine, si apoi caut cabinete si pareri. Sincer, mi-e groaza doar de valvele alea uriase, in rest, chiar vreau sa cer cel putin 2-3 pareri.

MUltumesc de recomandari, am sa incerc.

Sper ca te simti bine si totul e ok.
Multa sanatate!
64 maria anton11
64 maria anton11 [43c]
06-06-2011, 11:02

Membru din 04-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 43

Laura, si eu am sperat ca nu o sa mai fie nevoie de operatie chiar ma simteam bine nu vroiam sa merg la spital dar sotul meu m-a dus fortat.
Sa nu faci vreo prostie sa nu mergi sa te operezi ca imediat se extinde peste tot mai putin de indurat si trece totul o sa uiti ca ai avut acest diagnostic.Stiu ca este durerosa ultima aplicatie, mie mi-a spus medicul la ultima aplicati ca am un col foarte curat si l-am intrebat daca mai este cazul de operatie si mi-a raspuns este alegerea mea daca vrei sa mai traiesti.totusi sfatul meu dute pana la spitalul militar ca sunt foarte buni doctori acolo zilnic se opereaza de cancer col si nu te refuza este foarte aglomerat dimineata pana la 9 cand intra medici in operatie.
Mult noroc marti sa treci cu bine peste ultimul examen si multa sanatate.
65 aralex
65 aralex [70c]
09-06-2011, 15:24

Membru din 26-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 70

Un chirurg foarte bun la IOB este prof. Blidaru. Nu este foarte comunicativ dar opereaza exceptional. Este intr-adevar foarte ocupat dar parerea mea este ca merita. Acum, daca tu ai deja dosar la alt medic chirurg, nu cred ca poti "migra" in acelasi spital...e legat de etica lor.
66 laurastoenescu
66 laurastoenescu [39c]
09-06-2011, 15:27

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc aralex pt raspuns, am citit si despre dr Blidaru, da, este un medic bun dupa parerile altora, eu nu`l cunosc deloc.si da, ai dreptate...nu pot fugi cu dosarul de la unul la altul...maine am sa discut cu radioterapeutul..care ma va trimite probabil inapoi la medicul chirurg cu care am discutat prima oara...dna Nicolaescu..nu stiu daca este ff cunoscuta, dar...imi stie problema.

Multumesc inca o data pt raspuns si pt recomandare. Am sa incerc sa vad cum e mai bine...

Sanatate!
67 laurastoenescu
67 laurastoenescu [39c]
14-06-2011, 14:00

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

BUna ziua,


Am consultat azi medicul chirurg de la IOB si s-a stabilit operatia pentru 3 august.va fi histerectomie totala...deja colul s-a inchis, nu o sa mai am menstruatie , un ovar sau ovarele ( nu am inteles exact), sunt afectate de la raze..si astea sunt repercursiunile...nu o sa am copii si o sa intru la menopauza de la 23 ani.

M-a batut D-zeu de-a binelea...asta e...

SUcces.
68 verticala
68 verticala [2c]
14-06-2011, 15:15

Membru din 08-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

laura
este foarte posibil sa aibe dreptate doctorul tau, dar te rog, mai consulta si altii, opiniile pot sa difere, nu sunt nici ei atotputernici sa stie din prima... macar stii ca ai facut tot ce se putea in directia asta

daca verdictul este acelasi, nu dispera, e greu sa-ti explic dar intr-un fel lucrurile care ni se intampla au un rost si cand ni se inchide o usa ni se deschide o fereastra... imi imaginez ca e greu acum si nu vezi decat usa, dar crede-ma, crede-ma exista si o fereastra

tu trebuie doar sa tii ochii deschisi si o sa o vezi :)

iti pumnii sa fie bine!
69 RaulDuke
69 RaulDuke [7763c]
14-06-2011, 16:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

imi pare rau sa aud ce ti se intampla, dar este ceva cu totul si cu totul obisnuit atunci cand se practica o IRADIERE pe pelvis. nu exista alternativa practic. ce e rau e ca nu ti s-a spus de asta dinainte, daca intr-adevar acesta este cazul.
totusi cel putin poti spera ca te vei vindeca de o boala cum este cancerul si pentru asta meriti felicitari si incurajari !
mult noroc si in continuare !
70 laurastoenescu
70 laurastoenescu [39c]
14-06-2011, 19:11

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

VA multumesc frumos pentru incurajari, e placut sa stii ca niste oameni cu suflet iti fac niste urari sincere, va multumesc !

Am sa m mai cer pareri, doar asa..pentru linistea mea, darprobabil tot acelasi raspuns il voi primi...

Mult succes si toate cele bune ! Sanatate!
71 aralex
71 aralex [70c]
14-06-2011, 23:35

Membru din 26-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 70

am fost si eu cu mama azi la IOB...si m-am ingrozit de ce am vazut pe-acolo...desi e greu de acceptat, parerea mea este sa faci tot ce este posibil sa te vindeci; trebuie sa fie prioritatea ta nr. 1 acum
72 laurastoenescu
72 laurastoenescu [39c]
14-06-2011, 23:45

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Mda, am sa incerc sa imi pastrez optimismul, desi mi s-a cam taiat avantul si azi am fost prost-dispusa ..dar nu am incotro, am sa accept varianta operatiei radicale si asta e...

Ce problema are mama dvs?

Sanatate si succes.
73 maria anton11
73 maria anton11 [43c]
15-06-2011, 06:34

Membru din 04-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 43

Buna Laura
Imi pare rau pentru tine, esti foarte tanara totusi mai ai timp sa mai ceri parea si altui medic, este groaznic sa intri la menopauza de la 23 ani, dar prioritate este sa te vindeci, acum mai toti medici opteaza pentru histerectomie.
Meriti felicitari si incurajari ca ai putut sa termini tot tratamentul ca nu a fost usor de suportat.
Mult noroc in continuare si multa multa sanatate.
74 NikkyTM
74 NikkyTM [1c]
16-06-2011, 22:58

Membru din 16-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara tuturor.

un mic detaliu pentru Laura.

si sotul meu este depistat cu carcinom scuamo-celular nekeratinizat G2 etc. in aug.2009. tumora este de cavum, deci inoperabila, a facut radio 35 de sedinte si 6 serii de cispaltin, iar la 10 luni tumora, care fusese stransa din cauza cobaltului, sa se mareasca la 6, 5 cm.

motivul pentru care va scriu este urmatorul :

Luara a scris ca a batut-o Dumnezeu. Dumnezeu nu bate pe nimeni. Eu am doi baieti. INDIFERENT ce-ar face oricare dintre ei, ce ar alege in viata, cu ce sar ocupa, nimic nu m-ar face sa-i iubesc mai putin.

cat despre " a bate", daca baietii mei ar face ceva care nu este dupa placul meu, dupa voia mea, nu le-as rupe mainile, nu le-as injecta un virus letal, ci m-as ruga pentru ei, as trasari de emotie de ce-ar putea pati, m-as ruga lui Dumnezeu sa le poarte El de grija.

Dumnezeu sufera asa cum sufera o mama sau un tata cand copilul lui neascultator, "face buba", si asa cum parintii nu dorm de griji cand are o banala febra, asa Dumnezeu sufera alaturi de copiii Lui.

increde-te in Dumnezeu, Laura, caci El vede suferinta " copilei " Lui si nu o pedepseste, ci pregateste calea de a iesi din boala.

as vrea sa pot vb cu tine sau cu oricine altcineva, va pot scana RMN-urile sotului meu ca dovada.

numai puterea lui Dumnezeu si dragostea Lui fata de copiii Lui il tine pe sotul meu in viata, cand terapia nu l-a ajutat si l-au refuzat 5 medici sa-l opereze, printre care un chirurg de cavum din Budapesta.

va doresc multa sanatate tuturor si vreau sa va spun, ca parere personala ca incercarile vin numai peste oamenii credinciosi.
75 laurastoenescu
75 laurastoenescu [39c]
17-06-2011, 14:04

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Buna ziua,


Multumesc din suflet pt mesaj, este scris din suflet si ma linisteste putin..doar putin...

Toti prietenii au incercat sa ma ajute si sa ma faca sa inteleg ca si boala mea si toata viata mea este dorinta lui Dumnezeu si ca ar fi bine sa fiu putin mai blanda si mai credincioasa..nimic rau in asta , numai ca sunt foarte revoltata perioada asta si putin derutata, este cam mult pt mine tot ce se intampla, dupa ce am trecut si prin decesul tatalui, care m-a marcat nespus de mult...dar poate voi reveni curand la ganduri mai bune si o sa am incredere ca moi vindeca, din dorinta lui Dumnezeu.

Apreciez ff mult gestul si mesajul lui NIkki, ca si mesajele celorlalti, care au incercat sa ma faca sa trec mai usor peste boala, tratament, si altele, sunteti niste oameni exceptionali si sunt convinsa ca va va rasplati Cel de Sus.

MUlta sanatate tuturor si toate cele bune!
76 maria anton11
76 maria anton11 [43c]
23-06-2011, 11:02

Membru din 04-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 43

Buna Laura,
Ce mai faci?
Cum te mai simti?
Ai mai cerut parerea altui medic?
77 laurastoenescu
77 laurastoenescu [39c]
24-06-2011, 00:20

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Buna seara, Maria,

Da, am cerut azi parerea unui medic chirurg, nu stiu cat de cunoscut este pentru oncologie, dar este cunoscut ca si chirurg. Evident, mi-a confirmat ca trebuie facuta histerectomia totala, si mi-a explicat ca trebuiesc scosi cel putin 10 ganglioni pelvini si analizati la patologie...etc, am reust sa am o discutie de 40 minute, asa cum ar fi trebuit sa am de la inceput. Nici el nu a inteles de unde au scos medicii mei ca am stadiul II B, cand pe tomografie era clar trecut T1N0M0...si imi zicea ca ii pare rau ca am facut degeaba citostatice, ca el nu mi-ar fi facut decat maxim o sedinta, nu 5. Asta presupun ca tine de fiecare medic, e decizia oricarui om de a proceda in un fel sau altul. NU mai stiu ce sa cred, sunt mai ametita decat eram..dar cred ca operatia o voi face tot la IOB, pt ca la particular m-ar duce cam la 2000 E, si evident, nu ii am.
Mi-a mai recomandat un RMN pe care sper sa il fac maine, si ma va examina si ginecologic, sa vada...nu stiu ce sa aleg...si ramane de vazut ce iese la RMN. Cica mi-ar fi trebuit un RMN in loc de CT de la inceput.dar sunt multe de spus la capitolul " ce-ar fi trebuit sa fac".cam atat deocamdata, revin cu noutati curand.
Multumesc de intrebare si multa sanatate!
78 maria anton11
78 maria anton11 [43c]
11-07-2011, 15:50

Membru din 04-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 43

Buna LAURA
Ce -ai mai facut, ?
Ce decizie ai luat?
Eu maine merg la control totul a fost bine pana acum, dar de cand mi-am facut implant dentar au inceput sa mi se umfle picioarele nu stiu daca este vreo legatura intre histerectomie si implant o sa vad maine ce o sa-mi spuna medicul.
Sanatate!
79 ana-rodica
79 ana-rodica [2c]
21-08-2011, 10:32

Membru din 21-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua!
Am citit tot ce este legat de Laura si brusc nu mai apare din 24.06.2011. Si eu am fost diagnosticata cu aceeas boala si aproximativ in aceeas perioada. Intre timp m-am operat iar acum incet, incet imi revin. Astept vesti de la Laura!
Sanatate maxima la toata lumea!
80 laurastoenescu
80 laurastoenescu [39c]
06-09-2011, 13:56

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Buna ziua,

Ana Rodica, nu am mai scris in acest topic, e adevarat, dar am gasit un alt topic, la fetele histerectomiate deja..si acolo mi-am continuat povestea :). Am facut operatia pe 5 august, a decurs bine..a fost extrem de dureros dupa..dar slava Domnului, am o luna de zile si sunt foarte bine. Cand ai fost operata si unde?

Iti doresc recuperare rapida, sanatate si succes!
Răspunde la topic
82 comentarii 1 2 3 45 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp