Cancer?

Secțiunea: Cancerul de ficat (hepatic, hepatocarcinom)
7 comentarii 1
1 Moni
1 Moni [3c]
19-08-2014, 16:33

Membru din 19-08-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buns ziua.aceasta este interpretarea punctiei tatalui meu:aspectul histopatologic si testele IHC sunt compatibile cel mai probabil cu o infiltrare de colangiocarcinom fara a putea exclude cu certitudine adenocarcinom mestastazic.Aspectul histopatologic si profilul IHC nu sunt compatibile cu un carcinom hepatocelular.NL:se recomanda corelare anatomo clinica si imagistica.niciun doctor nu a luat in considerare aceasta interpretare...nu s a ce rut nici reinterpretarea ei,,,,a fost facut si ct si toate analizele .analizele au iesit foarte ok,mai Putin markerii tumorali.sunt suficiente aceste informatii?e evident?e cancer?(mentioned desi nu Cred ca conteaza ca nu prezinta niciun alt simptom,rau,greata,fi zic este la fel)
Buns ziua.aceasta este interpretarea biopsiei tatalui meu:aspect up histopatologic si testele IHC sunt compatibile cel mai probabil cu o infiltrare de colangiocarcinom fara a putea exclude cu certitudine adenocarcinom mestastazic.Aspectul histopatologic si profilul IHC nu sunt compatibile cu un carcinom hepatocelular.NL:se recomanda corelare anatomo clinica si imagistica.niciun doctor nu a luat in considerare aceasta interpretare...nu s a ce rut nici reinterpretarea ei,,,,a fost facut si ct si toate analizele
2 Moni
2 Moni [3c]
19-08-2014, 16:43

Membru din 19-08-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Vroiam sa va intreb? Ct -ul este atat de sigur.? Ne putem baza pe el in diagnosticare. Nu mai sunt si erori.?
Buns ziua.aceasta este interpretarea biopsiei tatalui meu:aspect up histopatologic si testele IHC sunt compatibile cel mai probabil cu o infiltrare de colangiocarcinom fara a putea exclude cu certitudine adenocarcinom mestastazic.Aspectul histopatologic si profilul IHC nu sunt compatibile cu un carcinom hepatocelular.NL:se recomanda corelare anatomo clinica si imagistica.niciun doctor nu a luat in considerare aceasta interpretare...nu s a ce rut nici reinterpretarea ei,,,,a fost facut si ct si toate analizele
3 MARTON
3 MARTON [617c]
19-08-2014, 23:22

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MONI eu sunt pacient de cancer de aproape sase ani si singurele greseli ale CT, RMN AU fost ca in un ul aparea vena cava cuprinsa si in realitate nu era pt ca altfel eram decedat din 2008 sau 2009.CT, RMN-UL SUNT exacte dar de obicei si eu am avut parte de : VRETI SA VEDETI FILMELE ? raspuns NU, dupa care la alt ct mi sa reprosat ca de ce nu am filmele, asa ca nici eu cateodata nu mai stiu ce sa cred.NOI ca pacienti de multe ori nu putem vedea lucrurile per ansamblu ci doar bucatele , DOCTORII POT CITI PRINTRE RANDURI , POT VEDEA IMAGINEA TOATA SI CUM UN FACTOR DUCE LA ALTUL.
Ar trebui sa luati legatura cu medicul curant si sa-i aratati toate actele medicale si sa-l intrebati ce este de facut, cum se prezinta situatia, stadiul, solutii etc..
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 Moni
4 Moni [3c]
20-08-2014, 07:52

Membru din 19-08-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Multumesc.
Buns ziua.aceasta este interpretarea biopsiei tatalui meu:aspect up histopatologic si testele IHC sunt compatibile cel mai probabil cu o infiltrare de colangiocarcinom fara a putea exclude cu certitudine adenocarcinom mestastazic.Aspectul histopatologic si profilul IHC nu sunt compatibile cu un carcinom hepatocelular.NL:se recomanda corelare anatomo clinica si imagistica.niciun doctor nu a luat in considerare aceasta interpretare...nu s a ce rut nici reinterpretarea ei,,,,a fost facut si ct si toate analizele
5 Moni
5 Moni [3c]
20-08-2014, 08:33

Membru din 19-08-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Revin: am inteles ca e ceva normal si Asa si "trebuie" sa ai toate analizele perfecte sa fii perfect sanatos,cand te confrunti cu o problema ca a tatalui meu,,,el nu prezinta nici acum absolut nici un alt simptom(greata,icter,oboseala,lipsa poftei de mancare,,,mimic din toate astea).,,.eu stiu ca ficatul este "pretentios" ,,,cand este bolnav....dar Asa o fi normal probabil,....daca Asa zice doctorul ....?.!!!ati m ai auzit Asa ceva? E ceva normal nu?
Buns ziua.aceasta este interpretarea biopsiei tatalui meu:aspect up histopatologic si testele IHC sunt compatibile cel mai probabil cu o infiltrare de colangiocarcinom fara a putea exclude cu certitudine adenocarcinom mestastazic.Aspectul histopatologic si profilul IHC nu sunt compatibile cu un carcinom hepatocelular.NL:se recomanda corelare anatomo clinica si imagistica.niciun doctor nu a luat in considerare aceasta interpretare...nu s a ce rut nici reinterpretarea ei,,,,a fost facut si ct si toate analizele
6 MARTON
6 MARTON [617c]
23-08-2014, 15:47

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MONI la mine doar in decembrie 2008 la prima tumora ficatul avea probleme ( steatoza hepatica gradul 3-4) si cu gradul5 incepe ciroza, lam refacut in circa doi ani iar acum cu trei metastaze ficatul este steatoza moderata(asta si din cauza celor 11-15 pastile pe care le iau zilnic, nici eu nu am simptome ca : pierderea brusca in greutate(eu ma ingras sau ma mentin), respiratie grea(cancer pulmonar), suierat la respiratie( doar cateodata),oboseala mare(doar la efort),etc..... din contra eu cateodata chiar uit ca sunt bolnav si fac aceleasi munci in casa ca si pana acum cu exceptia ridicarii copiilor in brate, caratul , saritul, alergatul, sport la aparate unde folosesti greutatea corpului, haltere etc..
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
24-08-2014, 14:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Moni, 20-08-2014, 08:33:06):


moni, spune-ne si concluziile ultimelor discutii cu medicii, caci mie nu mi-e clar ce probleme/intrebari/neclaritati ai si cu ce te putem ajuta. dupa toate aparentele pare sa aiba un cancer de cai biliare extins/metastatic la nivelul ficatului. analizele trebuiesc completate cu un RMN de ficat, CT de torace si analize de sange pentru ficat, inclusiv alta fetoproteina. altfel, de principiu, daca nu se poate opera, trebuie sa inceapa chimioterapie. ce ti-au spus/propus medicii ?
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp