Cancer prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
2 comentarii 1
1 ioan19
1 ioan19 [0c]
21-03-2019, 18:40

Membru din 21-03-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Bună ziua. Am 66 ani. In urma unui PSA de 18 ng/ml am efectuat biopsie prostatica si a iesit Adenocarcinom prostatic scor Gleason 7 (4+3). RMN abdomen fara modificări. RMN pelvis, pe scurt: Prostata volum 40.7. La nivelul zonei laterale in apexul lobului stang si la nivelul zonei periferice posterioare 1/3 medie a lobului stang leziune focala in hiposemnal T2, scor PIRADS 4. Capsula prostatica integra. Vezicule seminale de aspect normal. Loja rectala normala. Fara adenopatii inghinopelvine.
In 14 februarie am efectuat prostatectomie radicală clasica si rezultatul a fost Adenocarcinom prostatic acinar, scor Gleason 9(4+5) pT2L1V0R1. Proliferarea intereseaza marginea de rezectie chirurgicală pe secțiunile corespunzătoare margini de rezectie apex (orele 4 si 6). Asociază aspecte de HG-PIN, infiltrarea perineurala extensiva, emboli limfatici. Tumora nu invadează fragmentele de vezicule seminale identificate pe secțiunile examinate. Scintigrafia osoasa a iesit normala. PSA la o luna <0,04 ng/mi.
Mi s-au recomandat 33 sedinte de radioterapie pe care urmează să le incep. Tratament cu Bicalutamida 1/zi o luna si Diphereline 1 injecție la 3 luni timp de 6 luni. Deci 2 injectii.
Puteti sa imi spuneti opinia dumneavoastra in legatura cu tratamentul? Unde ar fi cel mai bun aparat de radioterapie in tara?
Va multumesc mult.
BIU
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
24-03-2019, 13:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ioan19, 21-03-2019, 18:40:50):


tratamentul propus mi se pare standard, deci cel mai bun care poate fi oferit. radioterapie, la nivel de bucuresti, se face cel mai bine in clinicile private, care, din fericire, lucreaza in contract cu casa nationala de asigurari.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp