analize pentru depistarea cancerului osos... rog raspuns urgent

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
8 comentarii 1
1 roxxxycrist
1 roxxxycrist [6c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 6

As vrea sa stiu ce analize se fac cand exista suspiciunea de cancer osos...Aceasta intrebare a mai fost adresata pe acest forum dar nu s-a raspuns. Va rog mult sa raspundeti. Multumesc!
2 marinaalina
2 marinaalina [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

RMN si tomograf osos pot depista tumorile si ca dimensiune si ca localizare.
3 roxxxycrist
3 roxxxycrist [6c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 6

Eu am facut RMN tomograf nu ma facut...sa fac oare??? la RMN nu s-a vazut asa ceva...
multumesc pentru raspuns prompt
4 marinaalina
4 marinaalina [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

RMN e considerat destul de perfoermant.Nu cred ca e cazul de computer tomograf.Oricum nu acum ca deja ai fost expus la oiradiere
5 roxxxycrist
5 roxxxycrist [6c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 6

dar poate fi intre ele o diferenta semnificativa??? Cu iradierea te contrazic. RMN-ul foloseste campuri magnetice nu raze x . Este neiradiant dar contraindicat daca ai tije sau alte metale in corp. Esti cadru medical???
6 marinaalina
6 marinaalina [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Conteaza???!!!!Daca tot stii de ce mai intrebi????
7 roxxxycrist
7 roxxxycrist [6c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 6

ce te ofuschezi asa??? nu am vrut sa te supar. eu am intrebat fiindca ma intereseaza. Nu stiam ca doar aceste metode exista de diagnosticare dar stiam ca RMN nu foloseste raze x ci campuri electromagnetice . Eu nu raspund la problemele altora fiindca nu sunt cadru medical. Eu am scris pe aceste forum fiindca vreau raspunsuri de la cadre medicale fiindca sunt cele mai in masura sa raspunda la astfel de chestiuni. Nu ca nu mi-ar face placere sa vb cu tine dar am nevoie de pareri calificate.
8 ina6_radu
8 ina6_radu [6c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 6

poti face o scintografie osoasa
-chiar si RMN este foarte bun
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp