Cancer

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
28 comentarii 1 2
21 asd
21 asd [11c]
09-02-2022, 14:14

Membru din 01-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Răspuns pentru (asd, Azi, ora 14:07:54):

Am acut un CT si am un rezultat - craniu, regiune cervicala si torace + SC iv
Fara acumulari hemoragice acute intracraniene.
Occipital dreapta extraaxial, in contact cu tablia osoasa interna, exista o leziune partial calcificata cu dim max 22mm, intens si omogen iodofila – aspect de meningiom. Minim edem in parenchimul cerebral adiacent. Fara alte leziuni heterodense intra sau extraaxiale.
Sistem ventricular simetric, nedilatat.
Structurile liniei mediane nedeplasate.
SinusuLa nivelul bazei limbii paramedian dreapta exista o asimetrie tisulara pe o distanta de aprox 30mm cu extindere la nivelul sinusului piriform drept, fara iodofilie patologica evidenta.
Fara adenopatii laterocervicale
La nivelul parenchimului pulmonar nu se evidentiaza focare de condensare pulmonara sau leziuni nodulare suspecte . Bronsii principale cu calibrul pastrat. Nu se evidentiaza adenopatii mediastinale. Fara colectie pleurala. Fara colectie pericardica.
Concluzie – Meningion occipital dreapta cu minim efect de masa asupra parenchimului cerebral adiacent – necesar consult nch. Asimetrie tisulara baza limba paramedian dreapta cu interesarea sinusului piriform dr. Fara leziuni focale pulmonare.ri si celule mastoidiene normal pneumatizate.

Ce puteti spune? Va multumesc
22 asd
22 asd [11c]
09-02-2022, 14:23

Membru din 01-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Am facut acest CT. Rezultatul ar trebui sa ma ingrijoreze?
23 nacimiento
23 nacimiento [1c]
10-02-2022, 03:25

Membru din 10-02-2022

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Cauta ma si mai vb!
24 Paul-Oncohelp
24 Paul-Oncohelp [69c]
13-02-2022, 22:45

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Răspuns pentru (asd, 09-02-2022, 14:14:37):

Buna seara, trebuie operat. In urma interventiei chirurgicale se vor obtine informatii clare asupra leziunii. Daca este un meningion de grad 1, interventia chirurgicala este de ajuns, daca este de gradul 2 sau altceva mai agresiv, va trebui completat tratamentul dupa operatie. Daca va pot ajuta cu informatii suplimentare sau sa va ajut cu un contact la neurochirurgie, puteti sa imi scrieti in privat.
25 Emil73
25 Emil73 [4c]
27-03-2022, 21:48

Membru din 27-03-2022

Subiecte: 0

Comentarii: 4

…din pacate chimioterapia sau radioterapia nu rezolva situatia, fac mult mai mult rau decat boala in sine, aduc organismul la o imunitate aproape de 0 iar despre calitatea vietii nici nu mai poate fi vorba cand ultimele zile / luni le petreci intr-un spital unde nici sa iti faci nevoile nu mai esti in stare singur ci doar ajutat atunci cand asistentele isi aduc aminte de tine, problema este ca medicina de profil nu face altceva decat sa prelungeasca suferinta si agonia, trateaza doar efectele acestei boli dar in nici un caz cauza !!! nici nu se vrea, un tratament de chimioterapie aduce un castig spitalului de zeci de mii de euro, de ce ar fi cineva interesat sa piarda acest castig, este vorba doar de interese materiale si nu interesele pacientului !!!

Nutritionist
Emil Marginean
…din pacate chimioterapia sau radioterapia nu rezolva situatia, fac mult mai mult rau decat boala in sine, aduc organismul la o imunitate aproape de 0 iar despre calitatea vietii nici nu mai poate fi vorba cand ultimele zile / luni le petreci intr-un spital unde nici sa iti faci nevoile nu mai esti in stare singur ci doar ajutat atunci cand asistentele isi aduc aminte de tine, problema este ca medicina de profil nu face altceva decat sa prelungeasca suferinta si agonia, trateaza doar efectele acestei boli dar in nici un caz cauza !!! nici nu se vrea, un tratament de chimioterapie aduce un castig spitalului de zeci de mii de euro, de ce ar fi cineva interesat sa piarda acest castig, este vorba doar de interese materiale si nu interesele pacientului !!!

Nutritionist
Emil Marginean
26 asd
26 asd [11c]
20-07-2022, 13:46

Membru din 01-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Pentru mucozita orala in urma unor sedinte de radioterapie si chimioterapie exista un tratament?
27 caro
27 caro [38c]
14-08-2022, 18:55

Membru din 14-08-2022

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Răspuns pentru (asd, 20-07-2022, 13:46:16):

da,
nistatin/gelclaire/amifostina
intreaba medicul oncolog (stiu si rezidentii)
eu am luat nistatin si tamponari cu solutie de propolis
yuckgh
28 Paul-Oncohelp
28 Paul-Oncohelp [69c]
15-08-2022, 01:43

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Răspuns pentru (asd, 09-02-2022, 14:14:37):

Operat meningiomul plus/minus radioterapie daca va fi cazul. Consult ORL pentru asimetria aia de limba
Răspunde la topic
28 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp