cancer pulmonar celule mici, Sindromul miastenic, AVC

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
3 comentarii 1
1 mario70
1 mario70 [1c]
11-06-2019, 16:38

Membru din 04-06-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,

Tatal meu in vasta de 73 ani a fost diagnosticat cu urmatoarele:
Institutul Oncologic Bucuresti "PR. DR. AL. TRESTIOREANU"

Diagnostic principal:
D47.9 Tumora cu evolutie imprevizibila sau comportament necunoscut a tesuturilor limfoid, hematopoietic si inrudite, nespecificata
Diagnostic secundar:
D38.1 Tumora traheii, bronhiilor si pulmonului cu evolutie imprevizibila si necunoscuta
G73.3 Sindromul miastenic in alte boli clasificate altundeva
J96.1 Insuficienta respiratorie cronica
I48 Fibrilatia atriala si flutter
I69.3 Sechelele infarctului cerebral
I65.2 Ocluzia si stenoza arterei carotide
Z71.3 Consiliere si supraveghere a regimului alimentar

Biopsie:
Diagnostic: Adenopatii mediastinale
Multiple fragmente biopsice din tesut fibroadipos si limfoid cu infiltrate neoplazice de carcinom cu celula mica, zone intinse de necroza tumorala.
TTF1 pozitiv in celule tumorale
SYN pozitiv in celule tumorale
CROMO pozitiv in celule tumorale
ki 67 pozitiv 98% in celule tumorale
Testele IHC sustin diagnosticul de metastaza limfoganglionara de carcinom microcelular pulmonar (carcinom neuroendocrin slab diferentiat)

As dorii sa stiu in ce stadiu al cancerului se afla tatal meu si cat de grave si tratabile mai sunt bolile de care sufera. In prezent ia tratament medicamentos, tratament din Cuba: vidatox, spirulina, vimang;
dieta cu legume, fara carne, zahar etc. si urmeaza sa faca radioterapie.

Va multumesc,
Marius
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-06-2019, 11:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mario70, 11-06-2019, 16:38:21):


din pacate nu furnizezi suficiente date pentru a se preciza stadiul. ce tratament i-a fost propus?
3 mario70
3 mario70 [1c]
12-06-2019, 12:16

Membru din 04-06-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 11:03:59):


Tratament neurologic: Mestinon , Medrol, Sintrom
Pentru inima, circulatie, tensiune etc. : Concor, Enap, Pentoxi Retard, Atoris
Tratament naturist Cuba pentru cancer plamani: vidatox, spirulina, vimang

As fi dorit sa stiu ce inseamna "diagnosticul de metastaza limfoganglionara de carcinom microcelular pulmonar (carcinom neuroendocrin slab diferentiat)".
Nu am inteles in ce stadiu este cancerul, cat de repede evolueaza, adica este la inceput sau in ultima faza. Sunt termeni medicali pe care nu-i intelegem si pe care doctorii nu ii explica sa poti intelege exact despre ce este vorba. Chimioterapia au spus ca este exclusa pentru ca nu v-a rezista, operatia la fel. Doar radioterapia ar mai fii o solutie. Are programare pe 19 iunie pentru a vedea daca poate face si radioterapie. Problema neurologica, acel sindrom miastenic este o cauza a cancerului pulmonar, care ii provoaca acea slabiciune in toti muschii.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp