cancer de pancreas cu metastaze in plaman

Secțiunea: Cancerul de pancreas
2 comentarii 1
1 Bianca Sima
1 Bianca Sima [0c]
24-09-2018, 20:49

Membru din 24-09-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna Seara,
In luna august mama mea in varsta de 58 de ani a fost operata de cancer de cap de pancreas (adenocarcinom).
La momentul respectiv cancerul nu era extins in afara pancreasului,dupa operatie fiindui salvata coada pancreasului.
La iesirea din spital, totul era bine fara metastaze, markerii tumorali CA19-9 au scazut considerabil de la 4000pana in operatie la 678 la externare,dar cand s-a intors dupa 3 saptamani sa scoata firele a facut din nou CT la cererea domnului doctor oncolog si din pacate au fost descoperite multiple metastaze pe lobul inferior al plamanului stang toate pana intr-un cm.
In momentul de fata a facut 3 sedinte cu mono chimioterapie paliativa cu gemcitabina.
In afara efectelor secundare pe care le are de la chimioterapie, mama mea se simte cat de cat bine.
Tin de alfel sa mentionez ca markerii CA19-9 au scazut cu 40 de unitati de la prima sedinta.
Intrebarea mea disperata este : Se mai poate face ceva,imi este groaza de un verdict crud ca ar mai avea 3 -6 luni.
Daca tumorile sunt toate pana intr-un cm chiar nu se mai poate face nimic,o operatie cu laserul trebuie sa existe ceva.
Va rog din suflet ajuta-ti-ma cu cateva sfaturi sunt disperata vreau sa imi salvez mama dar de cand am vazut pe fisa de tratament chimioterapie paliativa mi-am cam pierdut din speranta.
Nu pot sa cred ca a facut metastaze la 3 saptamani dupa operatie.

va multumesc frumos,
o seara buna va doresc
Bianca Sima
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
25-09-2018, 17:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Bianca Sima, 24-09-2018, 20:49:04):


posibil am raspuns pe privat la aceasta postare?
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp