Cancer Prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 14151617181920 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
321 PaulAdrian
321 PaulAdrian [35c]
29-10-2013, 15:54

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Comentariul meu nu era pentru stevens, ci pentru cei, de multe ori disperati, care-l urmaresc, pe el si pe altii asemenea si care ar avea sanse de vindecare, dar se lasa adementi de sunete de sirena. Caci, de unde sa stie bietii oameni pe cine sa asculte, ami ales cand cineva le indica un tratament pe un ton doctoral, atotcunoscator.

Cred ca tot din cauza asta - ca un aviz pentru bolnavi, ca un averisment si nu ca o replica in vant - a postat medbunker pe blogul sau informatii detaliate, credibile la indemana celor ce doresc sa se informeze. E vorba de informatiile pe care le-am dat intr-o postare anterioara.
322 stevens
322 stevens [301c]
29-10-2013, 15:58

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Excelenta cine a spus ca aciditatea tumorii este o cauza, ca eu unul nu ! E adevarat ca tumorile sunt incurajate de aciditatea generala a organismului ( alcool, tutun, exces de proteina animala, otet, medicamente.. ) si odata instalata ea elimina propriul acid lactic, ceea ce o ajuta sa prospere pe mai de[parte ! Este ca si orice vietate care odata stabilita undeva isi creeaza conditiile propice dezvoltarii ! Daca noi suntem favorizati de caldura, nu mai suntem multimiti doar caldura din habitaclu ci am evoluat la incalzire in scaune si in volan, altii isi pun paturi si perne electrice in pat etc

Solutia de bicarbonat nu actioneaza doar prin ph, ci ea este un excelent antimicotic (si un bun vasodilatator )! Ergo ea actioneaza prin acest din urma efect, in principal !

P.S. Nu sunt sarlatan pt ca nu am vandut nimic nimanui si nu traiesc dupa asta, cum fac altii !
P.S. 2 Va meritati unul pe altul, deci ma retrag de pe acest subiect, caci la urma urmei nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, mi-am exprimat doar un punct de vedere pe tema !
P.S. 3 Intrebari private pe privat, aici lumea are nevoie de sfaturi urgente de la medici !
323 PaulAdrian
323 PaulAdrian [35c]
29-10-2013, 16:05

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Stevens draga, iarta-mi curiozitatea, dar in viata civila, atunci cand nu scrii pe forumuri, cu ce te ocupi, ce pregatire ai.
324 RaulDuke
324 RaulDuke [7763c]
29-10-2013, 16:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

era si cazul. multumim ! apreciez ca NU vinzi/iei bani pe astfel de solutii, caci ar fi un pacat, in cazul in care crezi in Dumnezeu. in rest, am mai incercat sa-ti explic, dar trebuie un bun simt minimal sa intelegi asta: nu ai dreptul la un "punct de vedere" pe acest subiect, pentru ca nu ai niciun fel de cunostinta medicala. asa cum eu de exemplu nu imi permit "puncte de vedere" in fizica cuantica sau drept international, etc.
325 getaa70
325 getaa70 [5c]
29-10-2013, 23:42

Membru din 27-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna seara d-le RaulDuke si nu numai

Am revenit pe forum dupa 7 luni de cand v- am cerut sprijinul (27-28 febr.2013) in legatura cu un cancer de prostata descoperit in urma unei interventii TURP, tatalui meu.
Rezultatul histopatologic: Adenomocarcinom prostatic slab diferentiat( grad IV Mostofi) Scor gleason 4+5=9. PSA anterior interventiei : 2, la o luna dupa interventie: 0, 84.

Deoarece mi s-a parut o anomalie intre gradul IV Mostofi si valoarea mica a PSA-ului ( tatal meu avand 69 ani) am repetat in luna martie biopsia. Din pacate rezultatul a fost aproximativ acelasi.

Desi aveam parerea a 3 medici, am mai consultat un alt chirurg de la Fundeni. Acesta nu a indicat sub nici forma prostatectomia radicala avand in vedere imobilitatea prostatei, constatata la tuseul rectal. Mi-a sugerat ca ar merge mai degraba tratament hormonal combinat cu o RADIOTERAPIE corect facuta ( adica IMRT- VMAT).
Acest lucru m-a determinat sa aleg RADIOTERAPIA indiferent de costuri.
Mai jos o sa redau rezultatele investigatiilor INAINTE si DUPA Radioterapie:

Scintigrafie: fara focare de fixare patologicasugestive pentru determinari secundare osoase.

RMN inainte de radioterapie:
-vezica urinara cu pereti ingrosati in dreptul meaturilor ureterale;
-prostata cu dimensiuni de 35/27 mm diam. axial, si 33 mm diam. craniocaudal, cu aspect operat, col vezical si uretra largite fara prize de contrast sau anomalii de semnal cu aspect nodular, cu cateva imagini milimetrice in asemnal (calcificari);
-vezicule seminale in limite normale;
-fara adenomegalii pelvine;
-fara anomalii de semnal sau prize de contrast la nivel osos;
-imagini limfoganglionare inghinale bilateral.

Pe data de 01.04.2013 a inceput tratamentul hormonal: Casodex si Zoladex;
Pe data de 15.05.2013 a inceput RADIOTERAPIA ( la clinica Ametyst)
Pe durata celor aproape 7 saptamani, nu a avut nici o reactie adversa, doar o stare de balonare in 2 zile, care nu stiu daca a avut legatura cu radioterapia. Totul a decurs normal.
Tratamentul hormonal insa a dat reactii adverse:
- stari nervoase
- cresteri de tensiune mai ales dupa administrarea injectiei cu Zoladex, insa cu tratament adecvat tensiunea este sub control;

RMN la o luna dupa terminarea sedintelor de radioterapie:
- prostata mica, aprox 34 mm transversal, 29 mm antero-posterior si 33 vertical, bine conturata, cu fine modificari compatibile cu microcalcificari centrala bazale in ambii lobi. Modificari post operatorii la polul superior al prostatei;
- vezicule seminale simetrice cu dimensiuni reduse;
- vezica urinara are colul coborat, larg, segmentul proximal al uretrei prostatice este usor mai larg. Peretii sunt subtiri fara procese protruzive intracavitate sau prize de contrast patologice;
- rectul si canalul anal au aspect IRM normal. Ridicatorii anali au aspect normal;
- nu s-au vizualizat adenopatii sau acumulatori fluide pelvine;
- adenopatii inghinale superficiale bilaterale cu diam de pana la 16 mm;
- nu s-au vizualizat modificari de semnal ale structurilor osoase examinate compatibile cu leziuni secundare.
Concluzii: Modificari post operatorii ale prostatei fara prize de contrast periferice, fara leziuni cu aspect secundar. Adenopatii inghinale superficiale.

PSA: 0, 015 - la o luna dupa terminarea radioterapiei
0, 00 - la 3 luni dupa terminarea radioterapiei

Mentionez ca starea lui este excelenta si munceste la fel cum muncea inainte.

Daca nu va cer prea mult d-le dr. RaulDuke, as vrea sa stiu care este parerea dvs. vis-a-vis de rezultatele obtinute.
Ce ar trebui urmarit in perioada urmatoare? Ce riscuri ar mai putea exista de acum inainte?

Urmatoarea evaluare urmeaza a fi facuta undeva la inceputul anului urmator, cel mai probabil luna martie.

In speranta ca nu v-am plictisit, va multumesc anticipat
326 RaulDuke
326 RaulDuke [7763c]
30-10-2013, 15:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma bucur sa aud ca starea lui este excelenta si ca PSA se prezinta mic! ca atare de acum inainte trebuie doar sa urmeze tratamentul cu zoladex asa cum a fost indicat el (posibil pana la 2-3 ani) de catre oncolog, apoi vizite periodice la medic, dupa cum se stabileste, cu PSA lucrat la 2-3 luni si evaluarea simptomelor. asta pentru ca este posibil ca boala sa recidiveze totusi, chiar daca acest lucru nu este cel mai probabil. inafara de astea, trebuie sa duca o viata cat mai normala posibil. va urez mult succes si in continuare !
327 PaulAdrian
327 PaulAdrian [35c]
30-10-2013, 16:24

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Pentru getaa70

Buna ziua Doamna

Am vazut pe postare ca tatal dumneavoastra a facut radioterapie pentru cancer la prostata la Amethist. Si eu trebuie sa fac radioterapie pentru acelasi lucru. Puteti s-ami dati mai multe amanunte legate de Amethist, cum ar fi:
- cum vi s-au parut medicii;
care sunt etapele din momentul cand v-ati hotarat si pana tatal dvs a inceput radioterapia;
- ce investigatii i-au facut la inceput si pe parcurs;
- CT-ul de inceput si eventual alte analize le-ati facut pe toate acolo;
- cum decurge o sedinta de radioterapie, cat dureaza si cate sedinte i-au facut;
- tatal a facut IMRT-VMAT sau doar IMRT.
- cat v-a costat tot tratamentul, conform contractului;
- peste suma din contract au mai fost si alte plati ulterioare.

Cu multumiri anticipate, urez sanatate tatalui dumneavoastra.
328 getaa70
328 getaa70 [5c]
31-10-2013, 02:34

Membru din 27-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Va multumesc pentru raspuns d-le doctor.
Daca nu este cu suparare o sa revin pe parcurs cu alte intrebari, atata timp cat exista riscul ca boala sa recidiveze.
Va voi urmari in continuare cu acelasi interes.

Pentru d-nul PaulAdrian:

Va inteleg perfect framantarea pentru a gasi cea mai buna solutie, pentru ca 3 luni mi-a trebuit si mie sa iau o decizie pentru tatal meu si acum sincer nu imi pare rau deloc. De aceea am sa va redau mai jos ceea ce aveti de facut:
1. Medicii. Exista un singur oncolog si vreo 3 radiologi.
Oncologul de acolo l-a luat imediat in evidenta, i-a stabilit acest tratament, Casodex ( o pastila in fiecare zi) si Zoladex ( o injectie administrata in burta o data la 3 luni), iar injectia i-au si facut-o in urmatoarea jumatate de ora.
A urmat apoi discutia cu radiologul ( cel la care am fost noi este un super doctor, sta cu tine de vorba ori de cate ori doresti chiar si in sala de asteptare, pe hol, la telefon, pe mail, oricand, fara o programare prealabila ca la ceilalti).Acesta ne-a prezentat in ce consta radioterapia, nr sedintelor, care in acest caz este un nr stanndard de sedinte, adica 37.
Am discutat apoi contractul de prestari servicii medicale cu persoana de pe partea administrativa.
2. Dupa o luna( de la inceperea tratamentului hormonal ), in clinica i s-a facut un CT necesar stabilirii planului de tratament ( nu este CT de diagnostic), si un RMN ( cu bilet de trimitere de la radiolog) Din pacate clinica este in jud Ilfov, iar in Bucuresti sunt vreo 2 sau 3 clinici care lucreaza si cu CAS Ilfov, pentru a beneficia de un cost mai mic pt RMN, dar exista riscul sa nu primeasca fonduri, oricum detaliile va sunt explicate de radiolog).
Practic de la data efectuarii CT, intr-o saptamana se incepe radioterapia.

3. Tratamentul standard pt cancerul de prostata este de 37 sedinte. Sedinta in sine dureaza maxim 10 minute in care este inclus si timpul de pozitionare in aparat. Fiecare pacient este programat inca de cand se face CT la o ora stabilita de comun acord si care ramane aceeasi pe tot parcursul tratamentului.
Deasemenea, in fiecare saptamana se fac un set de analize si se urmareste evolutia hemoglobinei, a leucocitelor si a trombocitelor. (Nu se platesc de catre pacient)
4 Tata a facut IMRT- VMAT.
5. Costul tratamentului a fost de 20.000 lei, insa pana la data inceperii radioterapiei trebuie platit 13.300 lei care reprezinta : plan tratament, comisie oncologica, CT pt planificare tratament. ( Eu am platit jumatate din aceasta suma la data efectuarii CT, iar cealalta jumatate la data inceperii radioterapiei) Diferenta se poate plati si in rate pe parcursul acelor 6 saptamani de tratament.
6. Nu am avut alte costuri in afara de 150 lei eliberarea retetei pt tratamentul hormonal.
7. Ca si regim alimentar, nu sunt restrictii decat la zahar, grasimi, sucuri naturale din fructe, mult spanac si ficat in sange. Fara ceaiuri de plante si multa apa, este foarte importanta. Trebuie consumata 1/2 l inainte de a intra la sedinta de radioterapie, iar pe parcursul zilei inca 2 litri.

Pe parcursul tratamentului, pacientii carora li se face rau pot sa sune la ambulanta BGS, prima solicitare fiind gratuita. In ce priveste transportul clinica pune la dispozitia pacientilor microbuze pe traseul P-ta Victoriei- Clinica si retur la orele stabilite de clinica.
In afara de acestea ar mai fi ceva destul de important dar din pacate nu pot sa scriu aici. Ideal ar fi sa putem lua legatura, insa nu stiu cum.
Cred ca, cel putin deocamdata, pot sa ma simt o norocoasa ca solutia aleasa a fost poate dintre cele mai bune pe moment. Ce o sa mai fie, o sa vedem.
Doresc la toti cei ce treceti prin aceste momente grele, sa va lumineze Dumnezeu mintea pentru a lua cele mai bune decizii, pentru a va scoate in cale cei mai buni doctori. DEPINDE FOARTE MULT DE ASTA.
Daca va mai pot ajuta oricand o fac cu placere.
Toate cele bune!
329 Lorena05
329 Lorena05 [20c]
31-10-2013, 17:00

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Foarte interesanta postarea dumneavoastra, Doamna Geta.
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare in ceea ce il priveste pe tatal meu(66 ani). El are un scor Gleason de 3+3, dar la RMN s-au vazut niste leziuni osoase la oasele bazinului. I s-a prescris Bicalutamida si i s-a facut o injectie cu Eligard.
Ni s-a spus sa asteptam 6 luni cu tratamentul acesta si sa facem o reevaluare RMN pentru a se vedea daca se confirma sau nu metastazele osoase. Cred ca l-am deranjat putin pe medic punandu-i mai multe intrebari, tipic pentru majoritatea medicilor din Romania. Eram si eu foarte interesata de aceasta clinica Ametyst. desi noi suntem destul de departe de Bucuresti. Ni s-a spus ca nu se pune problema iradierii atata timp cat exista suspiciunea de metastaze (la un scor Gleason care teoretic exclude acesta posibilitate.).
Regimul alimentar pe care l-ati indicat era valabil pentru perioada sedintelor de iradiere?
Pentru ca tatal meu bea foarte multe ceaiuri neindulcite. Mi-ar placea sa aflu mai multe amanunte, dar nu stiu cum sa va contactez. O adresa de mail?
Multumesc si multa sanatate.
330 stevens
330 stevens [301c]
31-10-2013, 18:09

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

La adenomul de prostata ceaiul de pufulita-cu-flori-mici nu trebuie sa lipseasca ! Intrebati la plafare !
331 PaulAdrian
331 PaulAdrian [35c]
31-10-2013, 19:18

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Pentru getaa70

Doamna va multumesc foarte mult pentru informatiile pe care mi le-ati trimis. V-am trimis un mesaj privat pentru informatiile pe care le considerati ca nu pot fi postate. Pentru a-mi trimite si dumneavoastra un mesaj privat, dati click pe numele meu.

Toate bune tuturor.
332 getaa70
332 getaa70 [5c]
31-10-2013, 23:33

Membru din 27-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Pt Lorena05

Din cate am inteles, regimul trebuie continuat pentru mai mult timp, deoarece grasimile si zaharul hranesc celulele canceroase. Deasemenea trebuie redusa cantitatea de carbohidrati (cred ca am omis aspectul acesta), adica cartofi, paste fainoase, paine.
In ce priveste ceaiul de pufulita mentionat de Stevens, acesta era probabil eficient probabil, de pe la varsta de 45- 50 ani ca si tratament preventiv sau de mentinere a parametrilor functionali ai prostatei, nu in momentul in care boala a avansat.

Parerea mea este ca atunci cand te confrunti cu o boala de genul acesta, este bine sa consulti mai multi medici.
333 stevens
333 stevens [301c]
01-11-2013, 09:15

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Va felicit Doamna pt modul in care l-ati ingrijit pe tatal dv, in special pt ca ati fost atenta la dieta, care in mod sigur a facut cel putin jumatate din tratament !

Intr-adevar trebuie eliminati total din alimentatie carbohidratii rapizi ( zahar, fructoza ) si cat se poate din cei lenti ( paine alba, paste ) ! In aceeiasi masura trebuie scos din alimentatie tot ceea ce da reactie acida - exces de carne, otetul, alcoolul, mancarea fiarta.. Grasimile provenite din surse vegetale ( ulei de masline, nuci, avocado ) sunt bune si de preferat celor de origine animala care incarca sau blocheaza ficatul si vezica biliara !

Multa sanatate !
334 RaulDuke
334 RaulDuke [7763c]
01-11-2013, 09:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Este pacat, dar mai ales plictisitor, Stevens, ca nu te poti abtine si ca insisti sa postezi imbecilitati, desi ai zis ca te retragi!
335 PaulAdrian
335 PaulAdrian [35c]
01-11-2013, 14:34

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Pentru ierbivori

Dupa cate stiu eu, natura l-a facut pe om omnivor. Indiferent ca esti adeptul creatiei sau al evolutiei, in decursul istoriei sale, omul a fost si agricultor si vanator. Si din punct de vedere anatomic, omul are structura de omnivor si nu de ierbivor. N-are stomacul cu patru compartimente si nici nu rumega ca vaca sau elefantul.

Mai mult, creierul omului s-a dezvoltat in urma consumului de proteine animale si nu vegetale. De aceea, in intelepciunea populara, se spune:esti prost ca oaia sau ce te uiti ca boul, dar nu sa auzi nicaieri in lume: esti prost ca leul sau ca delfinul.

E adevarat ca trebuie tinut un echilibru intre cele doua feluri de alimentatie: vegetala si animala, si ca nu trebuie exagerat. E posibil ca in anumite afectiuni sa ti se impuna anumite restrictii sau interdictii. E posibil, de asemenea, ca pentru anumite boli si pentru anumite perioade sa fie indicate diete mai severe, poate chiar vegetariene. Dar de aici si pana la a deveni vegetarian pe viata, ori a explica o anumita boala prin consumul de carne, e cale lunga. Oricum, succes la pascut.
336 Miss Jackson
336 Miss Jackson [37c]
01-11-2013, 17:23

Membru din 11-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 37

Stevens nu povesteste imbecilitati, asa ca nu are de ce sa se retraga, doar ca sa te simti tu, RaulDuke, comod.
Steve, spune-le oamenilor si despre MMS (MIRACLE MINERAL SOLUTION), spune-le ca intr-o faza incipienta a cancerului, acest produs le poate aduce vindecarea si, prin urmare, le poate salva viata, fara absolut niciun risc. Spune-le!

Uitati, aici puteti citi despre MMS (MIRACLE MINERAL SOLUTION):

http://www.mms-romania.com/
http://www.revivaliq.ro/

Este cu adevarat miraculos, trebuie doar sa incercati.

Multa sanatate tuturor! Iar tie Raul, pe langa sanatate, iti doresc si minte luminata!
337 RaulDuke
337 RaulDuke [7763c]
01-11-2013, 17:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mersi, dar te asigur ca nu sunt eu cel care duce cea mai mare lipsa de pe aici de pe forum... mai degraba v-as ura celor ca voi... sa aveti si voi o ocupatie si sa nu va mai plictisiti asa tare incat sa debidati ineptii fara fundament si care nu sunt meseria voastra, rintre oameni cu probleme reale.
338 PaulAdrian
338 PaulAdrian [35c]
02-11-2013, 03:23

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Spune-ne Stevens, spunene-ne, n-o lasa pe Ilincunta sa te roage.

Pana o sa ne lumineze Stevens, cum nu-mi dadea pace curiozitatea sa vad ce-i cu acest MMS, an inceput sa caut pe site-urile indicate si nu numai. Si am descoperit urmatoarele miracole:

1) In denumirea produsului apare cuvantul "Miracol". Numai asta ar fi de ajuns sa te increzi orbeste in efectele sale anticancer si anti orice boala. De fapt, e un fel de sare de lamaie.

2) Pe site-ul autorului acesta abereaza, dupa cum se vede in continuare:
- Autorul minunii zice ca nu sustine ca MMS trataeaza vreo boala, ci doar ca alimenteaza sistemul imunitar (!)
- Si mai zice ca "sistemul imunitar devine in mod evident (care-i evidenta?) de cel putin o suta de ori mai performant". De de o suta de ori si nu de 50 de ori sau de 200 de ori. Cum a a facut masuratoarea.
- Si, in sfarsit, autorul ne da pe spate cu afirmatia asta: "Deoarece nu avem la dispoziţie milioane de dolari pentru cercetări, trebuie să ne rezumărn demulte ori, la raţionamente." Deci nu s-a facut nici un studiu care sa confirme beneficiile, care sa spuna care-i doza, daca-i toxic sau nu. Nimic, nimic.
- Cand vine vorba de mod de utilizare, tot autorul ne spune cum sa-l luam. Daca sunteti in picioare, luati loc si tineti-va bine, ca urmeaza ceva demential: iei cateva picaturi dizolvate in apa, dar e musai sa nu tragi aer pentru ca iti oxideaza limba si trebuie obligatoriu ca imediat, dar imediat, sa sugi o juma de bomboana, iar celalta jumatate s-o arunci (!). In alta parte zice ca poti inlocui bomboana cu o sticla de Cola.
- De asemenea nenea ne zice ca trebuie sa luam, dupa inghitirea MMS-ului, ceva antiacid (bicarbonat, ni se recoamnada). Incep sa intuiesc o conspiratie, foarte subtila de altfel. Iata cum: Ti se indica sa iei MMS (care-i acid si te strica la ph, mai mult favorizeaza si intretine cancerul - dupa cum ne invata Steven), dupa care iei imediat Bicarbonat care te pune pe picioare. Deci, in final, tot Bicarbonatul te vindeca si nicidecum MMS, care-i acid, deci nu e bun, e caca. Parerea mea este ca aici e mana multinationalelor medicamnetoase, iar Steven e obligat sa intervina. Chiar il somez.

3) Pe site-ul care vinde produsul ni se spune ca:
- MMs-ul se vinde doar pe site, dar bu se spune cine-i fabricantul.
- MMS nu poate fi considerat un medicament ...... Acesta este vândut doar ca un dezinfectant pentru apă.
- Nu ne asumam nici un fel de responsabilitate in legatura cu efectele presupuse sau demonstrate ale MMS-ului asupra starii dvs. de sanatate
4) In sfarsit, pe un blog a lui MMS, ni se ofera protocolul de utilizare a a panaceului in caz de cancer: numar de picaturi, cate pe zi si de cate ori, cate zile tine tratamentul etc. Credeti ca acest protocal (indicatii terapeutice) este oferit de vreu doctor, de vreun spiter sau de insusi descoperitorului? As! Suntem anuntati ca reteta a fost transmisa de doamna Elena (Helen, in original), o femeie din Spania a carei fiica fiind bolnava s-a vindecat cu MMS. Pe onoarea mea ca asa zice!

Urez amatorilor succs la MMS, combinat, eventual, cu bicarbonat. Daci luati sare de lamaie cu sare de bucatarie, la care adaugati putin praf de copt si puteti uita de radoterapie, tratament hormonal etc. Daca nu merge, incercati cu SMS.

Reinnoiesc provocarea transmisa intr-o postare anterioara:
â–  Rog persoana (persoanele) care a avut cancer (dovedit de biopsie), care nu a urmat niciun tratament clasic, ci doar unul neconventional, fie el si bicarbonat, MMS, usturoi sau orice altceva si care s-a vindecat de cancer (confirmat de un medic) sa ia legatura cu mine. Acelasi lucru este valabil si pentru orice cetatean care cunoaste personal o fiinta vindecata de cancer, doar in condiile de mai sus. Daca exista o astfel de persoana, atunci voi reconsidera total sau partial afirmatiile anterioare si altele asemenea. Daca nu, ramanne cum am stabilit mai sus.

Evident ca Steven iese din discutie, pentru ca mi-a spus deja ca nu cunoaste personal nici un om vindecat de cancer prin astfel de metode neconventionale.
339 ELIVIA
339 ELIVIA [40c]
02-11-2013, 04:21

Membru din 02-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 40

Domnule PaulAdrian v-am scris mesaj privat; da-ti clik pe modifica profilul.
340 oanafl
340 oanafl [8c]
08-11-2013, 17:05

Membru din 18-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua domnule doctor Raul.
Am mai scris pe acest forum in urma cu ceva timp in legatura cu tatal meu care are 66 ani si, in urma cu 2 ani( 19 dec 2011), a fost operat la Cluj, operatia fiind prostatectomie radicala asistata robotic.PSA-ul inainte de operatie a fost 9, 47ng/ml.
Examenul histopatologic este adenocarcinom prostatic acinar scor Gleason 7(3+4) p T0 N0 MX L0 V0 R1.Tumora ocupa 20% din volumul prostatei. Dupa operatie nu s-a recomandat nici un fel de tratament.
In ianuarie 2012 PSA a fost 0, 08
In iunie 0, 005
In septembrie 0, 051
In octombrie 0, 063
In ianuarie 2013 0, 095
In septembrie 0, 126.
Am vazut un medic oncolog care a spus sa asteptam pina ce PSA -ul ajunge 0, 2-0, 5 si sa facem radioteraie 36 sedinte.Intre timp am vazut alt oncolog care a zis sa mai asteptam inca o luna, sa facem PSA-ul si sa incepem atunci terapia hormonala.Eu am intrebat in cit timp apare rezistenta iar el a spus in 12 luni.
Intrebarea mea pt tine este daca este bine in aceste conditii sa incepem terapia hormonala sau sa asteptam sa face radioterapie sau sa mai stam sa nu facem nimic???Multumesc anticipat pt raspuns.
PS:
Am uitat sa specific ca a facut RMN luna aceasta si nu are nimic anormal, ECHO abdominal e normal, Rx pulmonar normal, analize bune, stare generala f buna!!
Multumesc din nou!
Răspunde la topic
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 14151617181920 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp