cancer de vezica urinara

Secțiunea: Cancerul de vezica urinara (carcinom vezical)
8 comentarii 1
1 alex.h
1 alex.h [3c]
22-10-2014, 22:05

Membru din 21-10-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua!!as dori sa ma lamureasca cineva in legatura cu cancerul de vezica.Tatal meu,in varsta de 54 de ani,a fost operat de caliculi vezicali in urma cu 3 sapt,tot atunci i sa indepartat complet vezica urinara.in urma 2 sapt a fost supus unei alte operatii,cea de reconstructie de vezica dintr-un segment din intestinul subtire.intrebarea e este de ce trebuie sa poarte tot restul vietii punga pentru urina(care este atasata pe burta).va multumesc anticipat.
alex
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
23-10-2014, 11:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alex.h, 22-10-2014, 22:05:18):


asta este o intrebare de adresat echipei chirurgicale care l-a operat.
3 alex.h
3 alex.h [3c]
23-10-2014, 12:41

Membru din 21-10-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 11:55:29):

la internare am avut de ales intre rezectie si reconstruire a vezicii sau rezectie si punga pentru tot restul vietii.am ales prima varianta,dar dupa cele 2 operatii,am constatat ca trebuie sa poarte acea punga.de lamurit nu ne lamureste nimeni.
alex
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
23-10-2014, 14:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alex.h, Azi, ora 12:41:30):


pai probabil nu ati intrebat asta pe cei care au facut operatia.
5 MARTON
5 MARTON [617c]
23-10-2014, 21:47

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ALEX ai perfecta dreptate, sa sti ca multi pacienti patesc asta ca nu gasesc informatiile utile de la medicii curanti , unde sa operat tatal tau? oras si spital.
eu primesc informatiile care ma intereseaza dar cu toate astea tot mi-am facut un grup de pacienti cu care tin legatura si cu care discut facem schimb de informatii si vedem recomandarile mai multor medici din diferite spitale din tara sau strainatate si asta cel putin pe mine ma ajuta enorm.
Cel mai important este cum reactioneaza pacientul la aceasta problema eu am discutat cu cirac patru pacienti care aveau sau au refuzat aceasta operatie si fiecare avea propriaparere: 1-- a pus in balanta sa astepte moartea sau sa aibe ""punga"" si a ales viata si spunea: nu ma deranjeaza este putin mai greu pt ca trebuie sa am grija unde o golesc, sa nu se vada etc..
2-- la fel nu a fost deranjat a ales si a fost fericit ca traieste
3-- a spus ca mai bine moare decat sa stea cu punga chiar daca medicii au incercat sal convinga ca nu este alta varianta
4--- a fost multumit ca traieste
DAR cum iti spuneam conteaza foarte mult starea pacientului, cum reactioneaza la aceasta situatie,cum accepta , cum simte durerea, daca a acceptat boala si multe alte aspecte.
SI dupa ce vei afla aceste raspunsuri va fi nevoie sa tii legatura cu medicul pt perioada urmatoare nu este ca mersul la piata unde vezi cumperi si iti vezi de viata in continuare, dupa operatie urmeaza controale efecte situatii, si mai multe intrebari, si multe altele.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 alex.h
6 alex.h [3c]
19-04-2015, 19:32

Membru din 21-10-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Tatal meu s-a operat la Spitalul SF IOAN CEL NOU din Suceava,de dr Dragan care a venit de la spitalul FUNDENI.Acum la cateva luni de cand poarta punga s-a abisnuit cu ea,cu toate ca inceputul a fost mai greu!!
alex
7 MARTON
7 MARTON [617c]
19-04-2015, 21:39

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FELICITARI PT TATAL TAU ca nu sa lasat batut si a continuat sa lupte si sper din toata inima sa iasa invingator .Nu zic ca este usor pt ca nimic nu este dar cu informatie , curaj si ajutor de la medici si familie ii poate fi mult mai usor atunci cand trebuie sa ia anumite decizii si sa le suporte mai usor , pt ca unele chiar pot fi de neinchipuit pt pacient.
Scopul final este sa avem o viata cat mai normala si cat mai lunga restul nu trebuie sa le bagam in seama, oricat de greu sunt sau cum gandesc anumiti oameni despre noi , noi trebuie sa mergem inainte.Luna asta cand a venit postarita sa imi aduca pensia (pt ca in tara asta ca sa se faca ceva trebuie sa depui un act de cinci ori eu am depus de doua ori hartie ca pensia sa fie virata pe card) astepta sa vina domnul MARIAN pensionarul si nu intelegea cine este se astepta la cineva in varsta, a verificat de doua ori buletinul, si controlorii se comporta la fel verifica talonul de pensie cu buletinul .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 alex.h
8 alex.h [3c]
03-09-2015, 01:27

Membru din 21-10-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Din pacate bucuria noastra a fost scurta durata!!!cu toate ca rezultatele analizelor sunt BUNE,*asta din perspectiva nenumaratilor doctori de care a fost consultat de multele dati cand a fost la urgente(de cateva ori asteptand si cate 12 ore pe holurile spitalului)*, talal meu a slabit fizic cat si psihic un ultimele 2 luni,incat este de nerecunoscut,prin urmare nu se mai poate deplasa fara ajutor si aproape este tintuit la pat.Am reusit sa obtinem o programare la RMN,pe care din pacate nu l-a facut pentru ca nu a rezistat durerilor(neavand nici un tratament care sa i le amelioreze).In urma acestor lucruri,dr oncolog i-a recomandat niste plasturi de durere care isi fac cat de cat efectul.Am facut o programare la IASI pentru o scintigrafie osoasa care va avea loc peste 2 luni.Ieri nu a fost lucid deloc si a avut episoade in care avea halucinatii urate si ne punea sa sunam la politie.Din disperare si vrand sa il vedem pe picioare,am hotarat sa ii cumparam CIUPERCA TIBETANA si ZEOLIT.Va rog sa ma indrumati ca ar trebui sa fac si unde sa mai mergem cu el.
alex
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp