Carcinom epidermoid spinocelular

Secțiunea: Alte forme de cancer
5 comentarii 1
1 costy_68
1 costy_68 [1c]
13-01-2011, 18:24

Membru din 13-01-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,
fratele meu (43 de ani) a fost diagnosticat in urma biopsiei cu Carcinom epidermoid spinocelular cheratinizant invaziv, starea lui de sanatate in acest moment este relativ buna.
Intrebarea este care este cel mai bun mod de tratament si ce riscuri exista?
2 Dr. M.P.
2 Dr. M.P. [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Carcinomul spinocelular este o forma a cancerului de piele, destul de agresiva, care trebuie indepartat cat mai curand. Medicul curant va stabili daca necesita radioterapie si inainte de interventia chirurgicala.
3 costy_68
3 costy_68 [1c]

Membru din 13-01-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Rugamintea mea este care ar fi prognosticul de viata atat cu interventia chirurgicala cat si cu raditarepie? sincer
4 victor,florin
4 victor,florin [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

fata mea in virsta de 20 de ani a fost diagnosticata cu tumoare maligna a rinofaringelui ,acum face chimioterapie(trei sedinte) si dupa aceea sapte saptamini de radioterapie.Ce as putea sa mai fac in paralel,ceva tratament naturist?Sunt disperat,si sotia am operato de cancer de colon ,la amindoua este Malign,astept ori ce sfat pentru amindoua
5 lyzeu
5 lyzeu [1c]
13-01-2011, 18:24

Membru din 13-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara,tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom epidermoid spinocelular cheratinizat invaziv,este purtator de canula traheala,se afla la a 22 sedinta de radioterapie dar nu se mai poate alimenta din cauza durerilor din gat.doctorul ne-a recomandat gargara cu xilina,dar facand o "proba"cu ceai de musetel am descoperit ca nu prea poate sa faca gargara si inghite o mare cantitate din el...exista vreun risc daca inghite xilina?va multumesc
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp