Cancer osos sau alt tip de cancer ?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
1 comentarii 1
1 Manea Victor
1 Manea Victor [0c]
31-05-2016, 22:12

Membru din 31-05-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,

Am 35 ani si poate ma ajuta cineva cu o parere.

In luna sept 2015 am m-am trezit cu un testicol umflat si dureros. Am fost la urologie unde m-a palpat, mi-a facut ecografie si analize sange + urina. Concluzia infectie urinara si inceput de hernie inghinala, am fost tratat cu antibiotice si simptomele s-au ameliorat.

Dupa o luna am inceput sa am simptome digestive: constipatie si diaree, dureri abdominale in partea dreapta jos (apendicele mi-a fist scos cand aveam 14 ani). Am fost la gastro unde am facut colonoscopie, nu au gasit modificari, doar hemoroizi stadiul 2. M-i s-au prescris antispastice.

Dupa o luna ma simteam tot rau si am fost la interne. Am facut o ecografie unde nu s-a gasit nimic anormal si mi s-a prescris un tratament simpromatic.
Dupa ce am terminat tratamentul mi-a fost iar mai rau, tot simptome digestive (scaune diareice de 10 ori pe zi). Am facut niste analize de sange si urina, nimic iesit din comun.

Am intrebat toti medici la care am fost daca pot avea un cancer toti au spus ca nu. M-am adresat unui medic gastro particular care a spus ca s-ar putea sa am cancer.
Am facut un CT abdominal si niste analize. Toate organele in regula mai putin ileonul imflamat cu adenopatii granuloase. Mi s-a prelevat biopsie din ileon cu diagnostic Boala Crohn, boala care o are si fratele meu. De 3 luni sunt sub tratament cu antiimflamatoare (mesalazina).
De o luna am inceput sa am modificari de senzatii la piciorul stang: la inceput durere in zona gleznei cand mergeam, apoi la genunchi, calcai si tibie cu furnicaturi si senzatii de amorteala. Senzatiile nu sunt permanente si nici durerea nu este mare dar isi schimba locatia intre aceste zone ale piciorului (cateodata si la maini). Nu imi dau seama daca durerile sunt la os sau nu. La palpare nu se simte nimic. Daca fac genoflexiuni sau flotari imi trosnesc toate inchieturile.
Am vorbit cu un radiolog si mi-a spus ca nu pot face radiografie ca am facut CT prea recent. Medicul de familie mi-a dat sa fac proteina C reactiva, fibrinogen si factor reumatoid toate iesind normale si mi s-a spus ca nu am artrita sau reumatism, nu este nimic imflamat si ca sa fac miscare si sa iau si suplimente alimentare (am inceput sa iau Centrum) pentru malabsorbtia de la boala Crohn.
Citind pe net despre simptome ma cam ingrijorez ca ar putea fi un cancer osos deoarece am avut 2 cazuri in familie (fratele tatalui 47 ani si tatal mamei 49 ani) plus doua cancere de colon (ambele bunici la 70 si 81 ani). Ar trebui sa consult un reumatolog sau un ortoped ? Ma gandesc sa fac un RMN total. Sunt programat iar la alte analize de sange sa vedem daca e ceva dereglat.
Mai am si o eczema cronica cu care ma lupt de 14 ani. Am avut 2 alunite inlaturate (la care aparuse eczema) si biopsiile au iesit bine.

Am slabit foarte mult (in medie 2kg/luna de la 65 kilograme in septembrie ajungand la 53 in februarie, greutate la care ma mentin de 3 luni si pe care o aveam acum 10 ani.

Toti prietenii si rudele sunt socate de cum arat fata de acum 9 luni, toata lumea ma intreaba daca am cancer.

In acest moment sunt putin debusolat psihic, la 35 de ani sa ai atatea probleme de sanatate mai ales ca duc un stil de viata sanatos: nu fumez, nu beau alcool sau bauturi acidulate, mananc mai mult de la parinti de la tzara nu din supermarket sau fast-food in schimb lucrez 8 ore pe zi pe scaun la birou.

Va mutumesc pentru orice parere.
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp