cancerul ovarian: va rog recomandare clinica si medic pt. investigatii

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
10 comentarii 1
1 andama
1 andama [7c]
13-06-2014, 16:04

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Buna tuturor
Mamei mele i s-a descoperit o `masa tumorala` la ovar. Am ajuns la o ecografie abdominala in urma unor plingeri gastroennterologice (se plingea de abdomen umflat) unde i s-a descoperit aceasta masa. Markerul CA-125 are un nivel ridicat, 50, iar CA 19-9 e normal. Medicul a recomandat investigatii mai aprofundate (RMN si eco transvaginala). Imi poate recomanda cineva un medic ss/sau o clinica unde ati avut experiente pozitive? Va multumesc.
Anda M
2 MARTON
2 MARTON [617c]
12-06-2014, 14:28

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Depinde din ce oras esti? in Bucuresti ai de unde alege: MUNICIPAL, PANDURI, PANTELIMON, FUNDENI ETC..
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 andama
3 andama [7c]
12-06-2014, 15:40

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Scuze, in Bucuresti caut. As vrea, te rog, mai multe detalii (cum fac programarea, la ce medic si la ce spital exact). Multumesc
4 Vio sau Vasi
4 Vio sau Vasi [141c]
12-06-2014, 23:09

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Buna seara Andama,
Esti putin speriata, aduna te putin, CA 125 este usor crescut...trebuiesc investigatii suplimentare.
Acum depinde si de posibilitatile tale financiare.Eu ti as recomanda Medlife Grivita, am si nume de medic, dar este destul de costisitor.
Am trecut si eu prin asa ceva in 2011, acum sunt ok, am fost descoperita in stadiu incipient...Figo 1A.
Spitalele de stat ti le a recomandat Marton.
5 andama
5 andama [7c]
13-06-2014, 00:41

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Multumesc de raspuns, Vio. Intr-adevar, nu vreau sa ma gindesc la ce e mai rau, dar recunosc ca termenul "masa tumorala" nu suna tocmai linistitor. Ma bucur tare ca ai trecut cu bine de necazul asta si te rog, recomanda-mi medicul de la Medlife (ma gindeam ca un radiolog bun ar fi util) de care spuneai. O seara buna
Anda
6 Vio sau Vasi
6 Vio sau Vasi [141c]
13-06-2014, 11:08

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Buna dimineata Anda,
Primul lucru care trebuie facut este o ecografie transvaginala, se vede acolo tot...nu te repezi la RMNsau Ct.
Poate fi un mare chist ovarian, ca sa nu ne gandim la rele.
Eu m am operat la aceasta clinica, la Dr.PARFENE Caliopia.este chirurg -ginecolog, un om de suflet..Nu toate tumorile sunt cancerigene, ce varsta are mama, de unde esti???
Intra pe mesaje si scrie mi acolo, iti voi da mai multe amanunte.
Sanatate si toate cele bune.
7 MARTON
7 MARTON [617c]
13-06-2014, 14:38

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

VIO majoritatea medicilor de la stat sunt si particular si banii nu te vindeca intotdeauna, si la stat si la privat ai parte si de bune si de rele.
Eu m-am operat de trei ori la stat de 2 ori in 2013 la interval de 4 luni de cancer, si este destul de costisitor si la stat si daca stati de vorba si cu alti pacienti ca mine o sa vedeti ca aceleasi tratamente care la stat costa de exemplu 200ron la privat identic costa 400ron, dar fiecare este liber sa aleaga.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 Vio sau Vasi
8 Vio sau Vasi [141c]
13-06-2014, 16:04

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Marton, sunt de acord cu tine, sti care este diferenta???modul de comportament si conditiile de cazare...eu m am simtit OM...si sa sti ca am fost asistenta...n am dat nici macar o floare, n am fost stresata, daca sunt sau nu multumiti...in rest schema de tratament este aceeasi peste tot in lume...numai ca la noi...fura, fura si iar fura si din banii alocati celor bolnavi de cancer...nu generalizez, dar am o revolta fara masura...i as inocula cu virusul cancerigen...
Va pup pe toti si va doresc sanatate.
9 andama
9 andama [7c]
25-11-2014, 20:24

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Răspuns pentru (Vio sau Vasi, 13-06-2014, 11:08:33):


Buna, Vio. Din pacate, s-a confirmat diagnosticul, vezi te rog noul subiect cancerul ovarian confirmat:ce urmeaza? pe care tocmai l-am deschis....Am ales pt. operatie pe dr.Herghelegiu de la Sanador. Nu stiu insa de ce nu a facut o extirpare a nodulilor limfatici din zona, ma tem sa nu fie sub-stagiere... AM INTELES CA TIPUL Tumorii find foarte agresiv, g3, nu scapa de chemo...Aici sintem din pacate acum...
Multumesc pt orice sugestii.
10 MARTON
10 MARTON [617c]
25-11-2014, 22:09

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ANDAMA o sa-ti dau un mesaj pe privat daca vrei sa discutam la telefon ca sa pot sa-ti ofer cateva informatii utile si tot acolo o sa-ti trimit povestea mea toata sa vezi ca se poate invinge cancerul chiar si atunci cand (la mine de exemplu in septembrie 2013) doctorii mi-au spus ca tumora mea este neoperabila si ca nu am ca tratament decat un singur medicament si nu am si alta alternativa cel putin momentan si cu toate ca nam intalnit sau auzit din cei 100 de pacienti cu care tin legatura si nici macar doctorul unde fac chimio nu credea atunci ca pot scapa de aceasta tumora numai ca in octombrie 2014 tumora fusese dizolvata si eliminata in totalitate, iar cele doua de pe plamani pe care le am stagneaza de atunci.
TREBUIE CA SI PACIENTUL SA FIE DISPUS SA LUPTE CU BOALA, si sa aibe si un medic cooperant si care sa il informeze si indrume in acesta lupta de durata.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
10 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp