Cancer prostata, gleason 7(4+3), prostatectomie totala?

Secțiunea: Cancerul de prostata
2 comentarii 1
1 taty_c
1 taty_c [0c]
10-05-2017, 10:23

Membru din 10-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Hristos a inviat!
Stimate domnule dr,
Vreau si eu sa va intreb ce parere aveti despre efectuarea prostatectomiei totale in cazul tatalui meu, 69 de ani.
Din 2016 au aparut probleme la urinare, a urmat tratament medicamentos, la PSA a avut mereu valori bune (cu exceptia momentului declansarii crizei, in 2016, cand a avut 4.7(fata de 4,5-valoare maxima).

In decembrie 2016 a facut CT si la prostata rezultatul suna asa: "prostata aprox.56/54/50mm (AP/T/CC), contur difuz, structura neomogena (cu calcificari), nu prezinta plan de separatie fata de vezica urinara pe o distanta de aprox.48mm (antero-superiori) si fata de veziculele seminale (posterior)...mai scrie pe acolo:"cateva adenopatii mezenterice cu diametrul maxim de 11mm.)

Pe 2 martie 2017 a fost operat laparascopic (TUR-P de deblocare), rezultatul anatomo patologic suna asa:" 138303: Adenocarcinom acinar cu grad redus de diferentiere, pattern Gleason 4 asociat cu arii de adenocarcinom acinar cu grad moderat de diferentiere, pattern Gleason 3. Hiperplazie benigna de prostata. H-PIN. Scor Gleason 7(4+3). M8140/3;M8140/0;M8148/2"

Pe 1 aprilie a inceput tratament (a facut o injectie-nu-mi amintesc acum denumirea) si pastilute zilnice de bicalutamida..

Intre timp, pe 12 aprilie , a mai facut un RMN unde a obtinut urmatorul rezultat "concluzii: Aspectul descris periferic si partial jonctional lob prostatic stang (in dreptul orelor 2-6) are caractere de semiologie IRM inalt suspecte de malignitate, cu aparenta si minima extensie extracapsulara, ce corespunde imagistic unei stadializari TNM-T3aN0Mx. De urmarit limfonoduluii mezorectali descrisi-inflamatori??, de corelat in context clinic si eventual daca exista simptomatologie specifica opiniem pentru completarea bilantului cu o examinare colonoscopica"

Tata are boala Chron si ulcerocolita hemoragica, la Fundeni i s-a facut in septembrie investigatii si examinarea anatomopatologica spune asa" leziuni rectale de inflamatie cronica activa, focal eroziva, non-granulamatoasa, compatibile cu diagnosticul unei boli inflamatorii cronice intestinale"

Am fost trimisi la radioterapie...acolo mai in 2 peri ni s-a spus sa asteptam 3 luni de tratament si apoi mai vedem...am consultat si un urolog de la institutul oncologic care a zis ca el ar putea sa-l opereze pe tata, sa-i scoata prostata....caci la radioterapie afecatarea colonului este serioasa iar el are deja probleme...

Dvs ce parere aveti?
Multumesc din inima!
Tatiana
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
11-05-2017, 15:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (taty_c, 10-05-2017, 10:23:15):


din moment ce ati inceput tratamentul hormonal, tratamentul standard este iradierea (radioterapia); hormonoterapia o va face de asemenea pe o perioada determinata; pastilutele nu sunt indicate decat in preajma primei injectii, iar radioterapia se face in mod normal dupa 2-3 luni de hormonoterpie, nu e nimic in 2 peri aici.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp