Adk de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
5 comentarii 1
1 Traians
1 Traians [2c]
19-08-2011, 22:33

Membru din 19-08-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am facut tratament cu 10 tipuri de medicamente (Casodex, Zometa, Lucrin si altele) care timp de un an nu au avut nici-un efect, ultimul fiind Taxotere. Psa-ul creste cu un punct pe zi.
Am ajuns la psa=234.

Ce ma sfatuiti?
2 Traians
2 Traians [2c]
19-08-2011, 13:08

Membru din 19-08-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am uitat sa mentionez ca am facut operatie laparoscopica de prostata in Martie 2008. Analiza punctiei dupa operatie a fost negativa. Dupa 4 luni la un control urologic de rutina psa-ul a fost 10. Am facut alta punctie la care rezultatul a fost pozitiv. In Decembrie am inceput tratament cu Diferiline. Efectul fiind benefic, psa-ul a ajuns sub 1(0, 2-0, 3). Dupa un an s-a facut o pauza de injectie(recomandata de protocol?) timp de o luna, cea din Decembrie nu s-a mai facut. La reluarea tratamentului in Ianuarie s-a constatat cresterea psa-ului cu 0, 1-0, 2 puncte pe luna. In continuare indiferent de tratament psa-ul a crescut. La inceput putin, pe urma tot mai mult pana s-a ajuns la un punct pe zi.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
19-08-2011, 14:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

spune-ne si noua diagnosticul tau, inclusiv cu detaliile histopatologice, si STADIUL.
4 Traians
4 Traians [2c]
19-08-2011, 22:31

Membru din 19-08-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Diagnosticul scris in fisa de externare este neoplasm prostata determinari secundare osoase cu multiple localizari. Examen IRM bazin cu Ci V IRM articulatii coxo-femurale cu civ Rezultat :Examenul IRM bazin si articulatii coxo femurale evidentiaza:Multiple leziuni nodulare in hiposemnalT1T2 hipersemnalSTIR cu gadolinofilie moderata diseminate la nivelul tuturor segmentelor osoase cuprinse in examinare ( oasele bazinului, coloana lombosacrata, extremitati proximele femurale bilateral ) cele mai mari de~34/36 mm la nivelul colului femural stang si ~46/19 mm la nivelul aripii iliace stangi ;-mici osteofite marginale la nivelul sprancenei cotiloide si a apetelor femurale bilateral, asociind spatii articulare cu dimensiuni usor reduse bilateral in articulatiile coxo femurale ; capete femurale cu sfericitate pastrata ; fara epansamente fluide intraarticulare ; -prostata cu dimensiuni axiale de~35/37 mm cu structura intens heterogena ;-Vezica urinara in semirepetie, cu pereti grosi, continut fluid omogen.Concluzii;Determinari secundare osoase multiple.Mici modificari artrozice coxofemurale bilateral Data examinarii 9.5.2011
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
19-08-2011, 22:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

taxotere e tratamentul standard in momentul de fata, odata ce boala a progresat sub tratament hormonal cu multiple combinatii. bifosfonati ei ? ceva de genul zometa sau altceva ?
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp