Cancer san - metastaze

Secțiunea: Metastaze
5 comentarii 1
1 Madamada95
1 Madamada95 [2c]
10-12-2018, 11:14

Membru din 10-12-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna! As aprecia timpul pe care il acordati acestui mesaj, dar si un sfat pentru ca ne aflam intr-o situatie dificila.

Nasa mea, trecuta de 50 de ani a fost diagnosticata cu cancer mamar la sanul stang. Am mers la o clinica privata, i s-a scos sanul si a inceput tratamentul specific unui cancer destul de avansat (mentionez ca a aflat din greseala ca are cancer, neavand niciun simtom care ar fi prevazut asta). Cert e ca de la operatie, nasa mea a trecut la un regim de viata sanatos, analize regulate etc. Unele dintre primele analize dupa operatie i-au iesit bine (ele demonstrau ca totul ar fi in retragere), acum 4 luni i s-a oprit chimioterapia urmand sa faca din nou analize pt a vedea stadiul, din pacate metastazele sau nodulii s-au marit de la incetarea chimioterapiei (desi nasa inca mai face acea injectie, nu stiu cum se numeste).

Va las mai jos analizele

Aprilie 2018

- micronoduli si noduli pulmonari cu aspect secundar in regresie numerica si dimensionala fata de examniarea anterioara (cel mai mare fiind de 11 mm). Nodul hepatic in regresie fata de examinarea anterioara. Nodul suprarenalian drept 11/10 mm si 15 mm vertical. Microformatiuni chistice parapielice renale.

August 2018

- multiple leziuni nodulare (punctiforme-pericentimetrice). Pleurezie decliva in cantitate mica. Fara adenopatii axilare sau mediastinale. Litiaza VB

Analizele cele mai recente

- disparitia pleureziei
- multiple imagini nodulare si micronodulare pulmonare si subpleurale cu aspect in progresie numerica si dimensionala, cea mai mare perihilara de aprox27 mm
La nivel abdominal: ficat normal, cu structura neomogena prin prezenta in segmentul 4 adiacen fisuri longitudinale a unei leziuni hipodense, hipofixante in progresie dimensionala (18 mm fata de 14 la examinarea anterioara). Regasim 2 leziuni milipetrice hipodense in vecinatatea patului colecistic cu diametre de max 9 mm (seria 12 ima 125 si 136 toate cele trei leziuni hepatice se omogenizeaza cu parenchimul de vecinatate la 5 minute de lainjectare
colecist cu continut intens neomogen prin prezenta de calculi si microcalculi dispusi la nivelul corpului colecist infundibular, avand diametre intre 8 si 26 mm, aspect in progresie

La nivel cervical
- micronoduli sub 3 mm
- fara mase tumoralela nivelul orofaringelui, hipofaringelui sau laringelui


Ce putem face de acum? La oncolog are programare abia joi si atunci probabil ii va spune daca o baga iar pe tratament. Va rog o parere cu privire la situatie si cat de grav e acest stadiu. Multumesc foarte mult!
BIU
2 MARTON
2 MARTON [617c]
10-12-2018, 13:20

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu ca pacient cu alt tip de cancer va pot ajuta sa intelegeti putin cum sa luptati cu boala, cum se folosesc acea alimentatie sanatoasa pe care am folosit-o si inca o folosesc si eu si care impreuna cu tratamentele clasice operatii, chimio ma ajuta sa fiu prezent in familie si dupa 10 ani cu cancer.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 Madamada95
3 Madamada95 [2c]
10-12-2018, 14:04

Membru din 10-12-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (MARTON, Azi, ora 13:20:00):


Va rog sa imi dati mai multe detalii
BIU
4 MARTON
4 MARTON [617c]
10-12-2018, 19:06

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Răspuns pentru (Madamada95, Azi, ora 14:04:37):

Gasiti in aceasta sectiune ASA ARATA UN PACIENT CU MULTIPLE METASTAZE si veti gasi postarile cu ce alimente , ce am facut eu din 2013 pana in prezent.Pe privat imi puteti scrie un nr de telefon si va sun eu sa discutam, sunt alimente banale care le are toata lumea in casa , dar consumate intr-un anumit timp sau fel pot face ca celulele canceroase sa se SINUCIDA .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
5 Madamada95
5 Madamada95 [2c]
11-12-2018, 10:21

Membru din 10-12-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (MARTON, 10-12-2018, 19:06:16):



V-am lasat nr nasei mele in privat. Va multumesc!
BIU
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp