carcinom renal - explicare diagnostic

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
403 comentarii 1 2 3 4 ..... 1112131415161718 19 20 21 INAINTE ›
261 MariaLuiza1968
261 MariaLuiza1968 [4c]
23-05-2012, 15:29

Membru din 22-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua,

Tin sa va multumesc inca o data pentru amabilitate si pentru..incurajari. Eu de abia anul trecut am avut confirmarea ca dupa 10 ani am invins un cancer tiroidian cu multiple metastaze ganglionare (3 interventii chirurgicale acum 9 ani si o recidiva anul trecut, dar depistata la timp, operata si tratement adecvat). Stiu ce inseamana lupta cu aceasta boala, dar atit timp cit se repecta protocolul de analize periodice sper sa fie bine. Sotul meu are moralul suuus de tot, mai ales ca ma stie pe mine prin ce am trecut si l-am incurajat. Speram sa nu fie cazul de metastaze la celelalte organe.
Dumnezeu ne ajuta sa trecem prin multe, dar cu multa vointa trecem prin toate!
Va multumesc !
262 RaulDuke
262 RaulDuke [7763c]
24-05-2012, 23:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
263 Niculae Vasilica
263 Niculae Vasilica [17c]
26-05-2012, 20:20

Membru din 26-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 17

buna ziua, am 44 ani si acum o luna am fost operata de tumora renala dr cu extirpare de rinichi si uretra dreapta la sp de urologie fundeni de dl pro SINESCU.la biopsie a iesit carcinom cu potentiial malign crescut.G2.stadiul2[pT2, pN0, Mx], luni merg cu rezultatul la prof dar as vrea sa stiu cam ce inseamna pt ca sunt fffff speriata, va multumesc din suflet
264 RaulDuke
264 RaulDuke [7763c]
27-05-2012, 01:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

scrie-ne, te rog, rezultatele examenului histopatologic COMPLET + concluzia oricarui examen imagistic facut, de exemplu CT sau RMN. asa o sa te putem ajuta mai bine.
265 if
265 if [22c]
27-05-2012, 13:31

Membru din 13-01-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Cei `contra` trebuie sa stie ca nu te poti baga unde habar nu ai, doar de dragul polemicilor seci si inutile. Mai bine te odihnesti, poate-ti vine o idee mai constructiva, caci progresul asa s-a intamplat, daca nu stiati.
Cei care se opresc doar la ajutorul Divin, e bine sa stie ca medicina este un dar de la Dumnezeu si trebuie luata in seama ca atare, cu toata seriozitatea, facand `ascultare` fata de cei ce stiu, adica doctorii. Sf. apostol Luca a fost doctor, la fel si Sf-tii Cosma si Damian si multi alti sfinti ai nostri, au fost doctori adevarati, cu carte, cu scoala, cu studii, iar Bunul Dumnezeu le-a daruit si credinta, caci asta i-a facut vindecatori. Li se spune fara de arginti, pentru ca nu pretindeau sume de bani, dar nu refuzau daruri oferite in numele lui Dumnezeu, adica din suflet. Deci nu pretindeti doctorilor sa faca voluntariat, invocand doctorii fara de arginti, caci lucrurile stau putin altfel, problema asta e mai nuantata decat credeti.
Laudabila este atitudinea d-lui dr. Raul Duke, trebuie sprijinit fara rezerve, iar limita legalitatii e problema altcuiva si nu a medicului, dar nu trebuie sa uitati d-le doctor, ca fara Dumnezeu, nimic nu suntem. Nicidecum nu trebuie privita credinta ca pe un `bland cretinism, bun pentru cei pierduti cu firea`, ea este defapt cea mai indrazneata si mai exigenta forma de existenta, daca-i practicata corect, lasand la oparte `evlavia smiorcaita`. Evlavie - da, smiorcaiala -nu. Asadar, devotamentul medicului, ascultarea pacientului si rugaciunea amandorura, pot face minuni intr-adevar. Dati medicamente, dar nu uitati sa amintiti in rugaciunea dumneavoastra si pe cei pe care-i tratati(asa, fara nume), iar Bunul Dumnezeu, alege daca-i va vindeca medicamentul, sau rugaciunea, pe unii amandoua, pe altii nimic, dupa caz, iar dumneavoastra doctorul cu care s-a vindecat bolnavul, sigur veti avea multe `bile albe`, ACOLO SUS. Ganduri bune va doresc, tuturor.
266 Niculae Vasilica
266 Niculae Vasilica [17c]
27-05-2012, 13:36

Membru din 26-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 17

buna ziua
diagnostic histopatologic-1.rinichi dr, prezentand proliferare tumorala vegetanta, cu punct de plecare la nivelul bazinetului si cu evolutie pe ureterul proximal pe ~3cm lungime;pe sectiune albicioasa-bruna cu arii de necroza si hemoragie antratumorala, consistenta friabila.
Histopatologic aspect de carcinom renal urotelial papilar, cu potential malign crescut, moderat diferentiat, G2, cu arii de necroza si hemoragie intra-tumorala;stpT2.
Parenchimul renal restant cu leziuni de nefrita cronica nespecifica in focare.In hil, vase cu perete ingrosat prin sclero-hialinizare medio-intimala, cu calcificari focale intratumorale.
Ureter distal cu aspect histopatologic conservat.
2.Tesut conjuctivp-asipos ce include vase de calibru variat, filete nervoase hipertrofiate si 10limfoganglioni, dim max 0, 6cm, cu aspect reactiv, congestie si histiocitoza sinusala
CONCLUZIE-carcinom renal urotelial pelvi-ureteral, cu potential malign crescut, moderat diferentiat, G2, stadiul II [pT2, pN0, Mx].
COD-81303
ECHOGRAFIE aparat urinar-RD dilatat gradul II, tumora uroteteliala caliceala inferioara;RS normal;Vu 2 probabile tumori mucoase postero-lateral stangi. Examen computer tomograf: Etaj torace. Fara adenopatii mediastinale cu caracter patologic. Fara leziunii focalizate parenchimatoase pulmonare. Etaj abdomino-pelvin. La nivelul ureterului lombar drept se evidentiaza o ingrosare parietala asimetrica ce ocupa tot lumenul ureteral pe o lungime de cca 4 cm, hipercaptanta in timp arterial cu minima extensie la nivelul bazinetului compatibila cu o tumora uroteriala ce determina hidronefroza gradul 3 in amonte. La nivelul bazinetului drept extins caliceal inferior se evidentiaza o acumulare hiperdensa spontan de cca 35/11 mm, mobila cu pozitia, compatibila cu un cheag sangvin. Ficat cu dimensiuni in limite normale, ce prezinta 2 micro-chiste una de cca 3 mm la nivelul segmentului 2, respectiv de cca 6 mm la nivelul segmentului 5. Ax venos spleno-portal omogen opacifiat. Pancrea, rinichi stang, glande suprarenale fara particularitati semnificative CT. Splina cu dimensiuni usor crescute, cu structura omogena CT. Vezica urinara evacuata cu SUV prezenta. Uter si anexe nevizualizabile-de corelat cu antecedentele chirurgicale ale pacientei. Fara lichid de ascita sau adenopatii cu caracter patologic la nivel abdomino-pelvin. Leziune osteocondensata de cca 6 mm la nivelul aripii iliace drepte, cu substrat cel mai probabil degenerativ. Formatiune tumoral la nivelul ureterului lombar drept ce determina hidronefroza in amonte. Cheag sangvin la nivelul bazinetului drept extins caliceal inferior. Leziuni chistice hepatice.
Citoscopie rezultat T0
va multumesc.
267 RaulDuke
267 RaulDuke [7763c]
27-05-2012, 14:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Niculae Vasilica: lucrurile stau cam asa: ai fost diagnosticata si operata cu un cancer de cai urinare superioare; nu trebuie facuta confuzia cu un cancer DE RINICHI, unde tumora se dezvolta direct din tesutul renal; in cazul tau cancerul a plecat din caile urinare, chiar acolo unde incep ele sa se formeze, la iesirea din rinichi, care stii ca trebuie sa evacueze urina prin uretere, spre vezica urinara.

stadiul acestui cancer, in cazul tau, este codificat drept T2, deci o tumoare totusi mica, cu sanse mari de vindecare pentru ca a fost operata cu succes. totusi sansele de recidiva sunt destul de mari, deloc neglijabile, si ma tem ca lucrurile nu s-au incheiat! pentru a avea cea mai buna sansa ca acest cancer al tau, vindecat pana la proba contrarie, sa NU RECIDIVEZE pe seama unor celule canceroase care se mai pot gasi prin organism, trebuie sa continui un tratament cu chimioterapie. tratamentul standard este cu 2 droguri care se fac la intervale de ordinul saptamanilor si se numesc GEMCITABINA si CISPLATIN; nu e un tratament usor, exista riscuri implicate, iar chiar si cu el, din pacate, sansele tale de a te vineca si de a nu mai avea niciodata probleme legate de asta nu vor fi de 100% ! defapt, cu tratament, sansele de vindecare se situeaza probabil undeva in jurul zonei de 50%... stiu ca suna infiorator, dar nu e momentul sa te sperii sau sa te panichezi! ce trebuie sa faci este sa mergi la un oncolog pentru ca la aproximativ 4-8 saptamani de la operatie sa poti incepe aceasta chimioterapie, din care vei face cateva serii, nu va dura prea mult.

sinescu e chirurg, el s-ar putea sa iti dea niste vesti contradictorii cu ce ti-am spus eu, chiar mult mai optimiste, asiguratoare si poate chiar periculoase daca te indruma in alta parte decat catre oncolog. motivele pentru care e posibil sa faca asta (sau sa te expedieze fara prea multe detalii) este pentru ca el e chirurg, iar datoria lui in cazul tau s-a incheiat (din ce ai scris mai sus, foarte bine se pare, pentru ca e un chirurg foarte competent si reputat) si este foarte probabil sa iti dea un bilet de externare pe care sa scrie "vindecat chirurgical" si tu sa pleci senina crezand ca toate perfecte. sper ca asa sa fie, dar ti-am spus: se indica chimioterapie si ulterior urmarire pe termen lung, pentru maximizarea sanselor.

asa ca mergi la sinescu cu toate acestea in minte si poate ca il vei si impreisona cu noile tale cunostinte, dar nu te bizui doar pe ce zice el si fa-ti neaparat si o programare la oncologie, spre a fi macar evaluata oportunitatea chimioterapiei de catre un oncolog "fata in fata", nu doar ca mine care iti cunosc doar teoretic cazul.

numai bine si asteptam vesti cat de curand !
268 sibera
268 sibera [4c]
27-05-2012, 18:26

Membru din 27-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua,

La sfarsitul lunii februarie, mamei i-a fost extirpata o tumora impreuna cu rinichiul stang. Rezultatul analizei:
Parenchim renal prezentand zona intinsa centrala de necroza hemoragica, periferic arii restranse de proliferare tunorala alcatuita din celule cu citoplasma clara dispuse pseudoglandular sau formand micropapile, macrofage spumoase prezente in proliferarea tumorala.
Ck7 pozitiv in celule tumorale; Cd10 pozitiv in celule tumorale;Vim pozitiv in celule tumorale
Concluzii:aspectul hp corelat cu testele ihcsunt compatibile cu o proliferare tumorala de carcinom papilar renal tip 1 cu zone intinse de necroza hemoragica
Nu urmeaza niciun tratament, dupa 6 luni a fost programata pt CT;nu a fost indrumata catre un medic oncolog
Va rog sa mi spuneti cat de grava este siruatia ei si daca ar fi mai bine sa urmeze un tratament cu interferon

Multumesc
269 RaulDuke
269 RaulDuke [7763c]
27-05-2012, 19:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

despre interferon raspunsul cel mai probabil este urmatorul: NU ! oricum faptul ca nu ati vazut inca un oncoloog, este o greseala. chiar daca nu trebuie facut tratament, urmarirea trebuie coordonata de oncolog. doar a primit diagnosticul de CANCER, nu ?

despre necesitatea unui tratament... ma tem ca nu pot sa-ti dau niciun raspuns intrucat nu ai furnizat STADIUL acestui cancer, care trebuie aflat in urma unor investigatii extensive si oricum ar trebui sa fie si in examenul histopatologic pe care l-ai scris mai sus. cred ca ti-a scapat tie, ar trebui sa fie ceva de la I la IV sau o prescurtare de tipul pT si un numar, eventual si un pN si un numar... revino, te rog, cu aceaste informatii !
270 sibera
270 sibera [4c]
27-05-2012, 20:03

Membru din 27-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Am verificat si am scris toate informatiile din buletinul analiza.revin cand o sa am alte informatii
multumesc
271 RaulDuke
271 RaulDuke [7763c]
27-05-2012, 20:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere. te asteptam. stadiul e cel mai important lucru.
272 sibera
272 sibera [4c]
27-05-2012, 20:19

Membru din 27-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Primul rezultat:formatiune tumorala renala necropata si hemoragica in care se mai disting doar cateva zone cu aspect de carcinom cu celule clare grad 1-2, hematom perirenal
Cea de-a doua analiza s-a facut pentru confirmare, daca ajuta cu ceva...
273 RaulDuke
273 RaulDuke [7763c]
27-05-2012, 20:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

repet: trebuie aflat STADIUL ! au fost identificate metastaze sau nu ?
274 if
274 if [22c]
27-05-2012, 20:35

Membru din 13-01-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Scuze, scuze, comentariul meu de mai sus era pentru `MARIJUANA MEDICINALA`, unde d-nul doctor RaulDuke face o colectie de opinii, dar nimeni nu intra sa puna acolo marturii concrete, sa descrie calvarul prin care trec cei care ajung sa faca chimio si radioterapie ci doar pareri sterile. Cei care au trecut prin `infern` trebuie sa-si spuna parerea daca ar accepta propunerea pentru canabinoizi. Cu cat mai multe opinii, cu atat mai bine, poate foloseste cumva, orice lucru are un inceput. Intrati pe `MARIJUANA MEDICINALA` si spuneti-va parerea. Eu cred ca trebuie sustinuta cu tarie orice initiativa care vine cu intentii bune. Oameni buni, de asta omenirea a evoluat fara noi.
275 sibera
275 sibera [4c]
27-05-2012, 20:40

Membru din 27-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Metastaze, nu
276 RaulDuke
276 RaulDuke [7763c]
27-05-2012, 21:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

atunci cu siguranta ca cea mai probabila varianta ramane supravegherea la distanta, prin controale clinice, biologice si imagistice regulate, dupa cum stabileste oncologul. daca nu exista metastaze, sansele sunt ca exista posibilitate de vindecare, dar riscul de recidiva tine in foarte mare masura de care a fost STADIUL initial.
277 Niculae Vasilica
277 Niculae Vasilica [17c]
27-05-2012, 22:09

Membru din 26-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Va multumesc pentru sfaturi si incurajari, o sa va tin la curent cu rezultatele.
278 RaulDuke
278 RaulDuke [7763c]
27-05-2012, 22:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
279 Niculae Vasilica
279 Niculae Vasilica [17c]
28-05-2012, 20:43

Membru din 26-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Buna seara
Am fost dim cu rezultatul la d prof si a spus ca totul e bine si ne vedem in oct la o ecografie in clinica, l am intrebat daca nu trebuie sa merg la oncolog si a zis ca nu este nevoie.
pentru linistea mea o sa merg saptamana viitoare la med oncolog pt medical si am sa i arat si rez la biopsie sa vad si o alta parere.
cu multumiri si o sa revin sapt viitoare
280 Niculae Vasilica
280 Niculae Vasilica [17c]
28-05-2012, 20:47

Membru din 26-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 17

am uitat sa intreb ceva-nu ma ustura cand urinez dar simt ca o jena dupa, poate fi o problema legata de operatie?
Răspunde la topic
403 comentarii 1 2 3 4 ..... 1112131415161718 19 20 21 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp