cancer de piele

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
35 comentarii 1 2
21 roxana25
21 roxana25 [17c]
18-03-2009, 12:02

Membru din 23-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Pai si mamei i-au zis ca nu au avut cazuri ca al ei. Pobabil ca si la mama ta, a fost ceva cu evolutie foarte lenta si e si mai bine, e o sansa in plus pentru ea. Cred ca nici doctorii nu stiu foarte bine si bajbaie si ei. Mama dupa ce a refacut operatia, i-a spus doctorita ca se duce acasa si nu mai face tratament si se duce la control periodic. Acasa insa a facut in continuare, totusi tratamentul era mai putin dur. Asa ca nu stii ce sa mai crezi!
22 insignia
22 insignia [15c]
18-03-2009, 12:08

Membru din 14-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 15

MACAR MAMA TA A INCEPUT UN PIC CU DREPTUL,MAMA SA PREZENTAT LA SPITAL LA 9 DIMINEATA FARA NICI UN FEL DE ANALIZA RECOMANDATA DE BOUL(SCUZA-MI EXPRESIA) ALA CARE A OPERATO A URCATO PE MASA SI LA 10 ERA ACASA. DATI SEAMA CA ASISTENTA LUI IA ZIS MAMEI SA AL DEA IN JUDECATA CA AI IA TOT DACA VREA DAR MAMA E O PERSOANA FOARTE RELIGIOASA SI A ZIS CA NU SE MERITA ORICUM RAUL A FOST FACUT DEJA . DEACUM ASTAEPTA DOAR LUMINITA DE LA CAPATUL TUNELULUI
23 roxana25
23 roxana25 [17c]
18-03-2009, 12:14

Membru din 23-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Nu. Mama pur si simplu s-a dus sa se opereze pentru ca se vedea urat pe mana. a operat-o un dermatolog, fara nici o analiza inainte. In 30 min terminase tot. a doua zi umblam cu ea sa imi faca abonament la tel si imi amintesc ca era frig si eu o caram dupa mine. Pe 30 martie se fac 2 ani de la prima operatie. Apoi dupa biopsie si 2 cure a refacut operatia la Buc. Totusi toti au fost de acord ca primul medic o operase ca la carte.
Am crezut ca e o gluma cand am auzit. Din pacate nu am refacut analiza si acum stam cu indoiala.
De asta te-am intrebat de cand o are, pentru ca atunci cand dermatologul a auzit ca de 6 luni (desi erau chiar 7-8) a zis ca nu e nici o problema.
24 insignia
24 insignia [15c]
18-03-2009, 12:32

Membru din 14-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 15

ma lasa fara cuvinte .cum e posibil sa mergi la medic si sa nu fie in stare sa recomande ceea ce e de facut inainte sa ajungi la lama? cred ca din pacate e vina sistemului nostru medical ca ai plateste pe medici si la norma de operatii si ei in consecinta taie pe banda rulanta parca ar fi macelari la abator,mai ales ca daca se ajunge la proces e cuvantul tau impotriva cuvantului lui deci...tata cred ca lea dat vreo 2-3mii de euro spaga si in salon ca sa i se puna o perfuzie (eu eram d fata)au chemat personalul de intretinere cu un rotopercutor ca sa faca gaura in perete si iau agatato intrun simplu cuier de haine pe care lau fixat cu un surub in perete .la spitalul universitar .da-ti seama e jalnic
25 roxana25
25 roxana25 [17c]
18-03-2009, 12:42

Membru din 23-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Asa e. Le bagi bani in buzunar si mai platesti si contributii la sanatate.
O femeie de la mama din salon, nu avusese bani sa se opereze iar boala avansase si se extinsese la alte organe.
Nu stiu, poate nu toti iau bani. Doctorita care o trata pe mama nu lua bani dar ii cumparam mici atentii: flori, bomboane, cafea, martisor di aur, chesti din astea. asta e altceva. Nu sa iti spuna ca fara 1000 de lei nu te opereaza sau chestii din astea.
Mama prietenului meu a trebuit sa se opereze de fibrom acum cativa ani, si pentru ca trecuse printr-un deces (tatal lui), banii se imputinasera, a trebuit sa faca imprumut la banca sa plateasca operatia, desi lucreaza de 31 de ani si plateste contributii la stat.
Asa e la noi.
26 roxana25
26 roxana25 [17c]
18-03-2009, 12:43

Membru din 23-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 17

a si sa nu te miri de conditii. La mama putea de iti venea sa vomiti, efectiv ma stapaneam si mai statea si cate 2 in pat. De aia m-am bucurat cand dupa 3 cure, dupa ce a venit rez de la buc, tratamentul s-a schimbat putin si putea veni acasa seara.
27 insignia
27 insignia [15c]
18-03-2009, 12:54

Membru din 14-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 15

DEASTA TE FACE SA ITI FIE RUSINE CA ESTI ROMAN .AICI ISI PUN MANUSI SI CA SA ITI DESCHIDA USA ,ORICE OBIECT MEDICAL FOLOSESC AL DESFAC IN FATA TA ,CE MAI E ALTFEL .E UN PIC COMIC DAR IN ROMANIA AM FOST ODATA LA DENTIST SI MIA FACUT ANESTEZIE DAR NU ERA NEVOIE CA FUMA SI ISI BEA CAFEAUA IN CABINET SI CAND A VENIT DEASUPREA MEA FARA MASCA EMANA UN MIROS DE A FACUT CA ANESTEZIA SA FIE INUTILA
28 roxana25
28 roxana25 [17c]
18-03-2009, 13:01

Membru din 23-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 17

ei zic ca nu au materiale de la stat si nici bani. Dar ca la duc la cabinetele lor aia nu spun. Si mai nou nici nu te mai primesc in spital cu trimitere, trebuie sa te duci la ei la cabinet sa platesti. Mama prietenului meu are probleme cu inima si o data la 2 luni trebuie sa isi ia alta reteta, pe langa faptul ca plateste consultatia baga si in plic 50 de lei. Tu stii ca mama pentru ca are pensia peste 800 de lei plateste asigurare medicala si impozit? Dupa ce ca a mai platit toata viata astea.
Nu tot timpul ti-e rusine ca esti roman, dar de foarte multe ori.
29 insignia
29 insignia [15c]
18-03-2009, 13:12

Membru din 14-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 15

ORICUM AR FI SA ZICEM CA BALANTA NU E POZITIVA DIN PACATE .IMI IUBESC TARA FOARTE MULT DAR CEEA CE MA ASTEAPTA ACOLO MA FACE CATEODATA SA VREAU SA NU MA MAI INTORC. MAMA TA E NOROCOASA MAMA ARE 28 DE ANI IN ACELASI LOC DE MUNCA SI IA 390 LEI PE LUNA
30 roxana25
30 roxana25 [17c]
18-03-2009, 13:19

Membru din 23-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Mama mea e norocoasa ca este/ a fost inginera si a avut salariu mare la care platea doar 40% impozit, pana la cota unica. Asta e o greutate mare, a trebuit sa se descurce singura toata viata, si la un moment dat organismul ei nu a mai fost atat de puternic ca sa lupte cu boala. A divortat cand eu eram fff mica si nu a avut nici un ajutor. Asta e. Nu ai de ales. Este bine ca mama ta te are pe tine si poti sa o ajuti si material si moral.
31 insignia
31 insignia [15c]
20-03-2009, 19:35

Membru din 14-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 15

SI A AJUNS SI MAMA SI AM INCEPUT POVESTEA AM FOST LA MEDIC NEA DAT TRIMITERE SIBINEINTELES CA A RAMAS MASCA CAND IAM ZIS CA A FOST OPERATA FARA ANALIZA PREMERGATOARE ORICUM ACUM TREBUIE SA O ANGAJEZ CA SA BENEFICIEZE DE ASISTENTA MEDICALA TINEM LEGATURA
32 roxana25
32 roxana25 [17c]
21-03-2009, 15:43

Membru din 23-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Ma bucur ca mi-ai scris si ca mama ta a ajuns cu bine acolo. Ti-am spus ca si mamei la fel fel i-au facut. Poate a intrebat-o si pe mama ta de cand il are si doctorul a decis ca nu e o problema, iar biopsia oricum se face dupa operatie. Multa bafta cu angajatul sper sa reusesti cat mai repede; asta ca sa nu se piarda prea mult timp.
33 insignia
33 insignia [15c]
28-03-2009, 21:51

Membru din 14-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 15

am reusit cu angajatul marti era deja angajata cu contract in regula si miercuri am avut prima vizita la oncolog.a vazuto si nea programat pt miercuri 1 aprilie pt internare ca sa faca toate analizele de la cap la coada. sunt multumit ca am gasit un medic fantastic la al doilea institut oncologic din italia.vedem miercuri ce neor mai spune. tinem legatura te pup pa pa
34 roxana25
34 roxana25 [17c]
19-04-2009, 10:39

Membru din 23-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Buna, scuze ca nu ti-am mai scirs, dar o fac tocmai azi in zi de Paste ca sa-ti urez tot ce e mai bun. Un Paste fericit alaturi de mama si familia ta si multa sanatate! Daca mai ai noutati sa ma tii la curent.
35 insignia
35 insignia [15c]
23-04-2009, 20:22

Membru din 14-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 15

NU FACE NIMIC CA NICI EU NU PREA AM MAI AVUT TIMP INTRE MUNCA SI MERS ZI DE ZI LA SPITAL LA MAMA. EA A STAT INTERNATA 2 SAPTAMANI TIMP IN CARE IAU FACUT TOATE ANALIZELE POSIBILE,IN URMA CARORA MIAU SPUS MEDICII CA LA OASE NU ARE ABSOLUT NIMIC SI NICI LA ORGANE ABSOLUT NICI UN FEL DE METASTAZA LUCRU CARE NE FACE SA FIM UN PIC INCREZATORI INTRO VNDECRE .ACUM CA E ACASA MAMA SE SIMTE BINE PE ZI CE TRECE DESIGUR IN AFARA MICILOR PROBLEME CAUZATE DE TRATAMENT . ASTEPTAM SA VEDEM CUM MERGE TRATAMENTUL SI INTERVENTIA CHIRURGICALA CARE TRE SA O FACA .IN REST TOTUL BINE .TOATE CELE BUNE SI TIE SI ALOR TAI MAI VB TE PUP PA PA
Răspunde la topic
35 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp