Cancer colon descendent metastaze rinichi, suprarenala, perete abdominal, portiune intestin subtire operat

Secțiunea: Cancerul de colon
13 comentarii 1
1 Nely
1 Nely [6c]
03-02-2015, 19:51

Membru din 03-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna seara.
Tatal meu a fost operat saptamana trecuta, miercuri de cancer de colon cu metastaze - atasez ultimul CT facut inaintea interventiei chirurgicale. S-au indepartat chirurgical rinichiul stang, suprarenala, o parte din intestinul subtire, s-a curatat colonul dar nu s-a intervenit in nici un fel asupra leziunilor de la ficat. Ieri a fost mutat din UTI in salon, urmand ca, dupa restabilirea tranzitului, sa fie externat - in zilele urmatoare, dupa cat am inteles. Va rog frumos sa ne spuneti la ce trebuie sa ne asteptam in cele ce urmeaza - tatal meu spune ca are dureri foarte mari - si cum il putem ajuta.
Va multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
03-02-2015, 20:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Nely, Azi, ora 19:51:42):


unde e CT-ul ?
3 Nely
3 Nely [6c]
03-02-2015, 21:03

Membru din 03-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

imi cer scuze, nu am reusit sa il atasez - il transcriu.
4 Nely
4 Nely [6c]
03-02-2015, 21:33

Membru din 03-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Concluzie CT:
- neoplasm colon descendent cu invazie locala 9 invadeaza si depaseste fasciile pararenala si lateroconala stangi, invadeaza spatiul perirenal stang prin prezenta unor diseminari modulare la acest nivel, posibila invazie a peretelui lateral abdominal stang, invadeaza o ansa jejunala fara a determina stenoza
- catevaADP perilezionale si mezenterice
- leziuni secundare hepatice
- chist cortical renal drept
- memangioame corpi vertebrali lombari.
Mentionez ca din septembrie anul trecut, in urma unei interventii chirurgicale de urgenta pentru ocluzie intestinala si peritonita generalizata, are anus contra naturii. Atunci i s-a descoperit tumora.
5 Nely
5 Nely [6c]
03-02-2015, 21:50

Membru din 03-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

- colostomie transversa localizata paramedian drept in etajul abdominal superior
- la nivelul colonului descendent, imediat sub unghiul splenic se identifica o formatiune tumorala stenozanta, manifestata prin ingrosarea circumferentiala si neregulata a lumenului in contur extern neregulat si infiltrativ, cu iodofilie neomogena, ce se intinde pe o lungime de 13 - 14 mm; se recomanda aprecierea ca o entitate tumorala cu dimensiuni axiale maxime de 60/57 mm (AP/T)
- ingroasa, invadeaza si depaseste fascia lateroconala, ajungand in contact cu peretele lateral abdominal fara plan de separatie (posibila invazie a muschiului transvers abdominal)
- ingroasa si invadeaza fascia pararenala stanga, dincolo de care se identifica infiltrarea grasimii pararenale stangi si prezenta catorva noduli iodofili dintre care cel mai mare de 17/15 mm AP/T este placat pe fata mediala a fasciei pararenale, iar cel putin alti trei (cel mai mare cu diametrul 9,5 mm) vin in contact, fara plan de separatie, cu fascia perirenala la nivelul convexitatii spre polul inferior
- in portiunea anterioara invadeaza o ansa jejunala pe o portiune de 4 cm in plan CC
- aspect infiltrat al grasimii perilezionale de-a lungul formatiunii tumorale
- cateva adenopatii perilezionale, cea mai mare in contact cu leziunea si cu dimensiuni de 16/13 mm AP/T
- cateva adenopatii mezenterice cu diametru max. 12 mm; cateva ADP inter-aortico- cave si latero- aortice cu diam. max. 14 mm
- ficat cu dimensiuni crescute (diam. AP al LHD 198 mm, al LHD 94 mm) contine doua leziuni hipodense, imprecis delimitate, inalt sugestive pentru leziuni secundare posibil necrozate situate la limita segmentelor IV - VIII 36/29 mm si in segmentul V 15/23 mm
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
04-02-2015, 13:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Nely, 03-02-2015, 21:50:56):


din pacate lucrurile par destul de complicate. tratamente exista, dar pentru maximizarea sanselor, trebuie evaluat cu atentie si de oncolog si de chirurg si pus la cale un plan multidisciplinar. din pacate in romania corectitudinea tratamentului va tine intr-o buna masura si de ce resurse aveti voi si pe unde va aflati (nu la fel se pot face lucrurile la barlad fata de... brasov sau bucuresti sau cluj sau mai stiu eu ce). trebuie sa vedeti un oncolog, ca prim pas. in ce oras sunteti si ce vi s-a propus ?
7 MARTON
7 MARTON [617c]
04-02-2015, 15:02

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

NELY eu sunt tot pacient care am avut cancer pe rinichi cu metastaze, in loja renala, pe colon si pe plamani si am un singur rinichi din decembrie 2008 daca vrei dai clik pe numele meu si astfel imi trimiti pe privat o adresa de mail unde iti pot trimite povestea mea si informatii care te vor ajuta pt ca tatal tau avand un singur rinichi trebuie sa aibe putina grija la anumiti factori.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 Nely
8 Nely [6c]
26-02-2016, 19:12

Membru din 03-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna seara.

A trecut un an de cand am supus atentiei dumneavoastra cazul tatalui meu.
A trecut un an in care am spus ca mai rau de atat nu se mai poate si am sperat ca sedintele de chimio cu Avastin si citostaticele vor face o minune.
Tata este din nou in spital (a treia oara in aceasta luna).
Iata ce apare pe Fisa de Iesire din spital din data de 05.02.2016:
Tumora maligna colon fara precizare
Tumora maligna secundara a ficatului
Tumora maligna secundara a retroperitoneului si peritoneului
pT4bN2b M1
Anemie secundara
MTS hepatice
Ascita neoplazica
Terapie biologica cu AVASTIN
CHT Paliativa – Capecitabina SDR algic
In spital s-a administrat Vendal 30mgx2/zi si Morfina 1f
Recomandare la externare: Vendal 30mgx2/zi; Sevredol 10mgx3/zi; granisetron si metoclopamid
Din data de 5 februarie, a mai fost internat o saptamana pentru ca se simtea foarte rau (acuza dureri insuportabile, chiar daca ia tratamentul), iar astazi dimineata a fost internat din nou.
Astazi era programata si chimioterapia cu AVASTIN, dar nu i s-a mai administrat.
Cat timp este in spital este mai binisor (cu injectii si perfuzii) dar acasa este groaznic – nu doarme noaptea deloc si nu mananca din cauza durerii, chiar daca ia tratamentul.
Doamna doctor oncolog si chirurgul au spus ca durerile sunt date de ascita care apasa pe organe dar ca nu pot face nimic pentru a o scoate deoarece este prea aproape de ficat.
Ni se rupe sufletul si nu stim cum sa il mai ajutam sa ii luam durerea.
In ce stadiu a ajuns boala? La ce trebuie sa ne mai asteptam? Are vreo sansa sa scape de aceasta durere? Si psihicul este la pamant - personal, cred ca are halucinatii.
Multumesc.
9 Nely
9 Nely [6c]
29-02-2016, 12:24

Membru din 03-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (Nely, 26-02-2016, 19:12:20):


Ambele picioare sunt foarte umflate (pana acum era umflat doar stangul) pana la genunchi, unghiile au o culoare spre verzui si, la taierea unghiilor, curge un lichid.
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
29-02-2016, 19:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Nely, Azi, ora 12:24:20):


din pacate pentru aceste intrebari cred ca singurele lamuriri pot sa vina de la medicul care il are internat.
11 Nely
11 Nely [6c]
01-03-2016, 14:57

Membru din 03-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, 29-02-2016, 19:02:16):

Multumesc.
Atunci, probabil timpul va raspunde intrebarilor noastre. Sau poate suferinta prin care trece el este deja raspunsul.
12 AndreeaB
12 AndreeaB [1c]
10-03-2016, 00:30

Membru din 10-03-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara. Tatal meu a fost operat de ocluzie intestinala iar in momentul operatiei i-au descoperit o tumora la colon cu metastaze in ficat. A fost mutat de pe ati pe salon iar azi dimineata Nu a mai putut respira . Abia abia si-a revenit cu miofilin si masca de oxigen. Acum l-au mutat innapoi pe ati si i-au facut un CT dar abia maine primeste rezultatul. Intrebarea este : este posibil sa i se fi extins si la plamani? El are si pete pe plamani de la o pneumonie netratata. Mentionez ca are si diabet zaharat si este insulino-dependent. Medicii nu au stiut cauza crizei de azi dimineata :(
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
11-03-2016, 08:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaB, 10-03-2016, 00:30:54):


se poate, intr-adevar, desi este mai putin probabil ca asta a cauzat intrarea lui in soc.
Răspunde la topic
13 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp